Baner z okładką książki 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Piknik Naukowy to popularyzująca wiedzę impreza, organizowana od kilkunastu lat dzięki współpracy mediów i naukowców reprezentujących uczelnie, ośrodki badawcze i wiele innych instytucji. Tegoroczny piknik, odbędzie się w nowym miejscu – na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizatorzy czyli Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik zapraszają już 31 maja, do wspólnego zgłębiania pasjonujących naukowych zagadek.

Motywem przewodnim 18. edycji pikniku będzie „czas”. Jest to szerokie pojęcie, mieszczące w sobie wiele różnych aspektów i inspirujące badaczy reprezentujących odmienne dziedziny nauki. Jednocześnie, nie ma chyba zjawiska bardziej wpływającego na nasze życie i decydującego o kolejnych, dziejących się w nim wydarzeniach. W dzisiejszym świecie czas jest bezcenny i niezwykle ulotny, nigdy do nas nie wraca a z konsekwencjami jego upływu wielu z nas toczy nierówną walkę. Majowy piknik będzie doskonałą okazją nie tylko do prześledzenia wszystkich teorii naukowych związanych z czasem oraz mechanizmów, które stworzyliśmy by go mierzyć, ale może stać się także miejscem refleksji nad jego naturą i wpływem na ludzkie życie.

Podczas tegorocznego pikniku, na ponad 200 stanowiskach, będzie można zobaczyć około 1000 pokazów. W wielu z nich będzie można także aktywnie uczestniczyć. Naukowcy i studenci zaprezentują najnowsze odkrycia z dziedzin, nierozerwalnie z teorią czasu związanych takich jak fizyka czy astronomia. Dla uczestników pikniku przygotowano także prezentacje związane z archeologią, biologią, chemią, mechaniką czy robotyką. W każdej z tych naukowych dyscyplin, czas i jego upływ odgrywają przecież także swoją specyficzną, ważną rolę. Duży repertuar planowanych doświadczeń i eksperymentów, które będzie można obserwować podczas pikniku, pozwoli uczestnikowi odwiedzić najbardziej interesujące dla niego stanowiska i pogłębić wiedzę w wybranej dziedzinie. Tematyka i poziom prezentacji będzie oczywiście jak zwykle dostosowany do poziomu wiedzy zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych uczestników festynu.

Piknik Naukowy jest niezwykłym wydarzeniem, które dopracowało się już światowego rozgłosu. Jest to obecnie największa w Europie, plenerowa impreza promująca odkrycia naukowe i popularyzująca naukę. Staje się też od kilku lat towarem eksportowym polskiej nauki, ponieważ podobne wydarzenia przygotowują już także instytucje z kilku krajów europejskich, których przedstawiciele mieli okazję śledzić przebieg poprzednich, polskich edycji.

Naukowa zabawa zapowiada się zatem naprawdę wspaniale! 18. Piknik Naukowy to wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich pasjonatów nauki i doskonała propozycja na ostatni, majowy weekend. Warto spędzić ten dzień na Stadionie Narodowym by dowiedzieć się czym jest „czas” i czy przypadkiem nie można go…zatrzymać :).

Serwis internetowy 18. Pikniku Naukowego

 

 

Author

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content