Prześcignąć Parkinsona

Książka o wyścigu choroby z medycyną, napisana z wyjątkowej perspektywy reportera i pacjenta. Autor łączy rzetelnie zebrane fakty z poruszającymi, osobistymi historiami innych pacjentów. Ich zmagania z chorobą potrafią powiedzieć o niej więcej niż niejedno badanie. Książka ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Choć choroba Parkinsona, zwana niegdyś drżączką poraźną, znana jest ludziom już od setek lat, to wciąż stanowi jedną z nierozwikłanych zagadek medycyny – zarówno pod względem jej przyczyn, jak i możliwości wyleczenia. Najczęściej kojarząca się z niemożliwością utrzymania szklanki z herbatą, w istocie jest poważną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, z którą zmaga się ponad 7 milionów osób. Należy do nich autor tej książki, dziennikarz Jon Plafreman. Podążając śladami uznanych na świecie naukowców, przedstawia on historię prowadzonych badań – od pierwszych opisów klinicznych, po najnowsze odkrycia w dziedzinie neuronauki, które dają mu nadzieję na wyleczenie.

„Historia, która rozwija się jak zawiła zagadka, pełna niewłaściwych posunięć, obiecujących tropów, dygresji i niezwykłych odkryć”.

DAVID TAKAMI, „The Seattle Times”

Jon Plafreman – emerytowany wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie w Oregonie. Autor ponad 40 filmów dokumentalnych dla stacji BBC i PBS, współautor dwóch książek o tematyce naukowej i medycznej. Uhonorowany m.in. nagrodami Emmy i Peabody’ego. W 2011 roku zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

„Zgrabnie skonstruowana i wiarygodna podróż literacka… Dla mnie, jako osoby chorej na parkinsona, książka Prześcignąć parkinsona jest zarówno pokrzepiająca, jak i głęboko pouczająca”.

DOUG CLIFTON, „The Miami Herald”

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content