Baner z okładką książki Święto Liczby Pi

Święto Liczby Pi

Liczba Π to bez wątpienia najbardziej znana stała matematyczna. Nic zatem dziwnego, że to właśnie ona została patronką dnia poświęconego popularyzacji nauk ścisłych. Dzień Liczby Π odbywa się co roku 14 marca. Data wybrana jest nieprzypadkowo: w notacji amerykańskiej to właśnie 3.14. Pomysł Dnia Pi zrodził się 26 lat temu w San Francisco; z inicjatywy Larry’ego Shawa pierwsze obchody odbyły się tam w muzeum nauki Exploratorium. Pomysł szybko podchwycili inni przedstawiciele świata nauki i edukacji. I tak oto skromna idea Shawa przekształciła się w międzynarodowe święto nauki!

Dzień Liczby  Π obchodzimy również od blisko dekady w Polsce. Inicjatorem pierwszych polskich obchodów był prof. dr hab. Maciej Sablik, wówczas Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dziś Dyrektor Instytutu Matematyki w tejże uczelni. Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ i tym razem nie zawiódł: w piątek, 13 marca 2015, na chętnych czekają wykłady, warsztaty, pokazy, konkursy. Jeśli chcesz wiedzieć, czy można narysować proste równoległe, które się przecinają, w jaki sposób stosuje się termowizję w kolarstwie, o czym właściwie mówi Wielkie Twierdzenie Fermata lub po co nam nanomateriały – koniecznie zajrzyj na wykłady! Wolisz bardziej aktywnie uczestniczyć w zajęciach? Nie ma sprawy! Czekają na Ciebie zagadki  i zabawki logiczne, wyścigi robotów, kasyno czy warsztaty z origami. Interesujesz się historią matematyki? Wpadnij do Kawiarni Szkockiej w Instytucie Matematyki, a o 13.00 zmierz się z pytaniami z tej dziedziny w zorganizowanym tam konkursie. Lubisz wybuchy? Zajrzyj na pokazy Instytutu Chemii. Na młodszych miłośników czekają między innymi Przygody w Pilandii – weź młodsze rodzeństwo i… zobacz, że nauki ścisłe mogą być ciekawe i zupełnie inne, niż w szkole. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.swietopi.pl. Wszystkie zajęcia są oczywiście bezpłatne. Coś dla siebie znajdzie każdy – zajęcia przygotowano dla osób w wieku od lat trzech do stu!

Dzień Liczby Π będzie obchodzony oczywiście nie tylko na Śląsku. Atrakcje przygotowało gdańskie centrum nauki Hewelianum: zmierzysz się z kostką Rubika, rozwiążesz zagadki logiczne i weźmiesz udział w warsztatach kryptologicznych. A na Politechnice Krakowskiej posłuchasz, czy liczba Π jest samotna i zobaczysz, czy uda się pobić rekord w recytowaniu z pamięci najdłuższego fragmentu rozwinięcia liczby Π.

Lubisz matematykę lub w ogóle nauki ścisłe? A może wręcz przeciwnie – nigdy nie były Ci bliskie? Przekonaj się, że festiwal nauk ścisłych może być ciekawy! A jeśli wolisz spędzić ten dzień w domu, to może chociaż upiecz – zgodnie z amerykańską tradycją – Pi Pie?

Author

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content