Baner z okładką książki TEK. Nowoczesny jaskiniowiec czyli jak ocalić dziecko przed dziczeniem w cyberjaskini?

TEK. Nowoczesny jaskiniowiec czyli jak ocalić dziecko przed dziczeniem w cyberjaskini?

Zdjęcie użytkownika WilaBuki.W cyfrowych czasach warto czasem przypomnieć sobie, że można cieszyć się  życiem bez ciągłego wpatrywania się w małe ekraniki. Historia TEK-a ubrana w niebanalną formę książki  z przymrużeniem oka pokaże niebezpieczeństwo popadnięcia w obsesję technologii. I może stanowić pretekst do rozmowy o mądrym korzystaniu z tabletów i smartfonów. Premiera książki „TEK. Nowoczesny jaskiniowiec” Wydawnictwa Kinderkulka już 28 marca.

Tablet czy smartfon w ręku dziecka, nawet najmłodszego, jest znakiem naszych czasów. Według badań Fundacji Dzieci Niczyje, 43 proc. dzieci rocznych i dwuletnich, 62 proc. dzieci trzy- i czteroletnich oraz 84 proc. pięcio- i sześciolatków korzysta z urządzeń mobilnych. Co czwarte dziecko korzysta ze smartfonów i tabletów codziennie.

Jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że ponad 60 proc. badanych dzieci ma doświadczenia bawienia się nimi bez konkretnego celu, a prawie 70 proc. rodziców pozwala na zabawy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wtedy, gdy chcą się zająć swoimi sprawami. Tymczasem zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie z urządzeń mobilnych niesie za sobą wiele zagrożeń.Oczywiście smartfonów czy tabletów nie należy demonizować. Ale warto zwrócić uwagę na mądre z nich korzystanie. I modną ostatnio tendencję do bycia offline.

Takie właśnie przesłanie niesie za sobą książka o sympatycznym jaskiniowcu, która przypomina nam, że można cieszyć się życiem bez ciągłego wpatrywania się w małe ekraniki. Czasem warto wyłączyć te wszystkie „wypełniacze czasu” i docenić piękno świata, który nas otacza. Właśnie tak, jak zrobił to w końcu TEK. Zawarte w książce przesłanie skłania do refleksji i może stanowić materiał do wielu ciekawych rozmów z dzieckiem.

Ale nie tylko przesłanie się w tej książce liczy. Niebanalna jest również forma książki. Wyglądem nawiązuje do IPada, w zasadzie do złudzenia go przypomina. Odwołuje się przez to do doświadczeń użytkowania urządzeń mobilnych. Prosi o wpisanie kodu, ma przycisk Początek, a na każdej stronie widać poziom naładowania baterii (drastycznie spadający) i zasięg Wi-Fi (również słabnący).

Oryginalna forma książki to nie tylko nietypowy sposób na rozpoczęcie rozmowy na temat zasad korzystania z urządzeń mobilnych, ale przede wszystkim inne spojrzenie na niebezpieczeństwo popadnięcia w obsesję technologii – z przymrużeniem oka. Reakcje dzieci na książkę są bezcenne.

Wartością książki jest doskonała szata graficzna. Autorem ilustracji jest Patrick McDonnell, popularny amerykański autor książek dla dzieci i laureat wielu nagród. Jego ilustracje w książce „Tek. Nowoczesny jaskiniowiec” wywołują wyłącznie pozytywne uczucia i pomagają dostrzec, jak piękny może być świat poza cyfrową jaskinią, w której każdy z nas czasem się zamyka.

McDonnell pokazuje, że czerpanie przyjemności z tego wszystkiego, co natura ma do zaoferowania jest bardzo ważne. Ale czasem „obserwowanie spadających gwiazd” przez blask oślepiających nas ekranów jest dość trudne. Odłóżmy więc czasem gadżety na bok i sprawdźmy jak wiele zabawy można mieć w realnym świecie. Trzeba tylko chcieć.

Ogromnym plusem książki jest poczucie humoru. Dzieci będą rozbawione faktem, że Tek jest dość owłosiony, jak na dziecko, a także tym, że tata Teka nie wynalazł jeszcze kremu do golenia, ale zdążył wynaleźć Internet. Na pewno rozśmieszą ich też imiona dinozaurów, które na poczekaniu wymyśla TEK, bo nie zadał sobie trudu, żeby poznać prawdziwe. W końcu ma ważniejsze rzeczy na głowie niż zapamiętywanie imion. Zabawne są też postaci z wioski, w której mieszka Tek, jak chociażby Wielki Ważny Wódz.

Ale nie tylko treść jest pełna humoru. Widać go też na jasnych i pełnych koloru ilustracjach, które są bardzo dowcipne. Jak chociażby scenka, w której rodzice próbują wszelkimi sposobami oderwać Tek-a od jego urządzeń mobilnych. Mimo tego, że są dość proste, to potrafią przekazać głębię – miny mamy i taty w scenie o wynalezieniu Internetu – bezcenne.

Książka może zachęcać do pogłębiania wiedzy i stanowić wstęp do rozmowy o czasach prehistorycznych, dinozaurach, historii, wynalazkach. Ale nie tylko. Może też być zaczątkiem rozmów na temat zdrowego stylu życia, balansu między korzystaniem z nowoczesnych technologii a aktywnym wypoczynku poza domem czy znaczeniu posiadania prawdziwych przyjaciół i wiele, wiele więcej.

———————————————————–

Autor książki: Patrick McDonnell

Laureat medalu Caldecotta i autor bestsellerów z listy New York Timesa

Popularny amerykański autor książek dla dzieci, twórca nagrodzonej „Ja… Jane”, jak również nietłumaczonych na polski „Thank You and Good Night”, „A Perfectly Messed-Up Story”, „The Monsters’ Monster” i „Art”. W wielu krajach najbardziej znany z historyjek obrazkowych z serii „Mutts”, która stała się inspiracją dla wielu komiksów.

Patroni medialni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content