Konkurs fotograficzny „WSZĘDZIE FIZYKA”

Interesujesz się fotografią? Dostrzegasz wokół siebie zjawiska fizyczne? Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Weź udział w konkursie fotograficznym Wszędzie fizyka organizowanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgłoś swoje zdjęcie i wygraj wyjątkowe nagrody!

Na pozór zwykłe fotografie pejzaży, ulic czy przedmiotów mogą nieść przekaz związany z fizyką. Dlatego chwyć za aparat i zrób zdjęcie ukazujące dowolne zjawiska fizyczne. Może to być nocne niebo, fale morskie, zwierzę w ruchu, kolorowy targ czy oświetlone nocą ulice. Wszystkie chwyty dozwolone, bądź kreatywny!

Konkurs fotograficzny dedykowany jest wszystkim, od zawodowców po amatorów, dlatego zdjęcia możesz wykonać zarówno profesjonalnym aparatem, jak i telefonem komórkowym.

Aby wziąć udział w konkursie, do 21 października 2018 r. wyślij zdjęcie na nasz adres mailowy: facebook@wuj.pl.

Nagrodą główną w konkursie jest album Wszędzie fizyka. Dodatkowo autorzy dwóch wyróżnionych prac otrzymają zestaw książek Wydawnictwa UJ.

Nominowane prace zostaną ogłoszone na naszym profilu na Facebooku już 24 października, a laureatów konkursu poznamy 27 października podczas spotkania z prof. Krzysztofem Królasem na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

W przypadku nieobecności laureata, Organizator umożliwia odebranie nagrody w siedzibie redakcji Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ul. Michałowskiego 9/2.


Wysyłając zdjęcia, akceptujesz regulamin, więc koniecznie dołącz swoje oświadczenie:

Oświadczam, iż przekazane prace konkursowe nie naruszają majątkowych i osobistych praw autorskich osób trzecich.
Oświadczam, że treść regulaminu konkursu jest mi znana. 
……………………………………………
(podpis)


ALBUM Wszędzie fizyka

Prof. Krzysztof Królas
Dr Zbigniew Inglot
Premiera: 25 października 2018

Czym naprawdę jest zorza polarna albo tęcza?  Skąd się biorą marznące deszcze?  Jak działają promienie Roentgena i kuchenka mikrofalowa? Wszędzie fizyka  pozwala zrozumieć rządzące fizyką prawa, wynikające z nich zjawiska oraz oparte na nich wynalazki – a przy tym odkryć jaki mają wpływ na nasze codzienne życie.

Autorzy tego popularnonaukowego albumu udowadniają, że – choć nie zdajemy sobie z tego sprawy – fizykę spotykamy na każdym kroku. Zamieszczone tu zdjęcia, niezależnie czy przedstawiają kroplę wody, wiązkę lasera czy pełnię księżyca, obrazują poszczególne zjawiska przyrodnicze a załączone do fotografii opisy wyjaśniają ich powstawanie.

Piętnaście rozdziałów zawiera zagadnienia z wybranych dziedzin: światło, optyka, kolory, krajobraz, pogoda, na wodzie, zamarzanie, ciepło, energia, w powietrzu, wysoko nad głową, maszyny proste i złożone oraz dźwięki.

Wszędzie fizyka  to rezultat współpracy fizyków i fotografów pod przewodnictwem profesora fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztofa Królasa. Pomysłodawcą projektu jest doktor Zbigniew Inglot.

Autorzy:

Prof. Krzysztof Królas w czasie swojej wieloletniej kariery naukowej pracował między innymi w Instytucie Fizyki Jądrowej w Orsay koło Paryża i był stypendystą Fundacji Humboldta na Uniwersytecie w Getyndze. W 1991 roku uzyskał tytuł profesora.  Przez wiele lat prorektor i prodziekan Wydziału Matematyki i Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierował projektem powołania Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego, który został uruchomiony w 2015 roku. Profesor obecnie jest na emeryturze.

Dr Zbigniew Inglot obronił doktorat w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez wiele lat brał udział w eksperymentach  naukowych prowadzonych na Uniwersytecie w Getyndze, jest współautorem 11 prac naukowych. W roku 2000 został Prezesem Rady Nadzorczej w firmie kosmetycznej INGLOT założonej przez jego brata, Wojciecha Inglota. Od 2016 roku dr Zbigniew Inglot jest Prezesem Zarządu firmy INGLOT.

Komentarze do fotografii przygotował zespół fizyków z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz kierującego zespołem prof. Krzysztofa Królasa, w skład zespołu wchodzili: dr Zofia Gołąb-Meyer, dr Dagmara Sokołowska, mgr Aleksandra Sierant, dr hab. Paweł F. Góra, dr Wojciech Winiarczyk, dr Witold Zawadzki i mgr Tomasz Pięta.

Dodatkowo album zawiera tematy zaproponowane przez kilka osób spoza zespołu. Dr hab. Beata Myśliwa-Kurdziel wprowadziła do albumu biofizykę, dr Krzysztof Grabka jest autorem tekstów o technologii kosmetyków, a prof. Jerzy Szwed w swoich dwóch tekstach podkreślił znaczenie fizyki teoretycznej. Tekst o zorzy polarnej napisał Zbigniew Inglot.

Fotografie

Przygotowaniem fotografii zamieszczonych w albumie zajmowali się dwaj fotograficy, którzy na co dzień dokumentują wydarzenia naukowe w swoich macierzystych instytucjach: Krzysztof Magda w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jan Zych na Politechnice Krakowskiej. Sięgnęli oni do zbiorów swoich archiwalnych zdjęć, ale również do ujęć nowych, zamawianych w celu zilustrowania konkretnych tematów. Ich fotografie stanowią ponad 60% zawartości albumu. Trzecim autorem jest Mirosław Bistroń, fotograf amator i równocześnie miłośnik astronomii. Zawdzięczamy mu piękne fotografie nieba.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach przekazało zdjęcia tarczy słonecznej autorstwa Grzegorza Sęka i Mateusza Windaka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, udostępniła fotografię sali koncertowej wykonaną przez Daniela Rumiancewa.

Autorzy dziękują również znajomym i przyjaciołom za wszystkie fotografie – zarówno te, które wykorzystali, jak i te, które nie znalazły się w tomie. Zbiór zdjęć został także uzupełniony własnymi fotografiami autorów albumu; kilka zostało zakupionych w fotograficznych serwisach internetowych lub bezpłatnie udostępnionych przez Bibliotekę NASA.

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+