Co to są Mądre Książki?

Mądre Książki to niekomercyjny serwis poświęcony literaturze popularnonaukowej, tworzony przez naukowców i pasjonatów popularyzacji nauki. Interesują nas wszelkie publikacje popularnonaukowe zarówno w klasycznej książkowej, papierowej formie, jak i w postaci e-booków, gier czy pomocy edukacyjnych. Portal powstał w 2014 roku z inicjatywy Piotra Kołodziejczyka i Leszka Szumlasa. Od stycznia 2021 roku należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasza misja:
Chcemy promować dobre, rzetelne publikacje przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mamy nadzieję być pomocnym narzędziem dla rodziców i nauczycieli, a także każdego miłośnika wiedzy i nauki!

Księgarnie i biblioteki pełne są kolorowych książek popularnonaukowych o chwytliwych tytułach oraz entuzjastycznych recenzjach umieszczonych na obwolutach przez specjalistów od marketingu. Niestety część z tych publikacji zawiera błędy edytorskie, merytoryczne lub promuje pseudonaukowe teorie i nierzetelne badania. W gąszczu tysięcy dostępnych książek coraz trudniej znaleźć te, które są naprawdę wartościowe!

Z tego powodu powstały Mądre Książki – niekomercyjny serwis założony przez pasjonatów popularyzacji nauki. Wierzymy, że opracowywane przez nas recenzje pomogą rozpoznać pozycje popularnonaukowe, które warte są przeczytania. W Mądrych Książkach znajdziesz m.in. informacje o treści książki, jej wartości merytorycznej i dowiesz się dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona.

Ocena książek w naszym rankingu ma za zadanie pomóc rodzicom zainteresować dzieci wartościową lekturą, nauczycielom ułatwić pracę i wskazać ciekawe materiały pomocnicze, a wszystkim zainteresowanym wzbogaceniem własnej wiedzy dać okazję do poznania nowych lektur.

Nasza wizja:

Świat mądrych, kreatywnych i pełnych pasji ludzi, którzy chcą uczynić go lepszym!

Dlaczego warto popularyzować wiedzę i naukę?

Efekty badań naukowych otaczają nas każdego dnia, a wiedza o przeszłości pozwala dostrzec i docenić długą drogę, jaką przebyła ludzkość, aby osiągnąć obecny stan rzeczy. Bez wątpienia zawdzięczamy to tysiącom osób, które oprócz badań naukowych zajmowały się także ich popularyzacją. Wciąż najpopularniejszym i najważniejszym sposobem dzielenia się wiedzą z innymi są książki! Książki naukowe adresowane do innych naukowców oraz popularnonaukowe pisane z myślą o miłośnikach i poszukiwaczach wiedzy.

Popularyzacja nauki przynosi wymierne korzyści społeczne, a najistotniejszą z nich jest się zainteresowanie rozwojem naukowym młodych ludzi – przyszłych odkrywców, naukowców i wynalazców. Rozumiemy i wierzymy, że popularyzacja nauki jest ważna, dlatego promujemy książki, które przedstawiają złożone problemy naukowe w prostszej strukturze i w łatwiejszych do zapamiętania częściach niż opasłe tomy naukowych ksiąg. Prezentujemy opracowania, których przekaz skupia się na celu i nie odchodzi od głównego wątku, a wiedza w nich podawana rozbudza ciekawość.

Co to jest literatura popularnonaukowa?

Książka popularnonaukowa to publikacja stworzona przez fachowca w danej dziedzinie, która opisuje określone zagadnienia naukowe, przedstawia ich syntetyczny, przystępny obraz. Wydawnictwa te zwykle nie przechodzą procesu recenzji naukowej. Są jednak dowodem ważnej działalności naukowej badacza i w nieoceniony sposób służą popularyzacji opisywanego tematu, głównie wśród czytelników, którzy nie są specjalistami.

 

W czym mogą pomóc Mądre Książki?

Mądre Książki pomogą Ci:

  • odnaleźć źródła mądrej i ciekawej wiedzy,
  • obudzić pasję poznawania świata i jego tajemnic,
  • szybko znaleźć książki dostosowane do wieku czytelnika.

Recenzujemy zarówno nowości wydawnicze, pozycje obecne na rynku księgarskim od dłuższego czasu, jak i wciąż aktualne i ciekawe książki dostępne tylko na rynku antykwarycznym lub w bibliotekach.

Skip to content