„Błyskotliwa zieleń” czyli rzecz o wrażliwości i inteligencji roślin

„Błyskotliwa zieleń” czyli rzecz o wrażliwości i inteligencji roślin

Znalezione obrazy dla zapytania plantW ostatnich miesiącach ukazało się sporo interesujących książek na temat świata roślin i zwierząt. Nakładem wydawnictwa Bukowy Las 12 maja ukaże się kolejna – książka prof. Stefano Mancuso pt. „Błyskotliwa zieleń”. Czy zdajecie sobie sprawę, że rośliny wokół nas porozumiewają się ze sobą? Są zdolne do dokonywania wyborów, uczenia się i zapamiętywania? Stosują wyrafinowane metody polowania i sprytnie manipulują zwierzętami? Mają niewiarygodną inteligencję zbiorową porównywalną z internetem? Warto zwrócić uwagę na tę publikację.

Posiadają osobowość i dysponują – jak my – pięcioma zmysłami? Świat roślin może nas wiele nauczyć a Prof. Stefano Mancuso to jeden z największych światowych autorytetów w dziedzinie neurobiologii roślin. Swoimi badaniami udowadnia, że gdyby udało się nam lepiej zrozumieć i wykorzystać inteligencję roślin, być może moglibyśmy zrezygnować ze stosowania pestycydów lub potrafilibyśmy projektować lepsze komputery i sieci. Prof. Mancuso jest zaliczany do wizjonerów, których idee wpłyną na przyszłość świata. Napisana z pasją Błyskotliwa zieleń uchyla przed nami drzwi do nieznanego świata. Jeżeli go nie zrozumiemy, nie przetrwamy.

Czy roślina się orientuje, że jest dotykana? Wystarczy popatrzeć na mimozę wstydliwą (Mimosa pudica), jeden z wielu gatunków mimoz, która na skutek dotyku składa swoje liście. Ruch następuje u niej w ułamku sekundy, mimo to nie jest odruchem warunkowym, ponieważ liście nie składają się w reakcji na deszcz czy wiatr, ale na skutek dotyku. Mamy tu więc do czynienia z prawdziwym zachowaniem rośliny, którego cel nadal jednak pozostaje zagadką. W ten sposób roślina najwyraźniej się chroni. Ale przed czym? Jedni twierdzą, że nagłe złożenie liści płoszy nieproszonych gości, na przykład owady, a inni, że dzięki temu roślina staje się mniej apetyczna dla potencjalnych agresorów. Na szczęście nie jest dla nas ważne, kto ma rację. Dla naszego zagadnienia istotne jest wyłącznie to, że mimoza nie tylko posiada wykształcony zmysł dotyku, lecz także rozróżnia bodźce i dostosowuje do nich swoje zachowanie: jeżeli uzna bodziec za niegroźny, jej liście pozostają otwarte. [fragment książki]

Stefano Mancuso jest profesorem Uniwersytetu Florenckiego, dyrektorem Międzynarodowego Laboratorium Neurobiologii Roślin (LINV) oraz członkiem założycielem International Society for Plant Signaling & Behavior. Ma na swoim koncie liczne książki i ponad 250 publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych. Podczas targów EXPO 2015 w Mediolanie zaprezentował nowatorski projekt uprawy roślin.

Posłowie do książki napisał prof. dr hab. Kazimierz Trębacz, Kierownik Zakładu Biofizyki na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.

WYKŁAD PROF. STEFANO MANCUSO (Z POLSKIM TŁUMACZENIEM)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+