Baner z okładką książki Weź Mądrą Książkę na wakacje!

Weź Mądrą Książkę na wakacje!

Polana w lesie, nadmorska plaża, ogród, a może po prostu leżak na balkonie? W każde z tych miejsc chętnie zabieramy ze sobą książki. A może tym razem zabrać coś popularnonaukowego…? Wakacyjne lektury polecają redaktorzy Mądrych Książek!

cfGenialni. Lwowska szkoła matematyczna (M. Urbanek)

Zdecydowanie największe zaskoczenie ostatniego roku akademickiego. Książka o matematykach sprzedaje się jak ciepłe bułeczki? Wydawnictwo nie nadąża z kolejnymi (sic!) dodrukami? Coś musi być na rzeczy! Mariusz Urbanek fascynująco opowiada o czworgu wybitnych polskich matematyków. Świetna lektura dla tych, których interesuje królowa nauk, jak i dla tych, którzy w szkole jej nie znosili: po pierwsze to biografia, a samej matematyki nie ma w niej ani śladu. Po drugie przedstawieni w niej panowie zdecydowanie nie zajmowali się rachunkami, jakie znamy ze szkoły… To nasz tegoroczny numer jeden!

Zla-nauka-Krotka-historia-dziwacznych-przekonan-blednych-wnioskow-i-niewiarygodnie_Linda,images_big,29,978-83-62858-46-0Zła nauka (L. Zimmerman)

Ciekawy zbiór ponad stu historii o fałszywych teoriach naukowych. Co zdjęcia rentgenowskie mają wspólnego z mierzeniem butów? Których słynnym uczonym przydarzały się naukowe wpadki? Jak trudno było obalić wiele fałszywych teorii? O tym wszystkim przeczytacie w Złej nauce.

 

Przygody-matematyka_Stanislaw-M-Ulam,images_product,13,83-86669-25-2Przygody matematyka (S. Ulam)

Autobiografia polskiego matematyka, który większość życia spędził w Ameryce. Kulisy tworzenia bomby atomowej w USA, historyjki o polskich matematykach, pierwsze komputery… Książka niestety nie doczekała się jeszcze wznowienia, a szkoda – to świetny materiał na wakacyjną lekturę!

 

10ccd61011787a5f01112080029ca571Podwójna spirala. Relacja naoczna o wykryciu struktury DNA (J. Watson)

Trudno dziś wyobrazić sobie, że jeszcze tak niedawno nie wiedziano o istnieniu DNA. Jak doszło do tego spektakularnego odkrycia? Historię opowiada sam James Watson. To również pozycja dostępna raczej w antykwariatach i bibliotekach niż w księgarniach – warto jednak jej poszukać.

 

naukowa-lista-przebojow-wybor-faktow-anegdot-i-zartow-ze-skarbnicy-nauki-b-iext28353925Naukowa lista przebojów (S. Flynn)

Z opisu na stronie wydawcy: Jak zmierzyć prędkość światła za pomocą linijki, czekolady i mikrofalówki? Dlaczego w stolicy Meksyku nie można napić się porządnie zaparzonej czarnej herbaty? Czy na podstawie dwóch wersetów z Biblii da się obliczyć temperaturę nieba i piekła? Czy trzeba jeszcze namawiać do lektury…? 😉

 

206631_jak-przetrwac-wsrod-czarnych-dziur_400aJak przetrwać wśród czarnych dziur (D. Goldberg, J. Blomquist)
Lekka, zabawna książka o tym, co w fizyce najciekawsze. Szczególna teoria względności, podstawy mechaniki kwantowej, kosmologia, życie pozaziemskie, a wszystko okraszone dużą ilością (przyznajmy, dość „nerdowskiego”) humoru. Zawartość książki dużo lepiej oddaje oryginalny tytuł A User’s guide to the Universe; o samych czarnych dziurach nie dowiemy się z niej za wiele… Przekonamy się za to, czy można zbudować wehikuł czasu i co ma wspólnego mechanika kwantowa z rzeczami, które tajemniczo gdzieś się gubią. A to już coś!

Bez-nazwy-1Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości (Y.N. Harari)
Tym razem nieco poważniejsza lektura: historia ludzkości od plejstocenu po współczesność. Niektórzy chwalą autora za bezstronność, a inni krytykują jego stronniczość (sic!) i przemycanie własnych przekonań wśród naukowych faktów. Książka jest nieco kontrowersyjna, ale zgodnie uważana za bardzo ciekawą.

 

f-1939-ostatni-rok-pokoju-pierwszy-rok-wojny1939. Ostatni rok pokoju, pierwszy rok wojny (J. Osica)

Bardzo obszerna (ponad osiemset stron!), ale lekka, łatwa i przyjemna lektura. Najważniejsze wydarzenia przeplatane są z opisem zwyczajnych dni. Wciągające kalendarium wzbogacone 365 komentarzami autorstwa dwóch historyków: profesora Pawła Wieczorkiewicza i doktora Janusza Osicy, Recenzja wkrótce!

Author

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content