Baner z okładką książki Znamy wyniki siódmej edycji konkursu Mądra Książka Roku 2021 – plebiscytu na najlepszą książkę popularnonaukową minionego roku

Planeta wirusów Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?, Brud. Cuchnąca historia higieny, Czy musimy dzielić historię na epoki oraz Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu – to tytuły, które zostały wybrane Mądrymi Książkami Roku 2021. 17 maja o godz. 17:00 w ramach Copernicus Festival 2022: Informacja zostały ogłoszone wyniki organizowanego od 2016 roku konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową wydaną lub przetłumaczona na język polski w ubiegłym roku.

Galę poprowadził Wojciech S. Wocław, a jego gościem był członek konkursowego Jury prof. Stanisław Kistryn. 15 nominowanych pozycji (których listę można znaleźć tutaj) było branych pod uwagę w czterech kategoriach. Oto wyniki:

• nagroda główna „Mądra Książka Roku 2021” – Carl Zimmer, Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?, tłum. Szymon Drobniak, wydawnictwo CCPress
  • nagroda główna dla książki dla dzieci „Mądra Książka Roku 2021 dla dzieci” – Monika Utnik-Strugała, Piotr Socha (koncepcja i ilustracje), Cuchnąca historia higieny, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • nagroda społeczności akademickiej UJ – Jacques Le Goff, Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?, tłum. Wanda Klenczon Wydawnictwo Aletheia
  • nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej – Julita Mańczak, Jakub Małecki, Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu, wydawnictwo Znak Literanova

Nagrody główne przyznało Jury w składzie: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).

Mądra Książka po raz drugi ma swoje pasmo na Copernicus Festival, w ramach którego odbędzie się 5 spotkań. Program prezentujemy poniżej.

17.05, godz. 17:00

Gala Mądrej Książki Roku 2021

18.05, godz. 14:00

Rozstrzygnięcie konkursu dla szkół średnich na najlepszą okładkę lub reklamę książki nominowanej w konkursie Mądra Książka Roku 2021

19.05, godz. 14:00

Spotkanie Carlem Zimmerem autorem książki Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?, tłum. Szymon Drobniak, wydawnictwo CCPress, która otrzymała tytuł Mądrej Książki Roku 2021. Prowadzenie Marta Trzeciak.

21.05, 14:00

Spotkanie z Piotrem Sochą współautorem (obok Moniki Utnik-Strugały) książki Brud. Cuchnąca historia higieny, Wydawnictwo Dwie Siostry, która otrzymała tytuł Mądrej Książki Roku 2021 dla dzieci. Prowadzenie Marta Trzeciak.

22.05, godz. 14:00

Spotkanie z Julitą Mańczak i Jakubem Małeckim autorami książki Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu, wydawnictwo Znak Literanova, która otrzymała tytuł Mądrej Książki roku 2021 – nagrodę internautów i czytelników Gazety Wyborczej. Prowadzenie Marta Trzeciak.

Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jagielloński – właściciel portalu Mądre Książki. Tegoroczni partnerzy to: Copernicus Festival, Gazeta Wyborcza oraz księgarnia De Revolutionibus Books&Café i portal Cafe Nauka.

Pełna informacja prasowa do pobrania.
Press Release ENG.

Redaktorka portalu Mądre Książki. Koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku.