7 Mądrych Książek na Gwiazdkę

7 Mądrych Książek na Gwiazdkę

choinka z książek

Rozpoczął się grudzień, a wraz z nim okres poszukiwania świątecznych prezentów. Jeśli tak jak my uważasz, że książka to świetny pomysł na (nie tylko gwiazdkowy) upominek, to może tym razem zdecydujesz się na pozycję popularnonaukową?

Redaktorzy Mądrych Książek przygotowali spośród książek niedawno wydanych – a więc i łatwo dostępnych w księgarniach – kilka propozycji. Wybierając książki, zwracaliśmy uwagę nie tylko na wartość merytoryczną, ale też warstwę edytorską i atrakcyjność treści – lektury te są więc dobre, ciekawe i elegancko wydane. W sam raz na gwiazdkowy prezent!

Genialni. Lwowska szkoła matematycznaGenialni. Lwowska szkoła matematyczna (Mariusz Urbanek)

Fascynująca biografia naukowców, o których wiele osób uważa, że to największy polski wkład w naukę światową, ze Stefanem Banachem – najwybitniejszym polskim matematykiem w historii – na czele. Razem z matematykami będziemy przesiadywać w Kawiarni Szkockiej, gdzie przy wielu drinkach i na marmurowych blatach powstawać będzie zupełnie nowa, dziś fundamentalna gałąź matematyki – analiza funkcjonalna. Jeśli recenzja książki o matematykach zdobywa absolutnie rekordową liczbę polubień na stronie Mądrych Książek, to coś jest na rzeczy! Świetna lektura, niewymagająca żadnej wiedzy matematycznej, z obszernym tłem historycznym. Do tego eleganckie wydanie w twardej oprawie – to nasz tegoroczny numer jeden!

Powrót Martina Guerre’aPowrót Martina Guerre’a (Natalie Zemon Davis)

Hrabstwo Foix, połowa XVI wieku. Do rodzinnej wioski wraca po dziewięcioletniej włóczędze Martin Guerre. Francuski chłop, który niegdyś o rodzinę nie dbał, a następnie ją porzucił, staje się troskliwym i oddanym mężem, dobrym ojcem oraz pracowitym człowiekiem. Wszystko układa się do czasu, gdy jego wuj oświadcza, że wcale nie jest to ten sam Martin Guerre… Kim był mężczyzna – Martinem, jak twierdziły żona i siostry, czy oszustem? Jak w XVI wieku można było dowieść, czy ktoś jest tym, za kogo się podaje? O tym w świetnej monografii, którą nie tylko dobrze się czyta, ale która też odegrała dużą rolę w powstaniu nowej subdziedziny historycznej: mikrohistorii.

Profesor Astrokot odkrywa kosmosProfesor Astrokot odkrywa kosmos (Dominic Walliman (tekst), Ben Newman (ilustracje))

Tym razem pozycja dla dzieci, która zainteresuje także ich rodziców. Razem z Profesorem Astrokotem dowiemy się, z czego zbudowane są gwiazdy, jak powstał wszechświat, dlaczego słońce codziennie wschodzi i zachodzi i co jedzą kosmonauci. Jeśli ciekawi Cię, czy na stacji kosmicznej można uprawiać warzywa i czy można zobaczyć czarną dziurę, koniecznie spraw swojemu dziecku (lub sobie) tę pięknie ilustrowaną i napisaną przystępnym językiem książkę!

pan-raczy-zartowac-panie-feynman-b-iext3836490Pan raczy żartować, panie Feynman! (Richard Feynman)

Opowieści słynnego fizyka, Richarda Feynmana, gromadzone przez Richarda Leightona podczas wspólnego grania na bębnach. Zdecydowanie najbardziej fascynująca książka (auto)biograficzna, jaka kiedykolwiek powstała! Skrzące się od dowcipu opowieści genialnego naukowca, mistrza otwierania sejfów, miłośnika zagadek logicznych i pięknych kobiet. Nie znam nikogo, kto nie byłby tą książką zachwycony!

ladami Pauzaniasza. Podróż po starożytnej GrecjiŚladami Pauzaniasza. Podróż po starożytnej Grecji (Wojciech Machowski)

Kto nie ma ochoty poczytać w zimie o letniej podróży o Helladzie? Śladami Pauzaniasza, greckiego podróżnika z II wieku, autora pierwszego „przewodnika turystycznego”, podąża młody polski archeolog. Sporo ciekawie podanej wiedzy o starożytnej Grecji okraszonej pięknymi fotografiami oraz planami stanowisk archeologicznych – znakomity prezent dla zakochanych w starożytnej i współczesnej Grecji!

O ziemiańskim świętowaniu. Tradycje świąt Bożego Narodzenia i WielkiejnocyO ziemiańskim świętowaniu. Tradycje świąt Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy (Tomasz Adam Prusak)

Pięknie wydana, pełna archiwalnych zdjęć, reprodukcji obrazów i dziewiętnastowiecznych rycin książka przybliżająca tradycje dwóch najważniejszych świąt kościelnych kultywowane przez polskie ziemiaństwo na przełomie XIX i XX wieku. Jak świętowano wówczas w majątkach szlacheckich? Co działo się w kuchni, a co w salonie? Wydana w formie albumu publikacja zachwyci każdego!

Królowa bez Nobla. Rozmowy o matematyceKrólowa bez Nobla. Rozmowy o matematyce (Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda)

Pięknie wydana, bogato ilustrowana elegancka książka z czternastoma lekkimi rozmowami o matematyce. Co ma wspólnego matematyka z przelewami bankowymi i tomografią komputerową? Co jeszcze można odkryć w matematyce? Dlaczego matematycy nie dostają Nagrody Nobla? Bardzo ciekawa i przyjemna lektura. Warto!

Autor

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content Google+