Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi 70-lecie!

Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi 70-lecie!

70 lat temu powstał PIW! 1 stycznia 2016 roku rozpoczął się jubileuszowy rok Państwowego Instytutu Wydawniczego. W ciągu siedmiu dekad PIW wydał 8500 tysiąca tytułów, przede wszystkim z dziedziny literatury pięknej, eseistyki, historii i historii kultury. Na publikacjach PIW wychowały się już co najmniej trzy pokolenia!

W roku jubileuszowym PIW przypomina czytelnikom swoją historię PIW-u a także dzieje kawiarenki literackiej przy Foksal 17 w Warszawie. To tam w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku tętniło życie kulturalne stolicy. Przy zaledwie kilku stolikach na Foksal 17 w Warszawie spotykali się artyści, pisarze i intelektualiści. Niemal codziennie zasiadali tam Jan Józef Lipski, Artur Sandauer czy Antoni Słonimski, a w 1962 roku wizytę w kawiarence PIW-u złożyli Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir.

Unikalne zdjęcia z kawiarni literackiej PIW-u: https://youtu.be/LbTgFidkXjs.


Państwowy Instytut Wydawniczy został założony 25 czerwca 1946 roku jako pierwsze państwowe przedsiębiorstwo wydawnicze w PRL-u. Jego oficjalny dorobek oficyny to niemal 8500 tytułów literatury polskiej i światowej, w tym pomnikowe wydania Aleksandra Fredry, Cypriana Norwida, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Bolesława Leśmiana, Mirona Białoszewskiego, Lwa Tołstoja, Fiodora Dostojewskiego, Josepha Conrada, Marcelego Prousta i wielu innych. Instytut stworzył także wiele znanych serii popularnonaukowych, znanych i cenionych od pokoleń -np. słynna „seria ceramowska”. Od 16 lutego 2012 roku Państwowy Instytut Wydawniczy znajdował się w stanie likwidacji jednak w październiku 2015 roku Minister Skarbu Państwa uchylił zarządzenie o likwidacji.

W roku jubileuszowym PIW daje także czytelnikom okazję do uzupełnienia domowego księgozbioru. Od kilku miesięcy trwa akcja „70 książek na 70-lecie”, w ramach której w konkursach wygrać można 70 najciekawszych pozycji książkowych. Wśród nagród książkowych znajdują się dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Pierre’a Bayarda czy książki z serii Biografie Sławnych Ludzi oraz Biblioteka Myśli Współczesnej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content Google+