Baner z okładką książki Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów

Kosmiczna rekrutacja. Testy i ćwiczenia ESA dla przyszłych astronautek i astronautów

Autor:Tim Peake  

 • Tytuł oryginalny: The Astronaut Selection Test Book: Do You Have What it Takes for Space?
  Wydawnictwo: Young
  Tłumaczenie: Tłumaczenie: Katarzyna Nowakowska
  Data wydania: 2021-10-27
  ISBN: 9788367014304

 • Wydanie: papierowe, e-book
  Oprawa: miękka
  Format: 250 x 5 x 150
  Liczba stron:  272

Houston, mamy rozwiązanie Twojego problemu!

W „Kosmicznej rekrutacji” znajdziesz 100 autentycznych testów, łamigłówek i ćwiczeń wykorzystywanych przez Europejską Agencję Kosmiczną podczas naboru kandydatek i kandydatów do pracy. Ta bogato ilustrowana książka opiera się na doświadczeniach Tima Peake’a – astronauty, który w 2008 roku wraz z pięcioma innymi osobami przeszedł rekrutację, pokonując ponad 8000 kandydatów!

Każda część książki zawiera szereg zadań o różnym stopniu trudności – od łatwych po kosmicznie trudne. Po każdym teście znajdują się odpowiedzi, a także system ocen, który pokazuje, jak twoje wyniki wypadają w porównaniu z wynikami prawdziwego astronauty.

Łamigłówki i testy sprawdzają m.in.:

 • percepcję wzrokową i logikę,
 • arytmetykę i koncentrację,
 • gotowość psychologiczną,
 • umiejętność pracy zespołowej,
 • zdolności przywódcze,
 • umiejętność przetrwania, umiejętności fizyczne i medyczne,
 • języki obce (każdy astronauta musi znać rosyjski!).

Do tej pory tylko 557 osób odbyło podróż w kosmos. Ale dzięki temu unikalnemu spojrzeniu na prawdziwą selekcję astronautów przekonasz się, czy twoje marzenia o dołączeniu do grona zdobywców kosmosu mogą stać się rzeczywistością.

Czy masz to, czego potrzeba, aby polecieć w kosmos? Dowiedz się za: 3… 2… 1… 0… start!z opisu wydawcy

Jest kilka takich motywów, które towarzyszą dorastaniu wielu dzieci. Dinozaury. Konie. Bycie lekarzem weterynarii. Kosmos. Niektórym te upodobania zostają (w moim przypadku: dinozaury, weterynaria, kosmos), a inni z czasem o nich zapominają. Niezależnie od tego, czy dany etap jest tylko przejściowy, czy będzie rzutował na dalsze życie dziecka, warto podtrzymywać płomień dziecięcych fascynacji, ponieważ budują one tożsamość, pokazują, że świat jest różnorodny, a nasz rozwój może przebiegać w wielu kierunkach. Z takiego właśnie założenia – w odniesieniu do fascynacji kosmosem – wychodzi Tim Peake – autor Kosmicznej rekrutacji, która – spoiler alert – jest nie tylko świetną książką, ale też została objęta patronatem Mądrych Książek.

O Timie Peake’u dużo by mówić, wspomnijmy chociaż tyle, że jest on astronautą i brytyjskim oficerem lotnictwa wojskowego. Popularyzuje wiedzę z zakresu inżynierii kosmicznej oraz karierę w kosmicznych dziedzinach. To właśnie tej ostatniej kwestii poświęcona jest Kosmiczna rekrutacja. Jest to bowiem publikacja, w której autor opowiada o tym, jakie dokładnie wymagania należy spełnić, aby ubiegać się o pracę astronautki lub astronauty. I bynajmniej nie robi tego po łebkach. Przeciwnie – w swojej książce zamieszcza autentyczne testy rekrutacyjne z ostatnich lat, pokazuje od kuchni, jak wyglądają sprawdziany sprawnościowe, kognitywne, językowe czy obliczeniowe. Omawia warunki, w jakich kandydaci na astronautów trenują, przygotowują się, ćwiczą umiejętność przetrwania w najtrudniejszych warunkach. A wszystko to autor robi z prawdziwym zacięciem popularyzatorskim: podając wiele faktów w tak przystępny sposób, że książka kartkuje się w zasadzie sama.

Peake stara się w treści swojej książki odtworzyć również warunki, w jakich testy wykonywane są u prawdziwych kandydatów. Na przykład, podaje przedział czasowy oraz okoliczności, w jakich ćwiczenia powinny zostać zrealizowane. Proponuje również bardziej złożone zadania oparte na hipotetycznych sytuacjach, które mogą wydarzyć się w życiu astronauty. Na przykład: zaliczasz awaryjne lądowanie na takim a takim ciele niebieskim, musisz pokonać taką a taką odległość, do plecaka możesz załadować tyle a tyle sprzętu, mieszaniny oddechowej starczy ci na tyle a tyle czasu spokojnego marszu. Zaplanuj wyposażenie swojego plecaka.

Co bardzo cenne – zadania te nie mają wymiaru czysto teoretycznego. Każde z nich ma zestaw konkretnych, dobrych odpowiedzi, które czytelnik znajdzie pod koniec rozdziału wraz ze szczegółowym omówieniem.

To, co jest przepiękne i niezwykle cenne w tej książce, to również ukazanie „starych, nudnych” umiejętności z zakresu nauk ścisłych w całkowicie nowym, bardzo praktycznym świetle. Nigdy więcej zadań z dwoma pociągami wyruszającymi o określonych godzinach z punktu A i B. Witajcie, mechanizmy bloczkowe, które kierują pasami napędowymi w kosmosie!

Kosmiczna rekrutacja to książka, która dostarczy mnóstwa rozrywki, ale też wiedzy. Z jednej strony – pokaże, iż marzenia o kosmosie są w zasięgu ręki, a z drugiej strony – że do ich realizacji potrzeba mnóstwo wiedzy i ciężkiej pracy. To bardzo rzadko spotykane połączenie dodawania młodemu czytelnikowi skrzydeł oraz osadzania go na stabilnym gruncie realizmu.

 

Kategorie wiekowe: ,
Wydawnictwo:
Format:

Author

Z wykształcenia lekarka weterynarii i dziennikarka. Z zawodu i pasji - popularyzatorka nauk przyrodniczych oraz medycznych: w mowie (Centrum Nauki Experyment, Wolna Nauka) i piśmie ("Polityka", "Tygodnik Powszechny", "Magazyn WP"). Autorka książek popularnonaukowych ("Czy słonie dają klapsy?", "Laboratorium w szufladzie. Zoologia") i recenzentka tychże (Mądre Książki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content