Autor: Joanna Satoła-Staśkowiak
-
Wydawnictwo: Wydawnictwo AHE
Data wydania: 2025
ISBN: 978-83-7405-765-3
-
Wydanie: papierowe, e-book
Oprawa: miękka
Format: 176 x 250 mm
Liczba stron: 218
z opisu wydawcyKsiążka „Pokaż język! O językach dla ciekawych” autorstwa Joanny Satoły-Staśkowiak to popularnonaukowe opracowanie poświęcone zagadnieniom językowym przedstawionym w przystępny i angażujący sposób. Autorka omawia m.in. pochodzenie języka, jego zróżnicowanie, rolę w komunikacji i kulturze, specyfikę pracy tłumacza, historię i przyszłość polszczyzny oraz mechanizmy wpływające na językowe postrzeganie świata. Publikacja łączy rzetelność naukową z atrakcyjną formą, dzięki czemu jest wartościowa zarówno dla specjalistów, jak i dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych językiem jako zjawiskiem kulturowym i społecznym.
To propozycja dla wszystkich – nie tylko dla językoznawców, ale także dla nauczycieli, uczniów, miłośników języków obcych i ciekawych świata czytelników. Książka zachwyca nie tylko treścią, lecz także stylem – lekka, błyskotliwa, pełna ciekawostek i anegdot, wciąga od pierwszej strony. Atrakcyjna i pomysłowa oprawa graficzna doskonale współgra z treścią książki – podkreśla jej charakter i zachęca do językowych poszukiwań.
Kiedy wziąłem do ręki książkę prof. Satoły-Staśkowiak miałem wrażenie, że trzymam współczesny podręcznik do języka polskiego. Mam tu na myśli, że tytuł ten jest z jednej strony gęsty od treści, a z drugiej — bardzo przyjazny odbiorcy, bogaty w ilustracje oraz w tzw. chmurki na marginesach, które zawierają podsumowanie najważniejszych informacji. Tak właśnie wyglądają współczesne podręczniki i w żadnym wypadku nie chcę powiedzieć, że jest w tym coś złego. Wręcz przeciwnie – dzięki temu lektura jest o wiele bardziej przystępna i na dłużej zostaje w pamięci.
Autorka, Joanna Satoła-Staśkowiak, doktor habilitowana nauk humanistycznych, polska językoznawczyni. Studiowała slawistykę i polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Na swoim koncie ma ponad 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych, 6 książek i słownik. Wykładała na wielu uniwersytetach w Polsce i na świecie. Laureatka Medalu Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w 2022 roku. Zdecydowanie jest to osoba, która może uchodzić za autorytet w dziedzinie filozofii języka.
Jak zasygnalizowałem we wstępie, Pokaż język! nie jest książką naukową, a raczej popularnonaukową, prowadzoną dosyć luźną, ale nie chaotyczną narracją. Ma bardzo logiczną i ustrukturyzowaną kompozycję – autorka przechodzi od ogółu do szczegółu, co widać już na przykładzie spisu treści. Satoła-Staśkowiak zaczyna od przedstawienia najdziwniejszych i najtrudniejszych języków świata, aby w kolejnych rozdziałach przejść przez językowy obraz świata (czyli jak język nazywa i odzwierciedla rzeczywistość), do pracy tłumaczy literatury, aż do historii i charakterystyki języka polskiego, aby skończyć na zmianach, jakie zachodzą w polszczyźnie dzisiaj.
Pokaż język! O językach dla ciekawych nie jest wykładem z teorii języka, o wiele bardziej przypomina esej, a nade wszystko jest to zajmująca opowieść o tym, jak język, którym się posługujemy, wpływa na sposób, w jaki myślimy, interpretujemy świat i podejmujemy decyzje. Autorka przy tym raczej stara się nie używać specjalistycznej terminologii, unika teoretyzowania, a zamiast tego woli po prostu opowiedzieć historie i anegdoty, podać przykłady i wyjaśnić jak język funkcjonuje w praktyce.
Książka jest pełna treści i niesamowitych anegdot i ciekawostek, a przy tym napisana bardzo przystępnym i lekkim stylem, zachęca do lektury. Całość uzupełnia doskonałe przygotowana szata graficzna, bogata w ilustracje, zmiany stylu uwypuklające najważniejsze fragmenty oraz „chmurki” kojarzone z komiksami, w których można przeczytać najciekawsze anegdoty, niejako na marginesie głównego tekstu. Myślę, że jest to jedna z najciekawszych pozycji wydawniczych popularnonaukowych, jakie ukazały się w tym roku. Poczułem taki drobny zachwyt.
Wydawnictwo: Wydawnictwo AHE
Format: 176x250 mm