Baner z okładką książki DOCS+SCIENCE. PIONIERZY

DOCS+SCIENCE. PIONIERZY

Docs+Science i Fundacja dla AGH zapraszają na pokazy filmów o pionierach nauki! To wydarzenie, którego nie możecie przegapić!

„Pionierzy” to cykl filmów dokumentalnych poświęcony największym umysłom naszej epoki. Jego pomysłodawcą i twórcą wszystkich filmów jest dziennikarz naukowy Karol Jałochowski. Seria została wyprodukowana przez Tygodnik POLITYKA przy wsparciu Centrum Technologii Kwantowych Narodowego Uniwersytetu Singapuru kierowanego przez Artura Ekerta – instytucji naukowej patronującej temu międzynarodowemu przedsięwzięciu. Partnerem cyklu jest Copernicus Festival.

Sezon pierwszy składa się z czterech filmów – wszystkie zostaną zaprezentowane w ramach przeglądu DOCS+SCIENCE.PIONIERZY organizowanego przez Krakowski Festiwal Filmowy i Fundację dla AGH.

28 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na pierwszy pokaz:
DANIEL C. DENNETT: CZY HOMARY MAJĄ WOLNĄ WOLĘ?

Daniel Dennett jest prawdopodobnie najwybitniejszym i najbardziej zasłużonym filozofem zajmującym się pytaniami o istotę wolnej woli i świadomości. Idąc pod prąd oczekiwaniom środowiska, dla swoich rozważań filozoficznych o funkcjonowaniu umysłu szukał oparcia w naukach doświadczalnych. Walczy z przekonaniem o rozdziale ciała i duszy. Pyta o to, jak rodzi się i ewoluuje moralność, czy wiara jest zjawiskiem naturalnym, jakie są korzenie irracjonalizmu? Daniel Dennett kieruje Centrum Studiów Poznawczych na prestiżowym Uniwersytecie Tufts w Bostonie, jest autorem kilkunastu książek, wydanych także w Polsce. W rozmowie o naturze świadomości i mitach z nią związanych towarzyszymy mu w jego letnim domu, na północy stanu Maine.

Po projekcji spotkanie z reżyserem Karolem Jałochowskim i dr Michałem Hoholem – autorem licznych publikacji z zakresu kognitywistyki, psychologii i filozofii.

Czas i miejsce:
Wszystkie pokazy odbywają się o godz. 18.00
AGH Budynek B8 sala 010
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
al. Mickiewicza 30, Kraków

Harmonogram:

25 lutego 2016: Roy Glauber: Bomba, która wstrząsnęła światem

Roy Jay Glauber – amerykański fizyk związany z Uniwersytetem Harvarda w Cambridge, laureat Nagrody Nobla z fizyki za wkład w kwantową teorię koherencji optycznej. Jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym i aktywnym naukowo uczestnikiem projektu Manhattan, którego celem było opracowanie bomby atomowej. Historia Glaubera rozpoczyna się z chwilą przyjazdu na pustynię Nowego Meksyku, do tajnego ośrodka badawczego, jej kulminacją jest moment testu Trinity i zrzucenie ładunków na Hiroszimę oraz Nagasaki, a puentą – nagroda Nobla, którą Glauber otrzymał za badania w dziedzinie, która nie miała nic wspólnego z badaniami nad bombą. Zajmując się optyką Glauber zdawał się szukać odkupienia dla swojego udziału w militarnym projekcie stulecia. Rozmowie ze znakomitym fizykiem towarzyszy jego partnerka, Atholie Rosett, co sprawia, że spotkanie nabiera bardzo intymnego charakteru.

31 marca 2016: Gregory Chaitin: Wyspa cudów

Gregory Chaitin, amerykański matematyk urodzony w Argentynie to jedna z najbarwniejszych i pełnych pasji postaci światowej matematyki. Przez wiele lat w IBM Thomas J. Watson Research Center zajmował się badaniem i definiowaniem tego, co w matematyce nieobliczalne. Od kilku lat pracuje nad nową, autorską teorią obejmującą złożoność przyrody na sposób matematyczny. „Możliwe – mówi Chaitin – że niebywała kreatywność natury jest bezpośrednią konsekwencją tych cech matematyki, które zwykliśmy uważać za jej ułomność”. Chaitin i jego żona, a równocześnie partnerka naukowa Virginia, zapraszają na małą brazylijską wyspę, do ich filozoficznej ostoi. Bujna, żywiołowa przyroda staje się naturalnym tłem opowieści filmowej.

28 kwietnia 2016: Julian Barbour: Koniec czasu, jaki znamy

Julian Barbour to jeden z nielicznych wybitnych fizyków teoretycznych, którzy zdołali zachować niezależność intelektualną i formalną od instytucji naukowych. Już od 40 lat Barbour stara się wyeliminować z fizyki pojęcia, do których przywykliśmy, a które mogą być całkowicie zbędne i zaciemniające obraz rzeczywistości. Jedną z nich jest, według Barboura, czas. Brytyjczyk zaprasza do własnego domu w niewielkiej wsi pod Oksfordem, gdzie w przesiąkniętym historią otoczeniu przekonuje o iluzoryczności upływu czasu. Kontrapunktem do opowieści o nieistnieniu czasu jest wątek osobisty – utraconej żony oraz wnuka.

Po projekcjach spotkania z reżyserem i ekspertami.

Na wszystkie pokazy wstęp wolny!!!

Więcej informacji: http://bit.ly/1PCRlKr

 

 

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content