Patrick Modiano laureatem literackiej Nagrody Nobla!

Patrick Modiano laureatem literackiej Nagrody Nobla!

Tym razem mądre książki w innej, niezwiązanej z popularyzacją nauki odsłonie – dziś ogłoszono, kto otrzymuje literacką Nagrodę Nobla 2014. Co roku spekuluje się, kto otrzyma to prestiżowe wyróżnienie. O ile rok temu znawcy byli zgodni – faworytem była Alice Munro, która zresztą nagrodę tę dostała – o tyle tym razem jednoznacznej opinii nie było. Czytelnicy najczęściej wymieniali Murakamiego; na listach potencjalnych zwycięzców tworzonych przez ekspertów znajdowali się też kenijski pisarz Ngugi wa Thiong’o, białoruska dziennikarka Swietłana Aleksijewicz, Milan Kundera, Amos Oz czy Umberto Eco. Nagrodę otrzymał jednak ten, kto na listach bukmacherów uplasował się ostatecznie na szóstym miejscu: Patrick Modiano.

Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji – czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego. Twórczość francuskiego pisarza skupia się wokół takich tematów jak pamięć, zapomnienie, tożsamość, wina. Paryż pojawia się w jego tekstach bardzo często. Jego dzieła nierzadko są zbudowane na autobiograficznych fundamentach bądź na wydarzeniach mających miejsce podczas niemieckiej okupacji. Przykładem dzieła o dokumentalnym charakterze jest Dora Bruder – zbudowana na prawdziwej historii ukrywającej się w Paryżu piętnastoletniej dziewczyny, ofiary Holokaustu, z II wojną światową w tle. Modiano czasem czerpie materiały do pracy z wywiadów, artykułów w gazetach bądź własnych notatek, zgromadzonych na przestrzeni lat. Jego powieści są ze sobą powiązane; zdarza się, że jedna książka rozszerza fragmenty drugiej, bądź pojawia się ten sam bohater.

Francuski prozaik urodził się w styczniu 1945 roku w Boulogne-Billancourt. Jego pierwszą powieścią była wydana w 1968 roku La Place de l’Étoile. Jest laureatem prestiżowych nagród literackich, w tym nagrody Akademii Francuskiej i Nagrody Goncourtów. Tę ostatnią otrzymał za powieść Ulica ciemnych sklepików, wydaną również w Polsce. Na język polski przełożono też między innymi Katarzynkę, Willę Triste, Nawroty nocy czy Zagubioną dzielnicę.

Co ciekawe, przedstawicielom Szwedzkiej Akademii nie udało się skontaktować z laureatem przed ogłoszeniem werdyktu. O tym, że otrzymał literacką Nagrodę Nobla, Patrick Modiano dowiedział się od własnej córki, która zadzwoniła do niego już po oficjalnym ogłoszeniu informacji o przyznaniu wyróżnienia. Wyjątkowej urody wywiad z tegorocznym Noblistą, zaskoczonym, onieśmielonym i wzruszonym, można przeczytać lub wysłuchać na oficjalnej stronie Komitetu Noblowskiego: http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2014/modiano-interview.html. Rzadko można usłyszeć taką rozmowę – a warto.

Autor

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+