Baner z okładką książki Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji

Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji

Autor: Barry J.Kemp

  • Tłumaczenie: Joanna Aksamit
    Tytuł oryginału: Ancient Egypt. Anatomy of a Civilisation
    Seria/cykl wydawniczy: –
    Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
    Data wydania: 2009
    ISBN 978-83-06-03158-4

  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: twarda
    Liczba stron: 496

Barry J. Kemp korzysta z najnowszych badań archeologicznych i aktualnej wiedzy historycznej. Sam uważa się bardziej za archeologa, niż badacza jakiegokolwiek innego rodzaju. Podkreśla, że zależało mu, by źródła archeologiczne przemówiły nieco mocniejszym głosem niż w większości książek o starożytnym Egipcie.
Autor pokazuje, na czym polegała wyjątkowa trwałość oraz specyfika państwa egipskiego. Wyjaśnia również, dlaczego nastąpił zmierzch i ostateczny upadek Egiptu. Poprzez liczne porównania dowodzi istnienia interesujących podobieństw między światem starożytnego Egiptu a czasami współczesnymi. Nauka w Polsce, naukawpolsce.pap.pl

Cywilizacja starożytnego Egiptu od stuleci ożywia wyobraźnię i budzi zainteresowanie ludzi na całym świecie. Egipska religia, tajemnicze rytuały, kanoniczna sztuka i monumentalne świątynie i piramidy budzą nasz podziw i fascynują kolejne pokolenia.

Barry J.Kemp to wybitny, brytyjski egiptolog, ceniony znawca historii i kultury państwa faraonów. W swojej, tłumaczonej na wiele języków, słynnej publikacji przybliża najważniejsze mechanizmy, na których opierało się funkcjonowanie Egiptu w okresie od panowania pierwszych władców do czasów Nowego Państwa. Szczególną uwagę przywiązuje do biurokracji i administracji wskazując ich fundamentalną rolę w organizowaniu wszystkich aspektów życia a także planowaniu i realizowaniu wielkich inwestycji, takich jak budowa piramid. Podkreśla wielokulturowość starożytnej monarchii i jej rozbudowane kontakty z sąsiadami. Prowadząc nas do kolejnych zagadnień związanych z kształtowaniem się państwowości, władzy, hierarchii społecznej a także systemu religijnego czy relacji ekonomicznych odsłania przed nami tajemnicę siły, trwałości i stabilności tej wielkiej cywilizacji. Swoją analizę opiera m.in. na wynikach prowadzonych przez siebie prac wykopaliskowych w jednej ze stolic Egiptu – Tell el-Amarna. Nie brak w tym trudnym, ale fascynującym wywodzie licznych odwołań do tekstów źródłowych. Autor pozwala sobie także na szereg refleksji na temat uniwersalnych zjawisk zachodzących w różnych społecznościach, także współcześnie. Ta książka to prawdziwa intelektualna uczta, nie tylko dla pasjonatów starożytnego Egiptu.

Publikacja jest przeznaczona dla dorosłego czytelnika, poszukującego czegoś więcej niż podstawowa wiedza o państwie faraonów. Autor posługuje się dość trudnym językiem, zmuszającym do uważnej lektury. Książka ta jest jednak zdecydowanie warta tego wysiłku i poświęconego na nią czasu.

Kategorie wiekowe: ,
Wydawnictwo:

Author

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content