Baner z okładką książki Polska zilustrowana – mapa nie tylko dla dzieciaków

Polska zilustrowana – mapa nie tylko dla dzieciaków

Mapę – opowieść o Polsce ostatnich lat można pooglądać na stronach Kancelarii Premiera RP. Możną ją też otrzymać w wersji papierowej (bezpłatnie) bezpośrednio do własnej skrzynki pocztowej. Warto!

Ta mapa jest tak naprawdę działającą na wyobraźnie infografiką, która zachęca oczy do wędrówki po dziesiątkach obrazków i opisów pokazujących nasz kraj. Mamy na niej oczywiście elementy stricte kartograficzne – rzeki, miasta i góry, ale urok mapy to szeregi miniaturek pokazujących  naturę (odnajdź węgorza, traszkę górską i sosnę Rzepichę), architekturę (poszukaj pałacu w Mosznej, tężni oraz meczetu tatarskiego), kulinaria (zlokalizuj sękacz i miód pitny), postacie (wskaż Herberta, króla Popiela i Szymborską), sport i wypoczynek (gdzie na spływy kajakowe, a gdzie na kitesurfing) i wiele, wiele innych.

Są na niej też ilustracje odwołujące się do nauki i techniki – jest Stanisław Lem, Uniwersytet Jagielloński, pierwsza kopalnia ropy naftowej i dino-wykopaliska w Krasiejowie. Nie jest ich wiele… ale pojawiają się tu i ówdzie.

Mapa online uzupełniona jest rzeczowym komentarzem w wersji audio i komiksowymi obrazkami pokazującymi najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne. Całość robi naprawdę dobre wrażenie.

Udanej zabawy z ilustrowaną Polską!

Zobacz: mapa.premier.gov.pl/index.html

Author

Socjolog. Odpowiedzialny za promocję nauki na UJ. Redaktor i współautor wydawnictw: Promosaurus. Poradnik promocji nauki, Futuronauta – najlepsze teksty futurystyczno-naukowe oraz Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ? Inicjator i organizator przedsięwzięć promujących naukę i popularyzujących wiedzę m.in Szkoła Promocji Nauki, Forum Nowej Nauki, Cafe Nauka. Ze "spraw naukowych" szczególnie pasjonują go: ewolucja, historia starożytności oraz konsumpcjonizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content