Działania naszej Fundacji – polska archeologia w Jordanii

Działania Fundacji Popularyzacji Nauki im. Euklidesa – promocja polskich badań w Jordanii, działania edukacyjne, wystawa nt. polskiej archeologii w Jordanii

18 listopada 2018 r. na Uniwersytecie Haszymidzkim w Zarce odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana Polish archeology in Jordan. 100 years of the Polish contribution to the study and protection of the Middle Eastern heritage oraz wystawa poświęcona działalności polskich badaczy w Jordanii.

Konferencję zorganizowano w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i popularyzowania wiedzy o Polsce i jej dokonaniach. Motywem przewodnim była prezentacja dorobku polskiej szkoły archeologii na Bliskim Wschodzie, w tym ponad 30-letniej obecności w Jordanii. Elementem łączącym wątki historii polskich odkryć w regionie z zakończeniem okresu zaborów była prezentacja filmu dokumentalnego nt. stulecia odzyskania niepodległości przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Wspólne przedsięwzięcie naukowe Ambasady RP w Ammanie, Uniwersytetu Haszymidzkiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji Euklidesa zorganizowane zostało pod patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Haszymidzkiego prof. Kamal Bani-Hani. Konferencji towarzyszyła również wystawa prac polskich archeologów i prezentacja wyników ich badań z ostatnich lat prowadzonych na terenie Królestwa Jordanii. Uniwersytet Haszymidzki zorganizował również wystawę Eyad Al Masri dotyczącą dziedzictwa kulturowego. W konferencji liczny udział wzięli przedstawiciele mediów jordańskich w tym ogólnokrajowych telewizji, władz uczelni oraz studenci Uniwersytetu Haszymidzkiego.

W trakcie konferencji dr Zuzanna Wygnańska przedstawiła wyniki prac Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW na Bliskim Wschodzie. Profesor Jolanta Młynarczyk przedstawiła uczestnikom konferencji prace wykopaliskowe prowadzone w Beit Ras oraz Khirbat es-Sar w Jordanii. Profesor Jarosław Bodzek wraz z towarzyszącą mu grupą badaczy (Małgorzata Kajzer, Łukasz Miszk, Kamil Kopij, Paweł Ćwiąkała, Edyta Puniach) przybliżył działania naukowe prowadzone na dwóch stanowiskach w Tuwaneh and Dajanija w południowej Jordanii. W dwóch wystąpieniach dr Piotr Kołodziejczyk przedstawił wyniki badań prowadzonych od 2016 r. w okolicach Shobak oraz postępów polskich prac archeologicznych w Egipcie. Doktor Przemysła Nocuń w swoim referacie zaprezentował efekty działań badawczych na stanowisku Qasr ed-Deir położonego w Tafileh.

Profesor Mohammed Waheeb reprezentujący Uniwersytet Haszymidzki przedstawił referat dotyczący prac związanych z odnalezieniem Miejsca Chrztu na terytorium Jordanii. Doktor Bilal Khrisat zapoznał uczestników konferencji z zakresem badań naukowych prowadzonych w Petrze, których celem było pełne odtworzenie sposobu działania tego starożytnego miasta.

Jest to kolejne wydarzenie związane z działalnością polskich archeologów w Jordanii, któremu patronuje Ambasada RP w Ammanie. Należy podkreślić, iż 18 listopada br. w ramach promocji konferencji w największym dzienniku anglojęzycznym w Jordanii – Jordan Times ukazał się obszerny wywiad z polskimi archeologami. Wywiad ten dostępny jest pod poniższym adresem link.

Wraz z archeologami z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadziliśmy także w listopadzie w Jordanii młodzieżowe warsztaty edukacyjne na temat dziedzictwa archeologicznego w Jordanii i pracy polskich naukowców. Odwiedziliśmy lokalne szkoły, rozmawiając z młodzieżą oraz wychowawcami.

—————————————————————————————————–

We współpracy z archeologami z Uniwersytetu Jagiellońskiego nasza Fundacja stworzyła także pierwszy cyfrowy przewodnik po południowej Jordanii. Jest on przygotowanym w języku polskim, angielskim i arabskim pomocnikiem w podroży po tym niezwykłym regionie, zawierającym informacje na temat dziedzictwa archeologicznego i przyrodniczego tej części Jordanii.

Jest to pierwszy, profesjonalny, cyfrowy przewodnik po południowej Jordanii! Przygotowaliśmy go by przybliżyć Wam niezwykły region, pełen archeologicznych skarbów i zapierających dech krajobrazów. Regionu, w którym spotkacie gościnnych i uśmiechniętych mieszkańców, a dzięki ich opowieściom poznacie tradycje i historię południowej Jordanii.

Nasz przewodnik to także jedyny, kompleksowy serwis poświęcony polskim badaniom naukowym prowadzonych w Jordanii. Znajdziecie tu informacje o historii polskiej naukowej obecności w tym kraju oraz relacje z aktualnie prowadzonych wykopalisk i innych projektów badawczych.

PRZEWODNIK ZNAJDUJE SIĘ POD ADRESEM: www.southernjordanguide.com

Dzięki współpracy polskich fachowców prowadzących badania na obszarze Jordanii udało nam się zgromadzić ogromny zasób informacji, które pozwolą wam odbyć niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni. Spotkacie tu nie tylko naukowców odkrywających starożytne tajemnice i analizujących przyrodę tego fascynującego regionu, ale także dowiecie się które miejsca warto odwiedzić i jak patrzeć by dostrzec skarby jordańskiej natury. Dzięki przewodnikowi zobaczycie także gdzie warto się zatrzymać na odpoczynek i gdzie szukać pomocy w razie nagłej potrzeby.

Przewodnik został wykonany w technologii responsywnej dzięki czemu można z niego korzystać na wszystkich typach urządzeń, także na tabletach i smartfonach, ponieważ jego układ automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia. Wyświetlane na ekranie treści skalują się tak, aby były one wygodne w odbiorze dla użytkownika. 

 

Najważniejsze pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w przewodniku:

– Jak wygląda południowa Jordania?

– Co warto tam zwiedzić i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

– Czym może nas zaskoczyć przyroda regionu i jak ją podziwiać?

– Jak wygląda baza turystyczna regionu?

– Jakie badania prowadzą w Jordanii polscy naukowcy?

 

Wszystkie działania zostały podjęte dzięki środkom finansowym:

Autorami działań są:

 

Author

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content