Mądre Książki na wakacje – nasze propozycje w sezonie 2017

Znalezione obrazy dla zapytania books on the sandGóry, plaża, a może balkon w mieście? Gdziekolwiek wypoczywacie, skorzystajcie z naszych książkowych porad! Jak co roku redaktorzy Mądrych Książek przygotowali dla Was smakowite wakacyjne propozycje. Lekkie, wciągające, wystarczająco grube, by wystarczyły na znacznie więcej niż jeden wieczór. Znakomite książki popularnonaukowe w sam raz na wakacje czekają na was w księgarniach i bibliotekach!

George Gamow, Russell Stannard – Nowy świat Pana Tompkinsa

Jak pisze jeden z naszych Recenzentów: Pan Cyryl Tompkins jest skromnym urzędnikiem bankowym z Londynu. Pewnego dnia, znudzony szarą, nudną codziennością, postanawia wziąć udział w serii wykładów otwartych dziedziny fizyki teoretycznej. Zaczyna uczęszczać na wykłady, które prowadzi niejaki profesor Norton, naukowiec-pasjonat. Tompkins wchodzi w świat teorii względności, fizyki kwantowej, odbywa wycieczkę do CERNu. Autor używa dosyć prostej strategii twórczej – nakazuje swojemu bohaterowi śnić o zagadnieniach, będących przedmiotem jego zainteresowania. W jednym ze snów staje się elektronem, tańcząc wokół jądra atomu, a także łącząc się z innym atomem, a w końcu stając się wolnym elektronem. W jeszcze innym, doświadcza istnienia w świecie, w którym prędkość światła jest bardzo dużo niższa niż normalnie. Może to brzmieć jak bajka opowiadana dzieciom – i trochę tak jest – jednakże książkę czyta się bardzo przyjemnie. Intencją autorów było przedstawienie fizyki teoretycznej od tej strony mniej matematycznej, a bardziej praktycznej. Bardziej w jej rozmaitych przejawach, aniżeli w teoriach i bez wątpienia przekaz ten jest ona kierowany raczej do laików.

Frans de Waal – Małpy i filozofowie

O moralności. Fascynująco i prowokacyjnie. Okaże się, że moralność u człowieka nie jest zjawiskiem nietypowym, a empatia czy współczucie są typowe nie tylko dla naszego gatunku. Książka nie jest prosta, ale warto po nią sięgnąć – sięgnąć i… pomyśleć.

Mark Miodownik – W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu

Ze strony wydawnictwa: to książka, która wyjaśni, czy: istnieją betonowe tkaniny? Co jest źródłem charakterystycznego szelestu banknotów? Dlaczego czekolada rozpływa się w ustach i czy jej produkcja ma coś wspólnego z procesem fermentacji? Na czym polegała tajemnica samurajskich mieczy? Co to za materiał o błękitnej barwie i rozmywających się konturach, który nic nie waży w dłoni i – uwaga – naprawdę nie chodzi o kawałek nieba? Idealna książka na wakacje – dla całej rodziny: i dla kilkulatka, który trzysta razy na dzień pyta „dlaczego”, i dla jego starszego rodzeństwa, i dla rodziców, i wreszcie dla tych, którzy dzieci nie mają – ale mają w sobie ciekawość świata. Polecamy!

Amir Aczel – W poszukiwaniu zera. Matematyczna odyseja do źródła pochodzenia liczb

Mały chłopiec, podróżujący statkiem, na którym kapitanem jest jego ojciec, pod wpływem opowieści stewarda postanawia dowiedzieć się, skąd wzięły się liczby. Steward okazuje się doktorantem matematyki, wydalonym z uczelni z przyczyn politycznych, a chłopiec zostaje profesorem matematyki. Po latach odkrywa na nowo najstarsze zero, cudem ocalałe podczas niszczenia wszystkiego przez Czerwonych Khmerów. Musi jednak stoczyć o nie ostatnią batalię – tym razem ze złą archeolog, która akurat tej tablicy chce użyć do ćwiczeń ze studentami… Za dużo zbiegów okoliczności, inspiracji Indianą Jonesem, no i jeszcze na koniec ten steward, który nie tylko doczekał sukcesu swojego wychowanka, ale też okazał się przemytnikiem? A ta historia wydarzyła się naprawdę… Książka idealna na wycieczkę górską czy na plażę – lekka (także dosłownie), na papierze, od którego nie odbija się światło – można czytać w pełnym słońcu!

Marcin Kozioł – Szalona historia komputerów

Dla dzieci i młodszej młodzieży. Historię komputerów opowiadają Docent Pięć Procent oraz pies (πes). Wiadomości przedstawione są bardzo wnikliwie, z dbałością o szczegóły, a jednocześnie – zajmująco. Tekst świetnie uzupełniają ilustracje, a także wiele zadań do samodzielnego rozwiązania. Choć po książkę może sięgnąć nawet sześciolatek, być może skusi ona też jego rodziców czy dziadków, którzy z sentymentem mogą powspominać, jak to było, gdy komputery były 8-bitowe.

Ewa Landowska, Barbara Bodziony – Piękna litera. Podręcznik do kaligrafii

Ten pierwszy polski podręcznik do kaligrafii to pełne uroku podsumowanie dziesięciu lat warsztatów z kaligrafii, prowadzonych przez autorki. Książka adresowana jest do laików; rozpoczynamy od wyboru pióra, atramentu, papieru, pozycji ciała. Na czytelnika czekają dwa style pisma: uncjała i italika, omówione szczegółowo, fascynująco i bardzo profesjonalnie. Książkę – i kaligrafię – polecamy szczególnie tym, którzy poszukują spokoju i wyciszenia.

Keith Houston – Książka

Moje odkrycie tego roku. Zachwycająca już w momencie wzięcia do ręki – tak elegancko wydana, tak dopracowana edytorsko! A w środku – o książkach, od czasów najdawniejszych. Niezwykle rzetelna naukowo pozycja (każda informacja poparta przypisem bibliograficznym!), która nie nuży ani przez chwilę, mimo ogromu podanych informacji. Przyznam, że starałam się ją czytać najwolniej, jak się da – tak żal mi było, że musi się kiedyś skończyć…

Zachęcamy też do zajrzenia do naszych propozycji z ubiegłych lat:

2016: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/madre-ksiazki-wakacje/

2015: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/wez-madra-ksiazke-wakacje/

2014: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/10-madrych-ksiazek-wakacje/

 

Autor

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content Google+