Baner z okładką książki What if? A co gdyby?

What if? A co gdyby?

_Randall_Munroe_A_co_gdyby_300_dpi_RGBJuż 7 października premiera znakomitej książki Randalla Munroe „What if? A co gdyby?”! To bezsprzecznie jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od „Wall Street Journal” i „Rolling Stone’a”, a na „Wired” kończąc. Ta jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa w ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. Książka Randalla Munroe ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, a Mądre Książki są jednym z patronów tej  publikacji!

Randall Munroe jest legendą internetu. To twórca jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie (dobrze znanego także w Polsce) – XKCD (xkcd.com). Jest byłym naukowcem NASA, który poświęcił karierę twórcy robotów dla tworzenia sytuacyjnych komiksów, a ostatnio także pisania książek. To opłaciło się zdecydowanie! Po roku od debiutu jego stronę odwiedzało miesięcznie już około 70 milionów użytkowników. Jego Ted Talk (wystąpienie podczas słynnych spotkań TEDx) widziało prawie 2 miliony osób.

„Cudownie obłąkane „What If?” to najlepsza zabawa jaką możesz mieć z matematyki i fizyki.”
Boston Globe

„Randall Munroe wykorzystał swój dyplom z fizyki do stworzenia genialnego komiksu o internecie, miłości i bekonie (…) 29-letni Munroe został w sieci królem ekscentrycznego poczucia humoru.”
Rolling Stone

„Nigdy wcześniej granica między światem nerdów, a kulturą popularną nie była tak rozmyta.”
New York Times

„Edukacja powinna mieć na celu uczyć ludzi umiejętności rozwiązywania problemów, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkali. Ta książka to ogromna porcja humoru i mistrzostwo w tego typu rozumowaniu. Ale jak w przypadku wszystkich największych lekcji, z tego, że się czegoś nauczyłeś zdasz sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy ją skończysz.”
The Economist

„Kiedy wydawca wysłał mi książkę Randalla Munroe, byłem podekscytowany. Pomyślałem, że mojemu 12-letniemu synowi też może się spodobać. Następnego dnia książka zniknęła. Zabrał mi ją. Wydaje mi się, że przeczytał całą w ciągu jednej długiej jazdy samochodem.”
Wired

„Munroe ożywia trudną naukę błyskotliwym dowcipem. Mechanika Newtona jest zdecydowanie bardziej zabawna, kiedy zastanawiasz się nad tym jak zbudować rakietę ze skierowanych w dół karabinów maszynowych.”
Wall Street Journal

„Jednym z powodów, dla których nigdy nie chciałem uczyć się fizyki jest to, że nie wiedziałem w jaki sposób miałoby mi to pomóc w zostaniu pisarzem. Uważałem, że nigdy mi się to nie przyda. Nie byłem ciekaw. Absurdalność i hipotetyczność tych pytań omija ten problem, sprawiając że każdy temat nieważne jak odległy jest interesujący.”
New Yorker

„What If?” to pierwsza książka Munroe, która ukaże się w Polsce. Jest to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne a czasami absurdalne pytania, ilustrowane przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco wiele można się z niej nauczyć. Czytelnicy i krytycy zgodnie nazywają ją jedną z najlepszych popularnonaukowych lektur, jakie kiedykolwiek powstały. To pozycja zdecydowanie dla wszystkich. Dzieci zabierają ją swoim rodzicom, ci kradną ją dzieciom. Bo przecież kto z nas nie zastanawiał się nigdy nad tym, co by się stało gdyby ziemia nagle przestała się kręcić?

Z naukowym zacięciem Randall Munroe odpowiada w niej na najgłupsze nawet pytania i cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę tylko jedną połówkę. Ale czasem jego cierpliwość się kończy. Kiedy dostaje pytanie jak mielibyśmy odróżnić ludzi od samolotów, gdyby każdy z nas miał kółka i umiał latać Randall mówi „dość”. Komentarze do pytań bez odpowiedzi są jedną z najzabawniejszych części książki. Każde okraszone kultowym komiksem.

 

banery-02

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content