Według innego klucza. Opowieść o autyzmie

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się ważna publikacja poświęcona autyzmowi. To wnikliwy reportaż nominowany do nagrody Pulitzera. Mądre Książki są patronem tego wydawnictwa.

Kiedy prawie 75 lat temu u Donalda Trippleta z Forest w stanie Missouri po raz pierwszy w historii rozpoznano autyzm, nikt nie przypuszczał, że będzie to jedna z najczęściej stawianych diagnoz XXI wieku. Według innego klucza opisuje długą drogę, jaką przebyli od tego czasu lekarze, naukowcy, a przede wszystkim osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ich rodziny i bliscy.

John Donvan i Caren Zucker z reporterskim zacięciem i ogromną wrażliwością przedstawiają losy licznych bohaterów. Wykluczonych osób z ASD trzymanych w zamkniętych zakładach i poddawanych eksperymentom; rodziców walczących o prawa i społeczną akceptację dla swoich dzieci; specjalistów szukających przyczyn zaburzeń i sposobów na ich wyleczenie. Pokazują, jak przez dekady zmieniało się podejście do tego trudnego tematu – od przypisywania winy nieczułym matkom, po traktowanie autyzmu jako cechę charakteru, a nie stygmatyzującą chorobę.

„W tej długo oczekiwanej książce Donvan i Zucker z niezwykłą wrażliwością i dokładnością prezentują konieczność zrozumienia tego, co obecnie nazywamy autyzmem, cofając się w swojej opowieści o setki lat. Przekonująco bronią tezy, że zachowania autystyczne – zarówno zdolności, jak i upośledzenia – również są częścią ludzkiej natury. Cytując słowa pioniera psychiatrii dziecięcej Leo Kannera, autyzm <<istniał od zawsze>>, nawet przed sformułowaniem diagnozy. Według innego klucza to także świeże spojrzenie na złożoną kwestię neuroróżnorodności”. – John Elder Robinson, autor Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera i Switched On.

Według innego klucza to poruszająca, napisana żywym językiem historia, po którą powinni sięgnąć nie tylko ludzie mający do czynienia z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale wszyscy ci, którzy cenią sobie rzetelne reportaże mocno osadzone w kontekście społecznym.

Według innego klucza przenosi czytelnika z powrotem do początków autyzmu. To kluczowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych tym, jak społeczeństwo traktuje osoby różniące się od większości”. – Temple Grandin, autorka Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem oraz Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów

„Autyzm pozostaje jedną z wielkich zagadek medycznych naszej epoki, a to pierwsza książka, która dokładnie opisuje dekady zmagań rodziców, lekarzy i społeczeństwa – aż do chwili obecnej, jak twierdzą bowiem autorzy, historia ta zdecydowanie nie zmierza jeszcze ku końcowi. Według innego klucza to monumentalne dziennikarskie arcydzieło, które zapowiada się jako klasyczne, wszechstronne opracowanie i punkt odniesienia dla zrozumienia danych, jakich mogą dostarczyć jedynie przyszłe badania. Tekst jest jasny, zręczny i pełen serca, ponieważ autorzy znają autyzm z własnych rodzin”. – Robert MacNeil, współzałożyciel i były prezenter PBS NewsHour

John Donvan – amerykański reporter i korespondent telewizyjny. W trakcie wieloletniej współpracy z telewizją ABC stacjonował m.in. w Jerozolimie, Londynie, Moskwie i Waszyngtonie – relacjonował wydarzenia towarzyszące upadkowi komunizmu, zakończeniu zimnej wojny czy dwa królewskie śluby. Laureat licznych nagród, w tym czterech statuetek Emmy. Jest moderatorem cyklu debat organizowanych przez Intelligence Squared U.S.

Caren Zucker – amerykańska reporterka i producentka telewizyjna. Odpowiada za programy ABC’ World News oraz Nightline. Laureatka prestiżowych nagród dziennikarskich za emitowane na antenie telewizji ABC materiały poświęcone atakowi na World Trade Centre. U jej najstarszego syna, Mickey’a, zdiagnozowano autyzm, co zainspirowało ją do podjęcia pracy nad książką Według innego klucza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content