Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny. Archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach

Absolutna perła! Nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazała się właśnie niezwykła książka dr hab. Marcina Przybyły opisująca jego fantastyczne odkrycia archeologiczne na Górze Zyndrama w małopolskich Maszkowicach. To jedna z niewielu publikacji popularnonaukowych wydanych ostatnio przez polskich badaczy tuż po opublikowaniu wyników badań w formie naukowej. Wzór godny naśladowania i wspaniała popularnonaukowa uczta dla wszystkich miłośników archeologii. Już niebawem szczegółowo opiszemy dla was tę godną szczególnej uwagi publikację!

Marcin S. Przybyła jest adiunktem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się badaniami nad epoką brązu w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem dorzecza Dunaju. Interesuje się również rozwojem myśli teoretycznej w archeologii oraz możliwością wykorzystania osiągnięć współczesnego ewolucjonizmu w badaniach nad dawnymi populacjami. Wyniki swoich studiów ogłosił w kilkudziesięciu artykułach naukowych i książkach, w tym: Intercultural Contacts in the Western Carpathians Area at the Turn of the 2nd and 1st Millennia BC (Warszawa 2009) oraz w Teorii ewolucji w archeologicznych badaniach nad dawnymi społeczeństwami (Kraków 2014). Od 2010 roku kieruje badaniami wykopaliskowymi prehistorycznych osiedli obronnych na Górze Zyndrama w Maszkowicach.

Kilka lat temu mur wijący się w poprzek stoku Góry Zyndrama znów ujrzał światło dzienne. Tym razem nie było to jednak dziełem przypadku, tylko zaplanowanych badań archeologicznych. Niniejsza książka opowiada o rezultatach tych prac. Jej prawdziwym bohaterem nie jest wszak wyłącznie jedno specyficzne miejsce, lecz cała dziedzina nauki, która z poszanowaniem dla praw rządzących zrodzonymi w wyobraźni legendami próbuje zbliżyć się do przeszłości takiej, jaka istniała naprawdę. Na nowo przywraca ułamkowi glinianego naczynia, rozłupanemu kamieniowi lub odrobinie brązu pamięć o ludziach, którzy faktycznie stworzyli te przedmioty i żyli na długo przed nami na Ziemi, zanim znikli w mroku nocy.

Filmowa relacja z wykopalisk w Maszkowicach

 

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+