Baner z okładką książki Nagroda Identitas i stypendia dla humanistów

Nagroda Identitas i stypendia dla humanistów

Fundacja Identitas ogłasza konkurs stypendialny dla studentów na rok akademicki 2014/2015. Zarząd Fundacji podejmie decyzję o przyznaniu od jednego, do dziesięciu stypendiów, z których każde wyniesie od 3000 zł do 20 000 zł. Ponadto w bieżącym roku po raz kolejny mają zostać nagrodzeni autorzy książek z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Nagroda Identitas przyznana zostanie jesienią.

Fundacja Identitas powstała w ubiegłym roku, w celu wspierania polskich autorów obszaru humanistyki, przede wszystkim literatury, historii oraz innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki. Jedną z form wsparcia są stypendia, o które mogą się ubiegać studenci trzeciego, czwartego oraz piątego roku kierunków humanistycznych. Swoje autorskie projekty pisarskie, badawcze lub naukowe mogą zgłaszać do 13 marca bieżącego roku. Ogłoszenie wyników odbędzie się nie później niż 11 maja. Szczegółowy Regulamin stypendiów znajduje się TUTAJ.

Z kolei Nagroda Identitas przyznawana jest dla autorów najlepszej książki poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, jedną nagrodę w obszarze historii, a także od jednej do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie, czy na innych nośnikach niż drukowane. Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku. W rozpowszechnianiu wiedzy o Nagrodzie istotnej pomocy udzieliły Fundacji między innymi TVP Kultura, TVP Historia, Do Rzeczy, lider na rynku audiobooków –Audioteka, Mówią Wieki oraz Sigmasoft.

Jury w składzie : Andrzej Paczkowski (przewodniczący części historycznej), Paweł Lisicki (przewodniczący części literackiej), Andrzej Chwalba, Maciej Urbanowski, Jarosław Krawczyk i Andrzej Horubała przyznało nagrody główne Bogdanowi Podgórskiemu („ Józef Retinger – prywatny polityk” wyd. Universitas) i Janowi Polkowskiemu („Ślady krwi”, wyd. M) oraz nagrodę specjalną Wojciechowi i Karolowi Lizakom za album “Powstanie styczniowe. Nieznane obrazy, zapomniane wiersze” (wyd. Antykwariat Wu-el). Pula nagród finansowych wyniosła 80 000 zł.

Specjalną Nagrodę Audioteki dla polskiego audiobooka 2013 roku wręczył jej założyciel Maciej Beme. W głosowaniu użytkowników Audioteki zwyciężył “Szubienicznik” Jacka Piekary.

Author

Absolwent filozofii oraz teologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doktorant na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Interesuje się m.in. filozofią przyrody, filozofią nauki, logiką, historią i filozofią religii, psychologią, kognitywistyką, bioetyką. W wolnych chwilach zabawia się w dziennikarza muzycznego, pisząc dla magazynu Pure Metal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content