Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku

Listy z Grenlandii. Na arktycznym szlaku

Od wydawnictwa:

Listy z Grenlandii to książka napisana przez Adama Jarniewskiego, który od 2006 roku mieszka na największej wyspie świta. Narratorką jest jego córka, dwunastoletnia Alina, która wyrusza w podróż do swojego domu na Grenlandii po półrocznym pobycie w Polsce.

Można powiedzieć, że Listy z Grenlandii to minireportaże. Nastolatka, córka Polaka i Grenlandki, która urodziła się i wychowała na największej wyspie świata, pokazuje to miejsce przez swój pryzmat. Bohaterka opowiada o arktycznej faunie i florze oraz respekcie wobec potęgi natury. Książka zawiera opisy łowienia ryb czy spotkania wołów piżmowych i reniferów. Jest również wycieczka na grenlandzki lądolód oraz fragmenty o różnicach kulturowych i wierzeniach współczesnych Grenlandczyków. Wszystkie zdarzenia „potwierdzone są” licznymi zdjęciami, a całość uzupełniona ilustracjami i mapkami.

Listy z Grenlandii mają po części charakter edukacyjny, główna bohaterka w przystępny i zabawny sposób przemyca elementy geologii i glacjologii (wycieczka na grenlandzki lądolód), językoznawstwa (informacje o oryginalnej strukturze języka grenlandzkiego) czy nauk przyrodniczych (spotkania ze zwierzętami występującymi na Grenlandii) oraz zachęca do dalszej eksploracji wspomnianych zagadnień.

Fabuła książki poprzeplatana jest krótkimi rozdziałami o charakterze teoretycznym (np. grenlandzkie legendy, historia Grenlandii), co pozwala młodemu czytelnikowi zagłębić się i lepiej zrozumieć świat, o którym opowiada główna bohaterka.

Książkę można traktować jako przeznaczoną dla (starszych) dzieci i młodzieży, ale może też być lekturą dla osób dorosłych, które są ciekawe, jak się żyje na Grenlandii.

Posłuchaj fragmentu książki czytanego przez samą bohaterkę!

 

Książkę objęliśmy patronatem, można ją kupić na stronie: www.listyzgrenlandii.pl.

Wydawnictwo:

Autor

Redaktorka portalu Mądre Książki. Koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+