Potęga przestrzeni wokół nas. Jak codzienne środowisko kształtuje nasze życie, zachowanie i dobrostan

Zapowiada się jedna z najciekawszych premier książkowych tegorocznej jesieni! 16 października nakładem Wydawnictwa Amber ukaże się książka Potęga przestrzeni wokół nas. Jak codzienne środowisko kształtuje nasze życie, zachowanie i dobrostan. Autorką publikacji jest znana amerykańska psycholożka Lily Bernheimer. Jej celem jest zwrócenie uwagi czytelników na rolę otoczenia, w którym na co dzień funkcjonujemy w naszym życiu. Rolę, która często bywa destrukcyjna, a przecież powinna być jak najbardziej pozytywna, motywować nas do działania i sprawiać, że będziemy zdrowsi i szczęśliwsi. Lily Bernheimer przekonuje nas, że taka sytuacja jest możliwa! Mądre Książki patronują tej publikacji!

Lily Bernheimer to konsultantka psychologii środowiskowej, autorka innowacyjnych projektów (m.in. stworzenia platformy mappingowej dla nowojorskich parkingów rowerowych), pokazuje w lekkim, chwilami zabawnym stylu, jak na nas wpływa środowisko, w jakim żyjemy. Zadziwia nas przykładami i anegdotami z całego świata i zaskakuje wynikami najnowszych badań naukowych.

„Kształtujemy nasze budynki, a potem te budynki kształtują nas” – powiedział Winston Churchill. I miał rację. Ale zanim pojawiły się budynki, kształtowały nas nasze naturalne siedliska. Tak więc nasze otoczenie – to naturalne i zaprojektowane – może sprawić, że poczujemy się zdrowsi, ładniejsi, będziemy szybciej rozwiązywać problemy, a nawet mniej śmiecić.

O wielkie, rojne miasto! tyś marzeń krainą,
Gdzie widmo zatrzymuje przechodnia w dzień biały!
Tajemnice tu wszędzie, niby soki, płyną
Przez wąskie potężnego kolosa kanały.
[Charles Baudelaire]

Przestrzeń jest jak tajny scenariusz kierujący naszym działaniem. Dlaczego więc od lat budujemy miasta, które wywołują choroby, alienację i przestępczość? Ufamy sygnalizacji świetlnej, a przecież ulegamy wypadkom rzadziej, kiedy sami zwracamy uwagę na otoczenie. Projektujemy parki, z których nikt nie korzysta, i instalujemy inteligentne czujniki, które potem ignorujemy? Dostosowując się do skali i tempa XXI wieku, straciliśmy sprawczość, którą mieliśmy kiedyś, kreując przestrzeń wokół nas. Wiele z tego, co zagubiliśmy, możemy jednak odzyskać.

Ta prekursorska książka pokazuje m.in.:

  • Jak przekonać się, czy wolimy stanowisko pracy dające „widok”, czy „schronienie”?
  • Czym są bańki przestrzeni osobistej?
  • Co o naszej kulturze mówią ronda i sygnalizacje świetlne?
  • Dlaczego często lepiej czujemy się w starszych domach?
  • Jak wpływają na nas naturalne formy i krajobrazy, a jakie uczucia budzą w nas budynki?

Przestrzenie, które zamieszkujemy, kształtują nasze życie. Oddziałują na nasze uczucia, zachowania, tożsamość, a nawet na to, jak szybko rozwiązujemy problemy. Środowiska, w jakich spędzamy czas, mogą sprawić, że będziemy zdrowsi, mogą zmniejszyć odczuwanie bólu, zniechęcić nas do śmiecenia. Przestrzeń jest jak tajny scenariusz kierujący naszym działaniem. Jest to scenariusz, który częściowo piszemy sami, wybierając miejsce pracy, znajomych, sposób urządzenia domu. Ale podobnie jak aktorzy w sztuce, utrzymujemy iluzję, że nasze działania nie są zainscenizowane.
[fragment książki]

O autorce:

Lily Bernheimer jest psychologiem środowiskowym, naukowcem i pisarką. Prowadzi badania na University of Surrey. Jest założycielką Space Works Consulting. Doradza, jak tworzyć przestrzeń do pracy, mieszkania i życia w mieście, by jak najlepiej służyła ludziom. Jej prace i projekty badawcze zdobywają uznanie w Wielkiej Brytanii i USA oraz są finalistami nagród naukowych, m.in. nagrody prezesa Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (raport pt. Tomorrow’s Home: Emerging Social Trends and Their Impact on the Built Environment [Dom jutra: Pojawiające się nowe społeczne trendy i ich wpływ na środowisko zabudowane]).

Lily Bernheimer zajmuje się projektowaniem skoncentrowanym na człowieku, a jej prace w tej dziedzinie mają bogate spektrum – od reżyserowania fi lmu dokumentalnego o projektowaniu przestrzeni publicznej, po tworzenie platformy mappingowej dla parkingów rowerowych – i zaprowadziły ją z rodzimej Kalifornii do Nowego Jorku, Amsterdamu, Londynu i Bristolu. Regularnie występuje na forach najbardziej prestiżowych imprez, festiwali, organizacji i instytucji związanych z architekturą, designem, projektowaniem wnętrz i przestrzeni, m.in.: Clerkenwell Design Week, London Festival of Architecture, Academy of Urbanism, Królewski Instytut Architektów Brytyjskich.

 

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content