Mali ogrodnicy w wielkim mieście

Krakowska artystka Marta Kula-Ulatowska podjęła się trudnego zadania. Napisała i zilustrowała edukacyjną książeczkę dla dzieci, poświęconą przyrodzie w mieście. Publikacja ukazała się niedawno przy wsparciu Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. To znakomity przykład małego dzieła wydawniczego, stworzonego z pasją, służącego także popularyzacji wiedzy o przyrodzie i zachęcaniu małego czytelnika do zainteresowania światem roślin i zwierząt. To wspaniały prezent dla każdego małego miłośnika przyrody!

Na kilkudziesięciu pięknie ilustrowanych stronach książki autorka opowiada o przygodach młodych ludzi dbających o przyrodę i zachęca do tworzenia swoich własnych ogrodów. Dzięki książce mali ogrodnicy nie tylko zgłębiają tajemnice przyrody, ale także uczą się odpowiedzialności za otaczający ich świat i dowiadują się, że miasto może być także pięknym, przyjaznym i zielonym miejscem.

„Mali ogrodnicy w wielkim mieście” to wyjątkowa bajka o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Autorką tego malowniczego opowiadania jest projektantka ogrodów i malarka Marta Kula-Ulatowska. Przepięknie ilustrowana, ukazująca zupełnie inne oblicze estetyki dziecięcej książki, bajka o zieleni w mieście i marzeniach jego najmłodszych mieszkańców. Wprowadzając w wyjątkowy świat przyjaźni z ptakami, pszczołami, dżdżownicami i jeżami, edukuje i kształci postawy młodych czytelników. W bardzo naturalny sposób uczy dbałości i odpowiedzialności za otaczający nas świat roślin i zwierząt. Zachęca do tworzenia swoich wymarzonych ogrodów, w których i mali i Ci więksi spędzają czas wśród pachnących, kolorowych kwiatów, drzew i krzewów. [zielonalekcja.pl]

Publikacji książki towarzyszą warsztaty dla dzieci, które mają sprzyjać popularyzacji wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych. Zachęcać do kreowania własnego, przyjaznego świata tu i teraz, w którym zieleń znajduje swoje stałe, bardzo ważne miejsce. Warsztaty każdorazowo są spotkaniem z książką i jej autorką, która wprowadza uczestników w uroki tworzenia własnego „Ogrodu Szczęśliwego”. Czytanie fragmentu książki, wspólne malowanie i projektowanie ogrodu to elementy, które pojawiają się na warsztatach. Każdy uczestnik otrzymuje także książkę „Mali ogrodnicy w wielkim mieście”, aby później w domowym zaciszu czerpać przykład i inspiracje z działań Poli, Leona i Olafa – głównych bohaterów bajki.

Marta Kula-Ulatowska zajmuje się malarstwem (głównie pastele)  i projektowaniem ogrodów. Wynikiem tych dwóch pasji są obrazy malowane w technice pastelu i akrylu, których inspiracją jest Natura i przestrzeń aranżowanego ogrodu oraz bogate w zestawienia kolorów i faktur ogrody.
Jest artystką – z urodzenia i wykształcenia – krakowską. Ukończyła studia na ASP, dyplom w pracowni malarstwa u prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, charytatywnych, indywidualnych w Polsce, Europie i USA.

 

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content