Baner z okładką książki Nie tylko Cervantes – Historia literatury hiszpańskiej Beaty Baczyńskiej

Nie tylko Cervantes – Historia literatury hiszpańskiej Beaty Baczyńskiej

Historia literatury hiszpańskiej

Najnowsza publikacja Beaty Baczyńskiej to jedyna na polskim rynku aktualna synteza historii literatury hiszpańskiej, która nie tylko prezentuje sylwetki pisarzy i omawia charakterystyczne dla literatury hiszpańskiej zjawiska, lecz także w inspirujący sposób pokazuje jej związki z kulturą europejską i światową.

Beata Baczyńska ukazuje zarówno chronologiczne następstwo autorów i dzieł, jak i usytuowanie literatury na tle historyczno-kulturowym. Niewątpliwą zaletą książki jest podejście interdyscyplinarne i uwzględnienie perspektywy polskiego czytelnika. Autorka bierze pod uwagę także zainteresowania współczesnego odbiorcy literatury, zwraca bowiem uwagę na twórczość kobiet i hiszpańskich mniejszości. Historia literatury hiszpańskiej to kompendium wiedzy przydatne nie tylko dla hispanistów, lecz także dla wszelkiej maści filologów i kulturoznawców, którzy znajdą w publikacji profesor Baczyńskiej inspirację dla badań komparatystycznych.

Obszerne omówienie literatury hiszpańskiej wzbogacone zostało opiniami krytyków i historyków literatury oraz bibliografią, która poprowadzi zainteresowanych danym tematem ku innym źródłom zarówno w języku polskim, jak i hiszpańskim. Badacze literatury i kultury hiszpańskiej z pewnością docenią również obecność definicji i omówień przytaczanych terminów oraz uwzględnienie oryginalnej terminologii. Na uwagę zasługują także tablice chronologiczno-synchroniczne, przedstawiające fakty z dziejów literatury hiszpańskiej na tle ogólnych wydarzeń kulturowych, społecznych i politycznych w Hiszpanii, Polsce i na świecie.

Historia literatury hiszpańskiej to książka nie tylko dla specjalistów, lecz także dla wszystkich zainteresowanych tym kręgiem kulturowym. Czytelnicy z pewnością docenią analizy przeprowadzone z perspektywy współczesności – na tle epoki globalizacji – w tym omówienie wydarzeń i kontrowersji związanych z recepcją kultury hiszpańskiej w Polsce.

Beata Baczyńska – hispanistka i teatrolog, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalistka w zakresie dawnej literatury hiszpańskiej, zwłaszcza dramaturgii Pedra Calderóna de la Barca oraz jej wpływu na teatr polski. Autorka wielu artykułów i publikacji, m.in.: Książę Niezłomny. Hiszpański pierwowzór i polski przekład (2002) i Dramaturg w wielkim teatrze historii. Pedro Calderón de la Barca (2005). Od kilku lat prowadzi w języku polskim autorski wykład z historii literatury hiszpańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.

Format: B5
Oprawa: miękka
Liczba stron: 580 + tabele chronologiczne
Cena: 59,90
ISBN:  978-83-01-17855-0

Informacje o książce na stronie wydawnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content