Baner z okładką książki Co uczucia robią nocą?

Co uczucia robią nocą?

Autor: Tina Oziewicz

 • Ilustracje: Aleksandra Zając
  Wydawnictwo: Dwie Siostry
  Data wydania: 18.10.2023 r.
  ISBN: 9788381504447
 • Wydanie: papierowe
  Oprawa: twarda
  Format: 205 x 265
  Liczba stron: 66

Odkąd odkryto świat uczuć, coraz więcej osób stara się go zgłębić. Ale czy ktokolwiek wie, co dzieje się w nim… nocą? Trzeci tom bestsellerowej serii zapoczątkowanej książką Co robią uczucia?

Co to za stworki? Małe, śmieszne i takie pękate i puchate, że chciałoby się je wyściskać! (No… może nie wszystkie). Na pewno je znacie! To uczucia.

Co robią nocą? Śpią? Niektóre tak. Na przykład Szczęście ma głęboki sen. W łóżkach? O, niekoniecznie! Beztroska śpi w hamaku. Są też takie uczucia, które niespokojnie przewracają się z boku na bok, bo nie mogą zasnąć. I mnóstwo takich, które wcale nie chcą spać, bo mają ciekawsze zajęcia!

W natłoku codziennych spraw często zaniedbujemy emocje. Tina Oziewicz i Aleksandra Zając przypominają nam o nich – poetycko, czule i z niebywałym wdziękiem. Zajrzyjcie do świata uczuć, żeby je lepiej poznać. Dzięki temu zbliżycie się także do samych siebie.

od wydawcy

Każdy z nas ma uczucia, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że warto o nich mówić, zwłaszcza z dziećmi. Dobrą okazją do tego może być lektura najnowszej książki Tiny Oziewicz Co uczucia robią nocą?.

Ta pozycja jest już trzecią odsłoną serii o uczuciach, którą wydało wydawnictwo Dwie Siostry. Poprzednie dwie opowiadały o tym, co robią i co lubią. Czytałam je z dziećmi i bardzo nam się podobały. Jest w nich coś nostalgicznego, co intryguje i zmusza do zadumy.

To właśnie ta nostalgia sprawia, że seria zaintrygowała mnie tak bardzo. Nie jest to łatwa lektura i nie każdemu się spodoba, a już na pewno nie każde dziecko będzie gotowe, aby ją przeczytać. Nie zrozumcie mnie źle, to nie tak, że tekst jest trudny lub naszpikowany niezrozumiałymi słowami. Po prostu jego lektura może mocno wpłynąć na czytelników. To nie jest coś, co przeczytacie i zaraz o tym zapomnicie.

Warto jednak spróbować się w nią zagłębić, ponieważ uczucia zostały opisane bardzo trafnie. Miłość szybuje w balonie Tęsknoty, Beztroska śpi w ubraniu na hamaku, a Ciekawość nie chce spać. Mam wrażenie, jakby autorka opisywała moje uczucia i to, jak wygląda moja noc, w zależności od tego, które z nich daje akurat o sobie znać.

W całej książce mamy niewiele tekstu, więc tak naprawdę można by przeczytać ją w kilka minut. Jednak w jakiś niewytłumaczalny sposób działa na mnie tak, że czytam ją dłużej. Każde słowo i każde zdanie musi wybrzmieć nie tylko w moim głosie, ale też w mojej głowie. A kiedy już skończę czytać, odpowiadam na liczne pytania dzieci, dotyczące opisanych uczuć.

W zrozumieniu i przeżywaniu tego, co dzieje się w książce, z pewnością pomagają ilustracje Aleksandry Zając. Są one przepiękne, kolorem doskonale łącząc się z opowieścią. Wszystkie są ciemne, z szarym tłem, więc nie każdemu przypadną do gustu. Wyglądają, jakby niewiele się na nich działo, jednak im dłużej się w nie wpatruję, tym więcej szczegółów dostrzegam. Moim zdaniem są intrygujące i przyciągają wzrok.

Mimo wszystkich moich zachwytów odradzam kupowanie jej w ciemno na prezent dla dziecka poniżej szóstego roku życia. To bardzo specyficzna seria, którą rodzic powinien najpierw sprawdzić, ponieważ niektórym może wydać się nieco mroczna. Ja jestem nią zachwycona i mam nadzieję, że inni również będą.

Jeśli szukacie czegoś innego, czegoś niezwykłego, to koniecznie sięgnijcie po książkę Co uczucia robią nocą?. Ja ją polecam z czystym sumieniem, z pewnością wyciszy ona dziecko oraz będzie wspaniałym początkiem rozmowy o tym, co czujemy w różnych sytuacjach.

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:
Format:

Author

Pracuję jako redaktorka, korektorka i recenzentka wewnętrzna. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content