Baner z okładką książki Cyganie na polskich drogach

Cyganie na polskich drogach

Autor: Jerzy Ficowski

 • Wydawnictwo: Nisza
  Data wydania: 2013
  Data premiery: 1965
  ISBN:  9788362795246

 • Wydanie: papierowe
  Oprawa: twarda
  Liczba stron: 552

Jerzy Ficowski pierwszy wkroczył w rejony cygańskich tajemnic, gdy cztery lata po wojnie dołączył do taborów. Od samych Cyganów uczył się ich kultury, obyczaju, moralnego kodeksu, języka. U źródeł wielu dokonań Ficowskiego było olśnienie. Ten blask przedostał się do jego „cygańskich” prac. Są w nich strony przejmujące i zabawne, poważne i ironiczne, naukowe i reporterskie.Nisza, http://www.nisza-wydawnictwo.pl/

Książka przybliża historię i kulturę mniejszości romskiej żyjącej na terenie Polski. Autor opisuje dzieje  i sposób życia tej grupy od pierwszych migracji do czasów powojennych.

Dzięki książce Ficowskiego poznamy cztery żyjące w Polsce cygańskie szczepy, ich pochodzenie, hierarchię społeczną, popularne zajęcia, kulturę materialną i duchową. Pozycja ta jest także cennym źródłem informacji dotyczącym zmieniających się na przestrzeni wieków wzajemnych stosunków Romów z miejscową ludnością oraz dramatycznych losów wielu z nich podczas II Wojny Światowej.

Cyganie na polskich drogach to pozycja wciągająca i napisana przystępnym językiem, przez co może być ciekawą propozycją dla każdego. Choć nie ma wątpliwości, że Ficowski był zafascynowany cygańską kulturą, to w przeciwieństwie do niektórych współczesnych autorów, pisząc o niej zachował trzeźwy obiektywizm. Mimo, że książka swoją premierę miała już dawno, to wiedza w niej zawarta nie straciła nic ze swojej mocy i wciąż dla wielu może stanowić odkrycie.

Kategorie wiekowe: ,

Author

Magister filmoznawstwa, doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Interesuje się kinem (zwłaszcza dokumentalnym), sztuką współczesną, etnografią i cyganologią.
Skip to content