Autor: Marek Sekielski
-
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data wydania: 2024
ISBN: 9788383910154
-
Wydanie: papierowe, e-book
Oprawa: miękka
Format: 135 x 210 mm
Liczba stron: 280
z opisu wydawcy„Polska na odwyku” to poruszająca książka autorstwa Marek Sekielski, która odkrywa złożoność problemu alkoholizmu w Polsce. Autor, znany ze swoich dokumentów i wywiadów, postanowił podjąć temat uzależnienia w sposób szczery i bezkompromisowy, zapraszając do rozmowy osoby, które doświadczyły piekła nałogu.
Wnikliwy portret alkoholizmu w PolsceKsiążka składa się z dwunastu intymnych wywiadów, w których uczestniczą:
Wybitny aktor, Borys Szyc, który stawił czoła swoim demonom.
Lekarz, który w piciu dotknął dna.
Kobieta, która znalazła w alkoholu ucieczkę od samej siebie.
Sportowiec, którego uzależnienie doprowadziło do bezdomności.Każda z tych historii jest nie tylko opowieścią o cierpieniu, ale także o nadziei i drodze do wyzdrowienia. Marek Sekielski stawia sobie za cel odczarowanie powszechnych stereotypów na temat alkoholików, ukazując, że problem ten dotyka ludzi z różnych środowisk społecznych, którzy na co dzień prowadzą normalne życie.
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?„Polska na odwyku” to nie tylko literatura faktu, ale także poradnik dotyczący zdrowia i psychologii. Książka ma na celu:
Przekształcenie stereotypowego wizerunku alkoholika.
Podniesienie świadomości na temat uzależnienia w społeczeństwie.
Motywowanie osób borykających się z nałogiem do podjęcia walki o lepsze jutro.Dzięki szczerości rozmówców oraz wnikliwej analizie, Marek Sekielski oferuje nie tylko wsparcie, ale i narzędzia do zrozumienia problemu, co może być inspirujące dla wielu czytelników.
Alkohol jest bardzo powszechny w naszym społeczeństwie. To nie jest tak, że po transformacji ustrojowej wzbogacające się społeczeństwo przestało spożywać alkohol, bo nie było już potrzeby „zapijać” smutków albo biedy. Dzisiaj alkoholizm wygląda nieco inaczej, jest bardziej subtelny, być może nie aż tak widoczny na co dzień, ale nie zmienia to faktu, że wciąż istnieje.
W 2024 roku Instytut Zdrowia Akademii Polonijnej w Częstochowie opublikował raport badający wpływ substancji na życie ludzi. W Polsce osób uzależnionych od alkoholu i nadmiernie pijących może być nawet do 5 mln. Spośród miliona osób wymagających leczenia, objętych nim jest tylko około 15 proc. A przecież alkoholizm dotyka nie tylko osób uzależnionych, ale również członków ich rodziny i znajomych. Szacuje się, że w zasięgu społecznie negatywnych skutków alkoholizmu jest około 12 mln Polaków. To trzecia część populacji naszego kraju.
Marek Sekielski, producent i dziennikarz telewizyjny, najbardziej kojarzony dzisiaj ze zrealizowanych filmów dokumentalnych na temat pedofili w kościele, przez lata był związany z telewizją TVN, a teraz współtworzy z bratem kanał na YouTube. Jego podcast o tytule „Sekielski o nałogach” ma już 197 odcinków i, sądząc po liczbie wyświetleń (każdy odcinek średnio 30 000), jest niezwykle popularny. Książka zresztą w dużym stopniu zawdzięcza swoje powstanie temuż podcastowi, gdyż pomysł na nią zrodził się podczas kolejnych rozmów z osobami uzależnionymi. Sam Marek Sekielski przyznaje, że on też zmaga się z nałogiem alkoholizmu, dzięki czemu może lepiej zrozumieć swoich rozmówców i wie, o co pytać, na co zwrócić uwagę.
Książka porusza ważny temat. Chyba każdy z nas na deklarację: „nie piję” usłyszał choć raz: „ze mną się nie napijesz?” albo: „chory jesteś?” Bardzo ważne jest to, że swoje świadectwo w książce składają osoby pod własnym nazwiskiem, mówiąc otwarcie przed światem: „jestem alkoholikiem”. Wśród nich są osoby znane: aktor Borys Szyc, dziennikarz radiowiec Roman Rogowiecki, ale też ludzie o pewnym statusie społecznym, jak lekarz specjalista onkologii i radiologii, manager korporacji, lekkoatleta, a także filozof – ich opowieści uświadamiają, że nałóg jest bardzo demokratyczny. Każdy może być „wybrany”. W swojej narracji ani autor, ani jego rozmówcy nie demonizują alkoholu jako takiego, nie twierdzą, że jest odpowiedzialny za całe zło świata, nie mają wcale chęci, ani nie czują potrzeby teatralnych gestów, jak wylewanie butelki wódki do zlewu. Podejmują jednak próbę uświadomienia czytelnikom, że alkohol może być zdradliwy i trzeba zachować czujność.
Polska na odwyku Marka Sekielskiego to książka trudna, ale ważna i dająca do myślenia. Myślę, że dla każdego czytelnika lektura tej książki, bez względu na to, czy to osoba pijąca alkohol, abstynent, osoba uzależniona czy dziecko z rodziny z problemem alkoholowym, przyniesie nieco inne refleksje i wnioski, na pewno nie pozostanie nikomu obojętna.