MĄDRA KSIĄŻKA ROKU 2018 – poznajcie nominowane książki!

STATUETKA EUKLIDESA

Startuje kolejna edycja prestiżowego konkursu MĄDRA KSIĄŻKA ROKU! Podobnie jak w latach ubiegłych konkursowe nominacje uzyskało 15 książek. 25 kwietnia 2019 roku poznamy werdykt jury konkursowego i podczas uroczystej gali wręczone zostaną statuetki Euklidesa dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2018 roku. Konkurs już po raz czwarty organizują wspólnie Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa czyli wydawca portalu Mądre Książki.

Książki nominowane w edycji 2018

W Jury tegorocznego konkursu podobnie jak w latach ubiegłych zasiadają naukowcy i popularyzatorzy nauki. Ze względu na dużą ilość tytułów opublikowanych w 2018 roku tym razem ich praca była wyjątkowo trudna. W gronie nominowanych przez grupę naukowców rożnych specjalności i i popularyzatorów nauki 15 publikacji wydanych w Polsce w 2018 roku, znajdują się te adresowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Już teraz wszystkie nominowane książki zasługują na tytuł „mądrej książki” – czyli takiej, która przystępnym językiem opowiada o złożonych sprawach, podsyca głód poznawania, inspiruje do własnych poszukiwań i refleksji.

Profil FB konkursu

Serwis WWW konkursu

 

 

 

 

 

Rynek wydawniczy w Polsce każdego roku zasypuje półki księgarń tysiącami tytułów. W powodzi nowych książek bardzo trudno wyłapać te wartościowe. Czasami dobrze jest zatem skorzystać z pomocy ekspertów, którzy z tego zalewu wyłowią dla nas najciekawsze tytuły. Takim eksperckim konkursem jest własnie Mądra Książka Roku. Pierwsza edycja tego konkursu odbyła się w 2016 roku.

W tegorocznym konkursie wyłonione zostaną zwycięskie książki w kilku kategoriach – książka roku dla dorosłych, książka roku dla dzieci i najlepszej książki w opinii społeczności akademickiej UJ, a także książki szczególnie polecanej przez redaktorów portalu Mądre Książki. Przyznana zostanie także nagroda internautów – czytelników Gazety Wyborczej.

LISTA KSIĄŻEK NOMINOWANYCH W EDYCJI 2018

KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

 1. Mary Beard, Partenon, tł. Tomasz Chwałek, Dom Wydawniczy Rebis
 2. Marcin Napiórkowski, Mitologia współczesna, Wydawnictwo PWN
 3. Alex Bellos, Alex po drugiej stronie lustra. Jak liczby odzwierciedlają życie, a życie odzwierciedla liczby, tł. Marek Krośniak, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 4. Ed Yong, Mikrobiom, tł. Magdalena Rabsztyn-Anioł, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
 5. Julia Shaw, Oszustwa pamięci, tł. Anna Cichowicz, Wydawnictwo Amber
 6. George Musser, Upiorne działanie na odległość, tł. Łukasz Lamża, CCPress
 7. James Hamblin, Gdyby nasze ciało potrafiło mówić. Podręcznik użytkownika, tł. Jacek Konieczny, Wydawnictwo Marginesy
 8. Thomas Reinertsen Berg, Teatr świata. Mapy, które tworzą historię, tł. Maria Gołębiewska-Bijak, Wydawnictwo Znak
 9. Marta Alicja Trzeciak, Czy słonie dają klapsy. Fascynujące rodzicielstwo zwierząt, Wydawnictwo Feeria
 10. Yuval Noah Harari, Homo Deus: krótka historia jutra, tł. Michał Romanek, Wydawnictwo Literackie

KSIĄŻKI DLA DZIECI

 1. Agnieszka Kossowska, Duże sprawy w małych głowach, Wydawnictwo Linia
 2. Masaharu Takemura, The Manga Guide. Biologia molekularna, tł. Małgorzata Dąbkowska-Kowalik, Wydawnictwo PWN
 3. Kelsey Oseid, Co widzimy w gwiazdach. Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie, tł. Magdalena Korobkiewicz, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 4. Dorota Sosnowska, Piękne umysły. Opowiadania dla mądrych dziewczynek, Wydawnictwo Skrzat
 5. Katarzyna Gładysz, Nikola Kucharska, Paweł Łaczek, Joanna Wajs, Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Werdykt jury poznamy 25 kwietnia podczas uroczystej Gali Konkursowej w auli Collegium Novum UJ. Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z autorami i wydawcami konkursowych książek.

Serwis internetowy konkursu MĄDRA KSIĄŻKA ROKU

Zapraszamy do śledzenia profilu konkursu na FB oraz strony internetowej konkursu, gdzie prezentowane będą poszczególne książki – kandydatki do tytułu Mądrej Książki Roku.

 

Partnerami konkursu są:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content