Baner z okładką książki Historia nauki: American Museum of Natural History

Historia nauki: American Museum of Natural History

amnhAmerykańskie Muzeum Historii Naturalnej założone w 1869 roku to jedna z najbardziej znanych i najważniejszych placówek muzealno-edukacyjnych na świecie. Wiele osób poznało jego architekturę i zbiory dzięki hollywoodzkiej serii „Noc w muzeum”, której akcja i wiele scen rozgrywało się właśnie w oryginalnej, muzealnej scenerii. Jednocześnie mnogość bohaterów pojawiających się w filmach tej serii oddaje różnorodność kolekcji tam zgromadzonych i multi-dyscyplinarność jego działalności. Jest to oczywiście związane z nieco odmiennym od europejskiego podejściem do nauk przyrodniczych, do których w krajach anglosaskich zalicza się także np. archeologię.

Spektrum dziedzin reprezentowanych w AMNH jest zatem niesamowite. Zapoznamy się tutaj zarówno z historią Ziemi i organizmów na niej żyjących, etapami ewolucji czy dinozaurami jak i z ludami żyjącymi dziś w różnych zakątkach świata, współczesną przyrodą, minerałami i skałami czy zabytkami kultur prekolumbijskich, by na koniec przenieść się w kosmos w niesamowitym, muzealnym planetarium.

American Museum of Natural History (AMNH), znajduje się nieopodal Parku Centralnego, w nowojorskiej dzielnicy Upper West Side zlokalizowanej na Manhattanie. Kompleks muzealny składa się z 27, połączonych ze sobą budynków i zawiera 45 sal przeznaczonych na wystawy stałe a także sal wystaw czasowych, biblioteki i wspomnianego już planetarium. W zbiorach AMNH znajduje się ponad 30 mln okazów zajmujących łącznie 150 tys. m². W muzeum pracuje niemal 250 osób zaś rocznie jego próg przekracza około 5 mln zwiedzających.

Na zwiedzenie AMNH trzeba zarezerwować sobie kilka dni. Warto to jednak zrobić by przeżyć niepowtarzalną przygodę i poznać tajemnicze piękno naszego świata, zgłębić historię naszej planety i nas samych. W muzeum nie zapomniano jednak o wytrwałych i głodnych wiedzy odkrywcach. Jak w większości tego typu placówek na świecie można tu nie tylko zjeść posiłek i napić się kawy, ale także skorzystać z biblioteki i interaktywnych pracowni, przeznaczonych głównie dla najmłodszych. Na koniec czekają na nas muzealne sklepy pełne pamiątek i edukacyjnych gadżetów dla każdego. Tak powinny wyglądać wszystkie muzea!:)

Najważniejsze stałe kolekcje i ekspozycje AMNH

Akeley Hall of African Mammals
Hall of Asian Mammals
Sanford Hall of North American Birds
Hall of North American Forests
Warburg Hall of New York State Environments
Milstein Hall of Ocean Life
Stout Hall of Asian Peoples
Hall of African Peoples
Hall of Mexico and Central America
Hall of Northwest Coast Indians
Bernard and Anne Spitzer Hall of Human Origins
Arthur Ross Hall of Meteorites
Harry Frank Guggenheim Hall of Gems and Minerals
Fossil halls – dinosaurs
Rose Center for Earth and Space

Serwis www American Museum of Natural History

Kanał AMNH w serwisie YouTube

 American Museum of Natural History (fot. P. Kołodziejczyk)

Author

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content