Baner z okładką książki Pantera Adela i Ekoferajna

Pantera Adela i Ekoferajna

Autorzy: Paweł F. Majka i Kasia Walentynowicz (ilustracje)

  • Wydawnictwo: Widnokrąg
  • Premiera: 7 lipca 2021
    Liczba stron: 34
    Wersja: papierowa, okładka twarda, książka kartonowa
    Format: 20×20 cm
    ISBN: 9788396083951

Nie trzeba jechać na koniec świata, żeby zadbać o Planetę. Podaj łapę, dołącz do EKOLOGICZNEJ FERAJNY i dowiedz się, jak się to robi!

Pantera Adela i jej przyjaciele są sprytni, odważni i… mają bzika na punkcie ochrony środowiska. W książce Pantera Adela i ekoferajna Pawła F. Majki i Kasi Walentynowicz bohaterowie opowiadają o zwyczajach, dzięki którym każdy może przyczynić się do ochrony naszej planety.

Kruk Karol, Jamnik Centymetr, Ośmiornica Pola, Siostry Jagoda i Malina oraz inni członkowie EKOFERAJNY mają swoje powiedzonka, zwyczaje i przywary. Niektórzy z nich są mrukliwi, inni lubią żartować, ale wszyscy bez wyjątku wiedzą, co pomaga Ziemi, a co szkodzi. Spotkanie z nimi to idealny sposób, by pokazać dzieciom, że:

• ekologia to też proste, codzienne czynności,
• każdy może działać na rzecz przyrody, nawet dziecko,
• ludzie są częścią świata i każdy jest odpowiedzialny za dobrostan planety.

Pięknie ilustrowana, pełna zabawnych rymowanek i żartów kartonowa książka w przystępny sposób wyjaśnia, co tak naprawdę jest istotą ekologicznego stylu życia i zachęca najmłodszych do praktykowania go na co dzień. Dzięki grubszym stronom z kartonu, jest wytrzymała, a w odpowiednim momencie będzie można ją przekazać dalej, jak radzi ośmiornica Pola.

W planach EKOFERAJNY są kolejne opowieści.z opisu wydawcy

Z tymi ekologicznymi tematami to jest tak: z jednej strony, wszyscy mamy już przesyt, z drugiej – edukacji chyba wciąż jest za mało, skoro nasze nawyki i sympatie polityczne pokazują, że nieszczególnie zależy nam na ochronie środowiska i minimalizowaniu skutków zmiany klimatu. Często zasłaniamy się frazesem, że może kolejne pokolenia będą bardziej świadome. Tak, będą. Ale ciągłe przytłaczanie dzieci problematyką ochrony środowiska, gospodarki cyrkularnej i powściągliwości konsumenckiej odbiera im coś, co jest równie niezbędne dla ich rozwoju, jak czysta atmosfera. Mianowicie, element zabawy i rozrywki. No, chyba że wiedza przedstawiana jest w taki sposób, że dzieci nie czują się pouczane, lecz w zupełnie naturalny sposób prowadzone przez codzienne nawyki zgodne z pro-ekologiczną postawą. Tak, jak to uczyniono w książce Pantera Adela i Ekoferajna, napisanej przez Pawła Majkę, a zilustrowanej przez Kasię Walentynowicz.

Pantera Adela… tylko z pozoru jest książką. Tak naprawdę to zaproszenie do wspólnej zabawy z paczką znajomych, do których należą takie persony, jak Jamnik Centymetr, Ośmiornica Pola czy Kruk Karol. Zabawa ta prowadzi przez kilkanaście „zielonych” zagadnień ściśle związanych z codziennym życiem każdego dziecka, takich jak: oszczędność surowców przy tworzeniu prac plastycznych, odpowiedzialne użytkowanie zabawek na baterie, zabawy na łonie natury czy tworzenie domowego ogródka. Wiem, co teraz myślicie: to po prostu kolejna książka dla dzieci o byciu eko. I tak, macie rację. Pantera Adela nie przedstawia ani żadnych prawd objawionych, ani żadnych przełomowych treści. Jeśli więc wasze dzieci są zaznajomione z tematami ekologii, oszczędności, minimalizmu czy zero waste, nie znajdą tutaj wiele nowości. Ale wiecie co? Nie o to tutaj chodzi. Pantera i jej Ferajna są po prostu fajni. Czy raczej fajowi. Te postaci nie przynudzają, nie moralizują. Przeciwnie – są wesołe, aktywne i rozbrykane. A do tego są zróżnicowane i bardzo kolorowe, ale absolutnie nie cukierkowe. Bo tak się składa, że warstwa wizualna tej książki jest bardzo kompatybilna z jej treścią – żywiołowa, energetyczna i budząca sympatię.

Lektura Pantery Adeli… była zarówno dla mnie, jak i dla moich córek przyjemnością. My po prostu lubimy Adelę i chcemy być takie, jak ona – kolorowe, wesołe i eko. Tym bardziej że publikacja ta jest bardzo przyjazna również pod kątem edytorskim: solidna, ze sztywnymi kartkami z grubej tektury, miła w dotyku, przyjazna w użytkowaniu. Forma książki oraz niewielkie porcje tekstu zatopione w bogactwie ilustracji sprawiają, że pozycja ta nada się dla dzieci w bardzo różnym wieku. Najmłodsi czytelnicy (nawet poniżej roku) docenią kontrastowe barwy, zaokrąglone krawędzie i wspomniane już grube kartki, odporne na małe, nieprecyzyjne jeszcze rączki. Przedszkolakom spodoba się energia książki, jej proste i wesołe przesłanie oraz osobowy skład paczki. Dla dzieci w szkole podstawowej treści mogą być już zbyt infantylne, ale myślę, że i one chętnie rzucą okiem na przygody Adeli: chociażby przez ramię młodszego rodzeństwa.

Kategorie wiekowe: ,
Wydawnictwo: ,
Format:
Ocena merytoryczna
Poziom edytorski
Atrakcyjność treści
OVERALL
Lektura Pantery Adeli… była zarówno dla mnie, jak i dla moich córek przyjemnością. Forma książki oraz niewielkie porcje tekstu zatopione w bogactwie ilustracji sprawiają, że pozycja ta nada się dla dzieci w bardzo różnym wieku. Najmłodsi czytelnicy (nawet poniżej roku) docenią kontrastowe barwy, zaokrąglone krawędzie i wspomniane już grube kartki, odporne na małe, nieprecyzyjne jeszcze rączki. Przedszkolakom spodoba się energia książki, jej proste i wesołe przesłanie oraz osobowy skład paczki. Dla dzieci w szkole podstawowej treści mogą być już zbyt infantylne, ale myślę, że i one chętnie rzucą okiem na przygody Adeli: chociażby przez ramię młodszego rodzeństwa.

Author

Z wykształcenia lekarka weterynarii i dziennikarka. Z zawodu i pasji - popularyzatorka nauk przyrodniczych oraz medycznych: w mowie (Centrum Nauki Experyment, Wolna Nauka) i piśmie ("Polityka", "Tygodnik Powszechny", "Magazyn WP"). Autorka książek popularnonaukowych ("Czy słonie dają klapsy?", "Laboratorium w szufladzie. Zoologia") i recenzentka tychże (Mądre Książki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content