Archistoria. Opowieść o architekturze

Niezwykła opowieść o architekturze, jej historii i teraźniejszości ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Muchomor. „Archistoria. Opowieść o architekturze” to pięknie ilustrowana, fascynująca książka dla całej rodziny. Chcesz zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie została zmieniona w nowoczesną galerię? Potrafisz porównać kopuły  bazyliki św. Piotra i  Tadż Mahal? Chcesz wiedzieć, po co powstał łuk triumfalny w Paryżu, a czemu służy łuk w St. Louis? Czy wiesz co łączy operę w Sydney z Koloseum?

Jeśli chcą Państwo zobaczyć jak dawna elektrownia w Londynie zmieniła się w nowoczesną galerię, porównać kopułę Bazyliki św. Piotra w Rzymie z kopułą Tadż Mahal, czy dowiedzieć się, co łączy operę w Sydney z Koloseum, powinni Państwo koniecznie sięgnąć po Archistorię. Autorka, Magda Jeleńska, przenosi nas w fascynujący świat budowli, odkrywa przed nami formy i materiały pokazując jak mogły być użyte przed tysiącem lat, a jak dzisiaj. Zestawia w zaskakujący sposób budynki z różnych stron świata i z różnych epok rezygnując z chronologicznego porządku. To jedyna taka książka na rynku, którą mogą czytać i oglądać zarówno dzieci jak ich rodzice i dziadkowie. A jest na co patrzeć, bo stroną graficzną zajęły się Agata Dudek i Małgosia Nowak czyli Acapulco Studio – mistrzynie nowoczesnej ilustracji. W Archistorii połączyły wyczucie realizmu i nowoczesność z poczuciem humoru. Proszę zerknąć choćby na Empire State Building czy Willę Tugendhatów!

Autorka: Magdalena Jeleńska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Tak pisze o sobie: Choć moimi  ulubionymi przedmiotami na studiach była historia architektury oraz historia budowy miast, ze względu na ciekawy temat rozwoju i zagospodarowania terenów Wilnowa dyplom napisałam z urbanistyki. W Pracowni Projektowania Miejskiego dr inż. arch. prof. PW Marka Budzyńskiego u dr hab. Magdaleny Staniszkis. To właśnie tam usłyszałam słowa, które zrobiły na mnie duże wrażenie i którymi kieruję się dziś w mojej pracy – każdy projekt musi być mądry i piękny. Interesowały mnie też zawsze inne dziedziny sztuki, malarstwa i rzeźby,  które towarzyszą architekturze i razem z nią tworzą spójne „dzieło”. Nim w 2006 roku zaczęłam pracować jako wolny strzelec pracowałam w biurach architektonicznych Are Stiasny/ Wacławek i Magdalena Staniszkis. Obecnie zajmuję się  kompleksowym projektowaniem wnętrz mieszkalnych jak i biurowych.
W latach 2006-2008 pracowałam jako stały współpracownik w piśmie „Architektura-Murator” gdzie miałam możliwość pisania o współczesnej architekturze oraz  relacjonowania przebieg konkursów architektonicznych odbywających się w Polsce. Staram się przekazywać moje zamiłowanie do architektury i sztuki czwórce moich dzieci. Zawsze zastanawiałam się jak uświadomić dzieciom ciągłośc historycznych procesów, których wynikiem są również otaczające nas budowle,  różniące się na przestrzeni wieków formą, materiałem i funkcją. Stąd powstał pomysł ksążki, aby na bazie tych doświadczeń przedstawić historię architektury.

Ilustrator: Acapulco Studio to ilustracyjna kolaboracja i studio założone w 2012 roku przez dwie absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych — Małgorzatę Nowak i Agatę Dudek. Specjalizujemy się w ilustracji i projektowaniu książek, ale nie obce jest nam szeroko pojęte projektowanie graficzne. Realizujemy projekty książkowe i wydawnicze, projektujemy plakaty i opakowania a także wzory na tekstylia oraz murale. Współpracujemy z wydawnictwami w kraju i za granicą oraz realizujemy projekty autorskie a także warsztaty.

 

 

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+