Baner z okładką książki Tuzin Mądrych Książek pod choinkę

Tuzin Mądrych Książek pod choinkę

Śnieg za oknem, fotel z ciepłym kocem, migocząca choinka i… książki. Redaktorzy Mądrych Książek jak co roku przygotowali nieco propozycji na mroźne zimowe wieczory. Może zainspirują Cię one przy układaniu listy prezentów? A może zrobisz prezent samemu sobie?  Zachęcamy do buszowania po księgarniach i bibliotekach!

Londyn w czasach Sherlocka Holmesa (Krystyna Kaplan)

Cudne, eleganckie wydanie w twardej oprawie, z ogromem zdjęć i niezwykle ciekawą treścią. Cóż zresztą dodawać – recenzję zaczęłam od słów „Są takie książki, które czyta się z przyjemnością od pierwszego zdania. Więcej – są takie, że już samo wzięcie ich do ręki sprawia, że po plecach przebiega przyjemny dreszcz, a w myślach pojawia się rozkoszne uczucie podekscytowania i niecierpliwości. Tak było ze mną i z Londynem w czasach Sherlocka Holmesa. Gdy tylko przeczytałam o tej książce, wiedziałam, że po prostu MUSZĘ ją mieć!”. Polecam gorąco!

Wilki (Adam Wajrak)

Adama Wajraka nikomu przedstawiać nie trzeba. Od lat jego teksty wyróżnia świetne połączenie rzetelnej wiedzy i emocjonalnego podejścia. On po prostu kocha to, co robi – i to się czuje. Gdy opowiada o wilkach, to nie są to odległe, płasko zarysowane zwierzęta – mają swoją osobowość. Autor tłumaczy, dlaczego wilki zachowują się w określony sposób, tłumaczy ich zwyczaje, oswaja czytelnika, ale też przypomina, że są to jednak dzikie zwierzęta. Gawędziarski ton to dodatkowy atut. Zachęcamy!

Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie (Łukasz Walewski)

Jeśli chcesz wiedzieć, jak się zachować na spotkaniu z ambasadorami, czego nie dawać królowej w prezencie, ale też – jak posadzić gości przy stole, to coś dla Ciebie! Autor lekko i z humorem przedstawia słynne gafy i wpadki, pokazuje, jak takich kłopotów uniknąć. Jak błaha stanie się drobna gafa w pracy, gdy poczytamy o tym, co zdarzało się koronowanym głowom czy prezydentom USA! Sympatyczna książka na poprawę humoru, sporo ilustracji, twarda oprawa – warto po nią sięgnąć.

Sekrety dawnych zbrodni (Philippe Charlier)

O zbrodniach pod choinkę? Ależ tak! Stoły sekcyjne i gabinety lekarzy od starożytności po początki XX wieku; fascynujące historie i odkrywanie tajemnic bardziej i mniej znanych morderstw. Wciąga!

Sekretne życie drzew (Peter Wohlleben)

Pięknie wydana i bardzo zaskakująca treścią pozycja. Opowieści leśniczego, Petera Wohllebena, brzmią jak magia. Drzewa, które porozumiewają się między sobą? Drzewa, które troszczą się o inne, stare i chore? Do tego solidna porcja wiedzy o leśnym ekosystemie. Książka tak dla leśnika, jak dla zupełnego laika.

Rekonkwista. Krucjaty w średniowiecznej Hiszpanii (Joseph F. O’Callaghan)

Kilka stuleci zmagań chrześcijańskich i muzułmańskich państw na zachodzie Europy, opowiedziane solidnie, ale nie przesadnie drobiazgowo – sięgnąć po tę książkę mogą zatem nie tylko fachowcy. Elegancka.

Liczby natury. Nierealna rzeczywistość matematycznej wyobraźni (Ian Stewart)

Zbiór esejów o matematyce, snujących się lekko, powoli, nieco na powierzchni matematyki. Tym razem nie porcja matematycznej wiedzy, a raczej filozoficzne rozważania. W Liczbach natury nie znajdziemy ani liczb, ani wielkiej matematyki – ale dzięki temu są one przyjazne dla tych, którzy nie są zbyt blisko z królową nauk. I dla nich szczególnie tę książkę polecamy.

Simpsonowie i ich matematyczne sekrety (Simon Singh)

Skąd w Simpsonach tyle matematycznych aluzji? Jakie teorie naukowe kryją się za tym, o czym mówią występujące w serialu postaci? Myślę, że każdy, kto sięgnie po tę książkę, będzie zaskoczony – i tym, ile matematycznych aluzji przeoczył, i tym, co naprawdę za nimi stoi. Książka i dla tych, którzy interesują się matematyką, i dla tych, którzy są fanami serialu. Ale uwaga! Można w ogóle Simpsonów nie znać, a i tak cieszyć się książką!

Krótka historia prawie wszystkiego (Bill Bryson)

Ulubiona książka jednego z naszych redaktorów, o której mówi: „jak dla mnie to powinna występować w każdym zestawieniu ;)”. Czy trzeba dodać coś więcej?

Kosmos (Carl Sagan)

Z recenzji: „Czy jesteśmy jedyną cywilizacją w kosmosie? Czym był Wielki Wybuch i skąd wiemy, że się wydarzył? Jak działa grawitacja? Sagan stara się odpowiedzieć na te i inne pytania. Każdy z rozdziałów traktuje o innym temacie, prowadząc czytelnika od podstaw do zagadnień trudniejszych. Nie ogranicza się przy tym jedynie do fizyki i kosmologii, ale też porusza się z lekkością w naukach społecznych i filozoficznych, pozostając gdzieś na skraju nauk ścisłych i humanistycznych, taktując je na równi, jako wzajemnie uzupełniające się.”.

Naukowcy spod czerwonej gwiazdy (Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska)

Radzieccy badacze to pewien fenomen. Niedoceniani, bohaterowie siermiężnych nierzadko dowcipów – a przecież niejeden z nich otrzymał Nagrodę Nobla. Kto nie słyszał żartów o naukowcach ZSRR? Ale kto też nie słyszał o Pawłowie? Niewiele wiemy o radzieckich badaczach. Warto to zmienić – i warto sięgnąć po tę książkę.

Stulecie chirurgów (Jürgen Thorwald)

Fascynująca książka. Rzetelna, poparta długimi badaniami z zakresu historii medycyny i wspomnieniami człowieka, który powstawanie nowoczesnej chirurgii miał możliwość obserwować. Czyta się ją z zapartych tchem, wypiekami na twarzy, ale też – z poczuciem nieprawdopodobnej ulgi, że przerażające czasy pionierskiej chirurgii należą już do przeszłości. Do tego eleganckie wydanie i… kilka innych równie ciekawych książek tego autora, które także czekają w bibliotekach i księgarniach!

Zachęcamy też do zerknięcia do naszych propozycji z ubiegłych lat:
2015: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/siedem-madrych-ksiazek-na-gwiazdke/
2014: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/7-madrych-ksiazek-na-gwiazdke/

A tym, którym mało, podajemy linki do zestawień wakacyjnych – w końcu książki smakują tak samo dobrze w górach czy na plaży, jak w domu przed kominkiem!
2016: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/madre-ksiazki-wakacje/

2015: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/wez-madra-ksiazke-wakacje/

2014: http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/10-madrych-ksiazek-wakacje/

Author

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content