Docs+Science 2018!

Krakowska Fundacja Filmowa wraz z Fundacją dla AGH zapraszają na piątą edycję cyklu Docs+Science z filmami naukowymi oraz spotkaniami z ekspertami. Wydarzenie odbywa się w ramach 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W programie pojawią się intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Tegoroczne filmy z całego świata stanowią m.in. próbę odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania powracające w kontekście szybko rozwijających się technologii, np.: jak cyfryzacja wpływa na kinematografię, jakie były początki słynnej misji Voyager, czy Grantowi Hedwinowi uda się uratować ostatni las deszczowy. Ponadto: opowieść o słynnych komputerach Commodore, o rzadkim gatunku orła filipińskiego oraz historia życia Jane Goodall.

Miejsca:


Najdalej / The Farthest, 
reż. Emer Reynolds (IRL), 2016

  • termin: 28 maja, godz. 18.00
  • miejsce: AGH, bud B-8, sala 0.10 B

W sierpniu 2017 r. NASA obchodziła czterdziestolecie misji Voyager. Dla Emera Reynoldsa ta rocznica stała się punktem wyjścia do niezwykłej opowieści o ludziach i wydarzeniach stojących za jednym z największych osiągnięć w dziedzinie eksploracji kosmosu.

Żyjąc przyszłością / Living in the Future’s Past, reż. Susan Kucera (USA), 2018
termin: 28 maja, godz. 18.00
miejsce: AGH, bud. B-8, sala 0.10 A
termin: 29 maja, godz. 20.00
miejsce: AGH, bud. B-8, sala 0.10 B

Laureat Oscara Jeff Bridges zabiera nas w piękną wizualnie podróż, by dowiedzieć się, kim jesteśmy i jakie wyzwania stawia przed nami środowisko. Wraz z uznanymi naukowcami i ekspertami aktor snuje opowieść, która pomoże określić nasze miejsce na Ziemi.

Wyrok Hadwina / Hadwin’s Judgement, reż. Sasha Snow (CAN), 2015
termin: 28 maja, godz. 20.00
termin: 30 maja, godz. 18.00
miejsce: AGH, bud. B-8, sala 0.10 A

Ten film to zachwycająca wizualnie opowieść o ochronie środowiska, obsesji i mitach północno-zachodniego brzegu Pacyfiku. Film, inspirowany książką Johna Vaillantsa „Złoty Świerk”, mówi o wydarzeniach, które doprowadziły do zniszczenia trzystuletniego drzewa uważanego przez rdzennych Haidów za święte.

Commodore / The Commodore Story – Changing the World 8-bits at a Time, reż. Steven Fletcher (UK, USA, DE, PL), 2018

termin: 29 maja, godz. 18.00
miejsce: AGH, bud. B-8, sala 0.10 A

Nostalgiczna opowieść zabierze widzów w podróż w czasie – do lat 70., 80. i 90. XX wieku. Steven Fletcher, autor filmu, zgłębia ówczesny fenomen branży elektronicznej, opowiadając o słynnych komputerach Commodore.

Ptak drapieżny / Bird of Prey, reż. Eric Liner (USA), 2017

termin: 29 maja, 18.00
miejsce: AGH, bud. B-8, sala 0.10 B
termin: 30 maja, godz. 20.00
miejsce: AGH, bud. B-8, sala 0.10 A

Orzeł filipiński (małpożer) to wielki i rzadki ptak występujący jedynie na Filipinach. Dziś, w wyniku działalności człowieka, pozostało mniej niż 800 przedstawicieli tego gatunku. Co trzeba zrobić, aby uratować je przed wyginięciem?

Kino przyszłości / Cinema Futures, reż. Michael Palm (AT), 2017
termin: 30 maja, godz. 18.00
miejsce: AGH, bud. B-8, sala 0.10 B

Rewolucja cyfrowa dotarła do kina stosunkowo późno i przez długi czas była traktowana z nieufnością. Razem z twórcami filmu odwiedzamy archiwa, muzea i studia filmowe, by przekonać się, jak cyfryzacja wpływa na kinematografię, jakie stwarza możliwości i jakie niesie zagrożenia.

Jane, reż. Brett Morgen (USA), 2017
termin: 31 maja, godz. 19.00
miejsce: Kino Kijów Centrum

Wydobyta z czeluści archiwów „National Geographic” i zbudowana z nigdy niepublikowanych materiałów historia niezwykłej badaczki Jane Goodall, która spędziła życie wśród szympansów. Brett Morgen tworzy portret kobiety, której życie prywatne było ściśle powiązane z pasją naukową.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content