Mądra Książka Roku 2019 – znamy już nominowane książki!

Statuetka Euklidesa

Wystartowała kolejna edycja prestiżowego konkursu MĄDRA KSIĄŻKA ROKU! Już 22 maja ogłoszona zostanie lista nagrodzonych i podczas uroczystej gali wręczone zostaną statuetki Euklidesa dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2019 roku. Konkurs już po raz piąty organizują wspólnie Uniwersytet Jagielloński i serwis Mądre Książki.

 

 

 

Mądra Książka Roku 2019 - nominacje

W Jury tegorocznego konkursu podobnie jak w latach ubiegłych zasiadają naukowcy i popularyzatorzy nauki. W gronie nominowanych przez grupę naukowców rożnych specjalności 15 publikacji wydanych w 2019 roku, znajdują się te adresowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Już teraz wszystkie nominowane książki zasługują na tytuł „Mądrej Książki” – czyli takiej, która przystępnym językiem opowiada o złożonych sprawach, podsyca głód poznawania, inspiruje do własnych poszukiwań i refleksji.

Rynek wydawniczy w Polsce każdego roku zasypuje półki księgarń tysiącami tytułów. W powodzi nowych książek bardzo trudno wyłapać te wartościowe. Czasami dobrze jest zatem skorzystać z pomocy ekspertów, którzy z tego zalewu wyłowią dla nas najciekawsze tytuły. Takim eksperckim konkursem jest własnie Mądra Książka Roku. Pierwsza edycja tego konkursu odbyła się w 2016 roku.

W tegorocznym konkursie wyłonione zostaną zwycięskie książki w kilku kategoriach – książka roku dla dorosłych, książka roku dla dzieci i najlepszej książki w opinii społeczności akademickiej UJ, a także książki szczególnie polecanej przez redaktorów portalu Mądre Książki. Przyznana zostanie także nagroda internautów.

 

KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

1. David Reich, Kim jesteśmy, skąd przyszliśmy. Kopalny DNA i nowa nauka o przeszłości człowieka, tłumaczenie: Piotr Szwajcer, Wydawnictwo CiS.

2. Mnookin, Wirus paniki, tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka, Wydawnictwo Czarne.

3. Unni Eikeseth, GPS mózgu, tłumaczenie: Katarzyna Mosek, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

4. Artur Wójcik, Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków, Wydawnictwo Napoleon V.

5. Cordelia Fine, Testosteron Rex. Mity płci, nauki i społeczeństwa, tłumaczenie:  Barbara Grabowska i Dawid Kolasa, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

6. Frans de Waal, Ostatni uścisk Mamy, tłumaczenie: Radosław Kosarzycki, Wydawnictwo Copernicus Center Press.

7. Benjamin K. Bergen, What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych, tłumaczenie: Zuzanna Lamża, Wydawnictwo Copernicus Center Press.

8. Ian Stewart, Krótka historia wielkich umysłów, Genialni matematycy i ich arcydzieła, tłumaczenie: Urszula i Mariusz Seweryńscy, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

9. Adam Rutherford, Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami, tłumaczenie: Adam Tuz, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

10. Krzysztof Rejmer, Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny, Wydawnictwo Naukowe PWN. . .

 

KSIĄŻKI DLA DZIECI

1.Gerda Raidt, Śmieci, tłumaczenie: Katarzyna Łakomik, Wydawnictwo Babaryba.

2. Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz, Wielcy naukowcy, Wydawnictwo Dwukropek.

3. Neil deGrasse Tyson, Gregory Mone, Astrofizyka dla młodych zabieganych, tłumaczenie: Jeremi K. Ochab, Wydawnictwo Insignis Media.

4. Karolina Bąkowska, Asia Gwis, Niesamowity wszechświat, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

5. Katarzyna Radziwiłł, Joanna Czaplewska, Historia kobiet, Wydawnictwo Muchomor. . 

 

Werdykt jury poznamy 22 maja podczas uroczystej Gali Konkursowej. Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z autorami i wydawcami konkursowych książek.

Serwis internetowy konkursu MĄDRA KSIĄŻKA ROKU

Zapraszamy do śledzenia profilu konkursu na FB oraz strony internetowej konkursu, gdzie prezentowane będą poszczególne książki – kandydatki do tytułu Mądrej Książki Roku.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+