Baner z okładką książki Znamy wyniki dziewiątej edycji konkursu Mądra Książka Roku 2023 – plebiscytu na najlepszą książkę popularnonaukową minionego roku!

Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka, Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą, Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki  oraz Chłopki. Opowieść o naszych babkach – to tytuły, które zostały wybrane Mądrymi Książkami Roku 2023. 23 maja o godz. 16.00 w ramach Copernicus Festival 2024: Maszyna! zostały ogłoszone wyniki organizowanego od 2016 roku konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową wydaną lub przetłumaczoną na język polski w ubiegłym roku.

O wyróżnienie w 4 kategoriach walczyło w tym roku 15 nominowanych pozycji (których listę można znaleźć tutaj: link do listy nominacji). Oto wyniki:

• nagroda główna „Mądra Książka Roku 2023” – Rob Dunn, Historia naturalna przyszłości. Co prawa przyrody mówią o losie człowieka, tłum. Krzysztof Skonieczny, Wydawnictwo Copernicus Center Press;
  • nagroda główna dla książki dla dzieci „Mądra Książka Roku 2023 dla dzieci” – Adam Mirek, Katarzyna Cerazy (ilustracje), Bebechy czyli ciało człowieka pod lupą, Wydawnictwo Znak Emotikon;
  • nagroda społeczności akademickiej UJ – Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Wydawnictwo Marginesy;
  • nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej – Adam Zbyryt, Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki, Wydawnictwo Poznańskie.

Galę poprowadził Wojciech S. Wocław. Nagrody główne przyznało Jury w składzie: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).

Mądra Książka po raz czwarty ma swoje pasmo na Copernicus Festival, w ramach którego odbyły się 2 spotkania. Program prezentujemy poniżej.

22.05, godz. 16.00

Rozstrzygnięcie konkursu dla szkół średnich na najlepszą reklamę oraz okładkę Mądrej Książki Roku 2023

23.05, godz. 16.00

Gala Mądrej Książki Roku 2023

Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński – właściciel portalu Mądre Książki. Tegoroczni partnerzy to: Copernicus Festival, Gazeta Wyborcza, Program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” w Uniwersytecie Jagiellońskim oraz księgarnia De Revolutionibus Books i portal Cafe Nauka.

Pełna informacja prasowa do pobrania.

Press release in English.

Redaktorka portalu Mądre Książki i koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku. Tłumaczka literatury anglojęzycznej, specjalizuje się w przekładzie literatury dziecięcej i młodzieżowej.