Mądre Książki na wakacje – edycja 2018

Wakacje: góry, morze, ogród, plaża i… książki! Jak co roku przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji na wakacyjne dni: ciekawych, lekkich (czy to w formie, czy to w treści), doskonałych na leżak i do plecaka, na upały i na deszcz.

A oto nasze tegoroczne propozycje:

Laboratorium w szufladzie. Zoologia (Marta Alicja Trzeciak)

Nie możemy nie zacząć od propozycji autorstwa jednej z naszych recenzentek, lekarza weterynarii i jednocześnie popularyzatorki nauki (polecamy Waszej uwadze też jej artykuły na portalu Crazy Nauka). Laboratorium w szufladzie. Zoologia świetnie nada się zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Opowie o zoologii, ale nie tylko: autorka zachęca czytelników do przeprowadzenia całej serii pasjonujących doświadczeń. A czy jest lepszy czas na badanie zwierząt niż wakacje? Gorąco polecamy!

Krew i burza. Historia dzikiego Zachodu (Hampton Sides)

Jak pisze nasz recenzent, dr Michał Wasilewski: „Krew i burza to książka mikrohistoryczna, to jednoosobowa perspektywa dziejów kontynentu północnoamerykańskiego w wieku XIX. Głównym bohaterem Autor uczynił Kita Carsona (Christophera Houstona Carsona), prominentną postać historyczną, przez którego losy i niejednokrotnie którego słowami (choć niepiśmienny pozostawił pamiętniki) poznajemy „historię podboju Dzikiego Zachodu”. Ponad 600-stronicowa książka jest pasjonująca. Wynika to jednak nie z powielenia romantycznej wizji tego okresu utrwalonej w wielu westernach, ale właśnie z „terapii szokowej” jaką przeżyje zapewne niejeden czytelnik – to nie było tak. Praca ta nie jest bowiem historią Indian, traperów i osadników ścierających się na rozległych równinach i w górach północnej Ameryki”.

Gdyby nasze ciało potrafiło mówić (James Hamblin)

Z opisu wydawnictwa: „Dlaczego drapanie się jest takie przyjemne? Ile trzeba spać? Czemu seks u ludzi wygląda, jak wygląda? I dlaczego nie istnieje viagra dla kobiet? Czy obcisłe spodnie mogą zabić? Czy można sobie zrobić dołeczki w policzkach? Czy naprawdę można umrzeć od wyciskania pryszcza na nosie?

James Hamblin, lekarz i dziennikarz, tłumaczy zawiłości anatomii i fizjologii, rozprawia się z popularnymi mitami dotyczącymi zdrowia i demaskuje marketingowe oszustwa firm producentów suplementów i zdrowej żywności. A wszystko to w przystępny, zabawny i wciągający sposób – w końcu odpowiada także na pytanie: „Na czym polega uzdrawiająca moc śmiechu?””.

Mózg dziecka. Przewodnik dla rodziców (Álvaro Bilbao)

O tej książce tak pisze Katarzyna Kołodziejczyk: „Czytając tę poruszającą książkę, wielokrotnie uświadamiałam sobie jak bardzo JA – MAMA i mój mąż – TATA, pomimo wszelkich starań błądzimy po omacku. Błądzimy my Rodzice, Dziadkowie i Wychowawcy, choć nie chcemy błądzić w ciemności, której wszystkie dzieci się boją. Pragniemy przecież aby nasze uszy codziennie słyszały: Mamo, tato! Boli mnie brzuch…. ze śmiechu oczywiście! A jednak tak nie jest, a częstokroć naszymi dobrymi chęciami, naszym dobrem pozbawionym konsekwencji jest wybrukowane piekło naszych dzieci. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym lepiej dla nas wszystkich”.

Nie mamy pojęcia (Jorge Cham, Daniel Whiteson)

Komiksowa forma i lekkość treści sprzyja czytaniu podczas wakacji (dla dorosłych i starszej młodzieży). Jak pisze Marta Trzeciak: „Nie mamy pojęcia podejmuje bardzo szeroki zakres tematów – od czarnych dziur i cząstek elementarnych po teorię strun i podróże szybsze od światła (nie, nie są możliwe – to akurat wiemy na pewno). Być może tego zakresu tematycznego nie docenią zaawansowani fascynaci fizyki, ale laicy z całą pewnością będą za tę pozycję wdzięczni. Jeśli należycie do osób, które mają rozległą wiedzę o świecie, ale fizyki teoretycznej jakoś nigdy „nie łapaliście” – to książka dla Was”.

Anatomia natury (Julia Rothman)

Z opisu wydawnictwa: „Bogato ilustrowany opis przyrody amerykańskiej, w którym znajdziecie wiele interesujących informacji o uniwersalnych prawach rządzących naturą.

W tym fascynującym przewodniku po świecie przyrody sztuka przeplata się z nauką. Jeśli kiedykolwiek chcieliście zobaczyć, jak powstają góry, lub zastanawialiście się, jak wygląda cykl życiowy grzyba, albo zaciekawiły was różne rodzaje ptasich piór, rysunki stworzone przez Julię Rothman dostarczą wam wiele radości. Jej pełne wrażliwości podejście do odkrywania lądów i wód oraz fauny i flory pozwala w nowy sposób spojrzeć na cuda natury”. Recenzja na Mądrych Książkach wkrótce!

 

Polecamy Waszej uwadze nasze wakacyjne propozycje z ubiegłych lat:

2017: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/siedem-madrych-ksiazek-wakacje/

2016: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/madre-ksiazki-wakacje/

2015: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/wez-madra-ksiazke-wakacje/

2014: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/10-madrych-ksiazek-wakacje/

 

Autor

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+