Baner z okładką książki Mądra Książka Roku 2020 – znamy już nominowane książki!

Mądra Książka Roku 2020 – znamy już nominowane książki!

Rusza szósta edycja konkursu Mądra Książka Roku – oto lista tegorocznych nominacji!

Została ogłoszona lista 15 książek nominowanych w konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową roku 2020 Mądra Książka Roku. Lista obejmuje książki zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników. Inicjatywa organizowana jest przez Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki, partnerem jest po raz kolejny Copernicus Festival.

Na liście nominacji znajdują się książki polskojęzyczne oraz tłumaczone z angielskiego, hiszpańskiego czy francuskiego. W maju ogłoszona zostanie lista nagrodzonych statuetkami Euklidesa dla najlepszych książek popularnonaukowych wydanych w Polsce w 2020 roku.

Już teraz wszystkie nominowane książki zasługują na tytuł „Mądrej Książki” – czyli takiej, która przystępnym językiem opowiada o złożonych sprawach, podsyca głód poznawania, inspiruje do własnych poszukiwań i refleksji.

Mądra Książka Roku to ekspercki konkurs, odbywający się od roku 2016, który stanowi wsparcie i wskazówkę dla czytelników poszukujących wartościowych lektur. Rynek wydawniczy w Polsce każdego roku zasypuje półki księgarń tysiącami tytułów. W powodzi nowych książek bardzo trudno wyszukać te wartościowe. Czasami dobrze jest zatem skorzystać z pomocy ekspertów, którzy z tego zalewu wyłowią dla odbiorców najciekawsze tytuły.

W tegorocznym konkursie wyłonione zostaną zwycięskie książki w kilku kategoriach – książka roku dla dorosłych, książka roku dla dzieci i najlepsza książka w opinii społeczności akademickiej UJ, a także książka szczególnie polecana przez redaktorów portalu Mądre Książki. Przyznana zostanie także nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej.

Wszystkie książki już wkrótce będzie można nabyć w krakowskiej księgarni  De Revolutionibus Books&Cafe, która partneruje konkursowi.

Zapraszamy na fanpage’a konkursu, na którym będziemy przedstawiać kolejne nominowane pozycje oraz na stronę konkursu: http://madraksiazkaroku.pl/nominacje/.

LISTA KSIĄŻEK NOMINOWANYCH W EDYCJI 2020

Książki dla dorosłych

Juan Luis Arsuaga, Życie. Fascynująca podróż przez 4 miliardy lat, tłum. Ewa Ratajczyk, Wydawnictwo Znak

Michael J. Benton, Dinozaury odkryte na nowo. Jak rewolucja naukowa rewiduje historię, tłum. Andrzej Hołdys, Wydawnictwo Prószyński i s-ka

Robb Dunn, Nie jesteś sam w domu, tłum. Krzysztof Skonieczny, Wydawnictwo CCPress

Roger Eatwell, Matthew Goodwin, Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację, tłum. Witold Kurylak, Wydawnictwo Post Factum

Eric R. Kandel, Zaburzony umysł. Co nietypowe mózgi mówią o nas samych, tłum. Dariusz Rossowski, Wydawnictwo CCPress

Adam Kucharski, Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają, tłum. Jowita Maksymowicz-Hamann, Grupa Wydawnicza Relacja

Joseph LeDoux, Historia naszej świadomości. Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg, tłum. Anna Binder, Marek Binder, Wydawnictwo CCPress

Jacques Le Goff, Czas uświęcony Jakub de Voragine i „Złota Legenda”, tłum. Barbara Szczepańska, Volumen

Larry Wolff, Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia, tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo MCK

Richard Wrangham, Paradoks dobra. Dlaczego jesteśmy tak dobrzy, skoro jesteśmy tak źli?, tłum. Piotr J. Szwajcer, Wydawnictwo CIS

Książki dla dzieci i młodzieży

Clive Gifford, Pete Gamlen (ilustracje) Zapaszki. O wszystkich smrodach świata, tłum. Adam Pluszka, Wydawnictwo Kropka

Joanna Guszta, Przemek Liput (opracowanie graficzne), Miasto Potwór, Wydawnictwo Kropka

Opracowanie zbiorowe, 12 sprytnych sposobów, jak ocalić nasz świat, tłum. Adam Tuz, Wydawnictwo Prószyński i s-ka

Tomasz Rożek, Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Wydawnictwo Wilga

Joanna Tosik, Magdalena Tosik, Nikodem Pręgowski (ilustracje), Średniowieczny Toruń. Instrukcja, Wydawnictwo Na przykład

Redaktorka portalu Mądre Książki. Koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku.