Baner z okładką książki Zapominamy. O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania

Zapominamy. O działaniu pamięci i zaletach niepamiętania

Autor: Scott A. Small
Tłumaczenie: Aga Rewilak
Wydawnictwo: Bo.wiem (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Format: 140 x 210 mm
Objętość: 224 stron
Numer ISBN: 978-83-233-5238-9

Od wydawcy:

Znów nie wiesz, gdzie są twoje klucze? Nie szkodzi!

Do niedawna powszechnie uważano, że zapominanie nie odgrywa żadnej korzystnej roli. Z najnowszych badań w dziedzinie psychologii, neurobiologii i medycyny wynika jednak, że proces ten nie jest usterką czy zakłóceniem pracy mózgu. Potrzebujemy go, by umysł funkcjonował wydajniej i elastyczniej.

Doktor Scott A. Small, wybitny neurolog, od wielu lat koncentruje się na badaniu osób, które doświadczają patologicznych problemów z pamięcią. W przystępny sposób objaśnia działanie mechanizmu zapominania i jego związek z PTSD, autyzmem czy chorobą Alzheimera. W przeciwieństwie do stanów nieprawidłowych naturalny proces zapominania ma liczne zalety. Wspomaga funkcje poznawcze i kreatywność, uwalnia od lęku, cierpienia i bólu. Autor udowadnia, że choć pojawienie się chwilowej luki w pamięci może być frustrujące, to właśnie dzięki niej podejmujemy trafniejsze decyzje i łatwiej zapamiętujemy nowe doświadczenia.

Równowaga między zapominaniem a pamięcią pozwala nam żyć w ciągle zmieniającym się świecie. Kiedy więc następnym razem będziesz się zastanawiać, gdzie odłożyłeś książkę Zapominamy, pamiętaj, że odrobina niepamięci dobrze nam robi.

Scott A. Small, lekarz medycyny, profesor neurologii i psychiatrii, specjalizuje się w geriatrii i demencji. Pełni funkcję dyrektora Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera na Uniwersytecie Columbia. Jego badania dotyczą głównie procesów leżących u podstaw choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Jest autorem ponad stu prac na temat funkcjonowania pamięci i jej zaburzeń oraz laureatem wielu prestiżowych nagród. Wychowywał się w Izraelu, obecnie mieszka w Nowym Jorku.

Książka została wydana pod naszym patronatem.

Można ją zakupić na stronie wydawcy.

Redaktorka portalu Mądre Książki i koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku. Tłumaczka literatury anglojęzycznej, specjalizuje się w przekładzie literatury dziecięcej i młodzieżowej.