Baner z okładką książki Robią to… wszyscy

Robią to… wszyscy

Autorka: Ałła Biełowa

  • Wydawnictwo: Słowne
  • Premiera: 27.10.2021r.
    Liczba stron: 46
    Wersja: papierowa, okładka twarda
    Format: 220×290 mm
    ISBN: 9788382510393

Skąd biorą się gazy? I dlaczego śmierdzą? Czy komary też puszczają bąki? Jak długo trzeba by prukać, by napełnić mały balonik? Wszystkiego dowiesz się z tej prześmiesznej książki!

Książka Robią to… wszyscy to pełna humoru ilustrowana opowieść o puszczaniu bąków. Brawurowe ilustracje Ałły Biełowej, cenionej rosyjskiej artystki, zabiorą dziecko w fascynującą podróż po świecie przyrody i kulturowych przyzwyczajeń. Dowcipne teksty wyjaśniają podstawowe zagadnienia biologiczne związane z fascynującym dzieci tematem puszczania bąków. Towarzyszą im również zabawne porównania i wpadające w ucho wierszyki. No bo czy wiesz, czemu Zeus miał przydomek „gromowładny”…?z opisu wydawcy

Tak jak już wcześniej zwracaliśmy uwagę w Mądrych Książkach – na przykład przy okazji recenzowania „Zapaszków”, jest taki okres w rozwoju dzieci, w którym fascynują się one wszelkimi tematami związanymi z fizjologicznym tabu. Niemowlęta nie wzdrygają się na myśl o odchodach, własne wydzieliny są dla nich neutralne, a wonie nie dzielą się na „brzydkie” i „ładne”, lecz na interesujące i obojętne. Dopiero z czasem – kiedy dzieci zaczynają dorastać – zauważają, że pewne aspekty naszej codzienności są traktowane inaczej. Na przykład, to, co robimy w toalecie nie powinno być raczej tematem debaty publicznej, mimo iż przecież stanowi ważny aspekt naszej fizjologii oraz zdrowia. Temu procesowi odróżniania fizjologicznego tabu od tematów neutralnych towarzyszy zawsze swego rodzaju fascynacja. Przedszkolaki nie chichoczą, kiedy mówią „kolano”, ale gdy wypowiadają słowo „pupa” wydają się nad wyraz wesołe i ciekawe tego, jaka będzie reakcja rozmówcy. Takie zachowania to nic innego jak ciąg do wiedzy pomieszany z początkiem rozumienia konwenansów społecznych. Mieszanina ta stanowi idealną niszę – formę, którą warto wykorzystać i wypełnić wartościową wiedzą. Dokładnie tak, jak uczyniła to Ałła Biełowa w książce Robią to… wszyscy, dotyczącej gazów jelitowych.

Robią to… wszyscy to publikacja o dość dużym formacie, ale niewielkiej objętości (zaledwie około 20 kartek), w której w treść zamyka się w krótkich fragmentach tekstu, ale za to jest bogato ilustrowana. Książka podejmuje wspomnianą już tematykę w bardzo szerokim zakresie. Z jej treści młody czytelnik dowie się zarówno, jaki jest skład gazów jelitowych, jakie jest ich pochodzenie, przyczyna występowania, jak i fizjologiczne przeznaczenie. Pozna też wiele ciekawostek na ich temat: fizycznych, historycznych, kulturowych, przyrodniczych. Dowie się, jakie zwierzęta uwalniają gazy (w zasadzie wszystkie), jakie jest tempo przemieszczania się jelitowych wyziewów, a także pozna kilka rekordów związanych z gazami. Słowem – będzie się dobrze bawić.

Robią to… wszyscy nie jest publikacją o podręcznikowym formacie merytorycznym. Należy ją traktować raczej jako zbiór lekkich (choć poprawnych merytorycznie) ciekawostek. Tym bardziej że pozycja ta jest króciutka i dla wprawnego młodego czytelnika będzie stanowiła odpowiednik ciekawej gazetki, którą zabiera się w niezbyt długą podróż pociągiem. Mimo to, jeśli wasze dzieci interesują się aktualnie tematyką własnej fizjologii, warto zapoznać je z tą publikacją – odpowie ona na wiele pytań dociekliwych czytelników, a być może też zapozna z treściami, nad którymi dziecko jeszcze się nawet nie zastanawiało.

 

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:
Format:

Author

Z wykształcenia lekarka weterynarii i dziennikarka. Z zawodu i pasji - popularyzatorka nauk przyrodniczych oraz medycznych: w mowie (Centrum Nauki Experyment, Wolna Nauka) i piśmie ("Polityka", "Tygodnik Powszechny", "Magazyn WP"). Autorka książek popularnonaukowych ("Czy słonie dają klapsy?", "Laboratorium w szufladzie. Zoologia") i recenzentka tychże (Mądre Książki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content