Baner z okładką książki O socrealizmie w malarstwie polskim – nowość PWN

O socrealizmie w malarstwie polskim – nowość PWN

Ostatnie dni przyniosły szczególnie intensywną, choć nie nową przecież, dyskusję o okresie PRL i obudziły spory o jego ocenę. Ukazująca się właśnie nakładem PWN książka „Socrealizm w malarstwie polskim” porusza jeden z wielu aspektów powojennej Polski, związany ze sztuką okresu i nurtu socrealizmu. Była ona niewątpliwie narzędziem propagandy i walki ideologicznej. Bogato ilustrowana, także nieznanymi dotąd pracami, książka Jolanty Studzińskiej ma być w zamierzeniu autorki nie tylko wspomnieniem o przebrzmiałym systemie i trendzie artystycznym, ale i próbą analizy „tamtych” czasów.

Nie po raz pierwszy artysta i jego sztuka zostały poddane upolitycznieniu, jednak okres tzw. socrealizmu do dziś rozpatrywany jest przez pryzmat zjawisk społecznych, politycznych, a nawet psychologicznych. Gdy spojrzymy na sztukę realizmu socjalistycznego z punktu widzenia jedynie estetyki i historii sztuki, zyska zupełnie nowy kształt, przyobleczony wprawdzie w znaną już klasycyzującą lub historyzującą szatę, ale na nowo skrojoną, zaskakującą interesującymi, często nowoczesnymi rozwiązaniami (…).

Katarzyna Liwak-Rybak, Spotkania z zabytkami 2009/5, http://www.spotkania.pl

Zdaniem autorki istnieje silna potrzeba poznania tego nieodległego przecież, rozdziału w historii Polski i jego specyficznej sztuki. Dzisiejszy dystans czasowy, pozwalający spojrzeć na omawiany problem nieco bardziej obiektywnie i niezależnie a także poddać analizie malarstwo socrealizmu, jest bardzo ważny i sprzyja powstawaniu wartościowych opracowań i analiz. Książka jest także spojrzeniem wstecz i próbą opisania idei oraz manifestów artystycznych należących już do przeszłości.

Już wkrótce w MĄDRYCH KSIĄŻKACH nasza recenzja tej, doskonale się zapowiadającej, publikacji!

Author

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content