Autor: Clive Gifford
Ilustracje: Tracy Worral
Tłumaczenie: Agnieszka Moore
-
Wydawnictwo: Kropka
Data wydania: 25.09.2024
ISBN: 9788368121414 -
Wydanie: papierowe
Oprawa: twarda
Format: 245 x 300 mm
Liczba stron: 96
Wybierz się do Wenezueli i spróbuj jednego z 850 smaków lodów, np. czosnkowe albo sardynkowe! W Szwajcarii weź udział w zjeździe na nartach w przebraniu czarownicy. Zobacz największą rzodkiewkę, zapłać monetami w kształcie motocykla i gitary.Niesamowite, zaskakujące, niezwykłe – takie są ciekawostki, które znajdziesz w tym atlasie.
od wydawcy
Świat jest pełen niespodzianek, a ta książka udowadnia, że nie ma granic dla ludzkiej pomysłowości. Ale dziwne! to fascynująca podróż przez najbardziej nietypowe tradycje, zaskakujące rekordy i niezwykłe zwyczaje z całego świata.
Czy wiedzieliście, że w Wenezueli można spróbować lodów o smaku czosnku i sardynek? Albo że w Szwajcarii odbywa się coroczny zjazd na nartach w przebraniach czarownic? Książka Clive’a Gifforda pełna jest takich ciekawostek, które nie tylko bawią, ale i uczą, poszerzając wiedzę o kulturach i tradycjach różnych narodów.
Już sama okładka przyciąga uwagę. Kolorowa, twarda oprawa z intrygującą ilustracją (na której można dostrzec choćby kapcie z chleba) zapowiada pełną niespodzianek zawartość. Wnętrze książki zostało zaprojektowane w przemyślany sposób. Na początku znajduje się mapa świata, która pełni funkcję przewodnika po zamieszczonych w tekście ciekawostkach. Każdy kontynent ma w książce swoje miejsce – na początku znajduje się jego krótka charakterystyka i mapa z zaznaczonymi państwami, a kolejne strony wypełniają intrygujące fakty dotyczące różnych krajów. Dzięki temu książka pozwala nie tylko poznać nietypowe zwyczaje, ale także ułatwia zapamiętanie lokalizacji poszczególnych państw.
Pod względem wizualnym to pozycja niezwykle barwna i różnorodna, jednak sposób rozmieszczenia treści może stanowić pewne wyzwanie. Nietypowy układ sprawia, że czytanie wymaga obracania książki i dokładnego przyglądania się stronom. Z tego powodu nie jest to lektura na szybkie czytanie przed snem, ale raczej propozycja do powolnego odkrywania i analizowania. Tekst jest złożony małym fontem i rozmieszczony w różnych miejscach na stronie, co wymaga większego skupienia. Na szczęście ilustracje, choć niewielkie, są dobrze oznaczone numerami odpowiadającymi konkretnym ciekawostkom, a to ułatwia orientację.
Ale dziwne! Atlas hysiów, bzików i innych osobliwości to książka, która może zaskoczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wiele z opisanych tu faktów może wydawać się wręcz niewiarygodnych, jednak pokazują one niezwykłą różnorodność naszego świata. To pozycja, która idealnie sprawdzi się dla młodych odkrywców zafascynowanych nietypowymi informacjami. Jeśli ktoś szuka książki, która rozbudzi ciekawość i zachęci do dalszego zgłębiania wiedzy o różnych zakątkach globu, ta będzie doskonałym wyborem.