Pierwszy w Polsce Festiwal Książki Psychologicznej

Ludzkie słabości, ciemne i jasne strony natury, skomplikowane relacje i dynamika zjawisk społecznych. To tylko część tematów, które na czynniki pierwsze rozłożą uczestnicy pierwszej edycji Festiwalu Książki Psychologicznej. Podczas blisko 20 godzin warsztatów, spotkań i dyskusji reprezentacja wybitnych naukowców oraz publiczność zmierzy się z najbardziej intrygującymi zagadnieniami współczesnej psychologii, które mają niebagatelny wpływ na codzienne życie. Festiwal odbędzie się w dniach 26-27 października w Sopocie.

Festiwal Książki Psychologicznej to wydarzenie, jakich próżno szukać na kulturalnej, społecznej i naukowej mapie Polski. To pierwsza i jedyna taka impreza, która skupia najwybitniejszych przedstawicieli polskiej psychologii i prezentuje ich badawczy oraz wydawniczy dorobek. To wydarzenie angażujące najwyższej klasy profesjonalistów, skierowane zarówno do pasjonatów posiadających podstawową wiedzę psychologiczną, ale też do osób, które chcą dopiero poznać jej tajniki i dowiedzieć się, jak determinuje ich codzienność i wpływa na postrzeganie rzeczywistości. W trakcie wydarzenia będzie można kupić książki psychologiczne nie tylko autorów biorących udział w wydarzeniu.

Organizatorzy Festiwalu stawiają na najmocniejsze i najwyżej cenione nazwiska w tej dziedzinie oraz na najlepsze, często nagradzane tytuły. Profesorowie Wiesław Łukaszewski, Bogdan Wojciszke, Małgorzata Kossowska, Bolesław Niemierko czy Edward Nęcka to nazwiska o ugruntowanej pozycji i międzynarodowej renomie. Grono gości wydarzenia zasilą także utytułowani autorzy dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek oraz dr hab. Tomasz Grzyb. Nie zabraknie również młodych naukowców i autorów książek, między innymi Natasza Kossakowska-Berezecka i Tomasz Besta opowiedzą o tym, jak unikać uprzedzeń wobec innych, a lekarz psychiatra Wojciech Pączek o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Moderatorem obu festiwalowych dni będzie Piotr Bucki, a gospodarzem części spotkań dziennikarz Marcin Rotkiewicz. Dzięki nim publiczności pozna tak złożone zagadnienia, jak tolerancja i źródła uprzedzeń w coraz bardziej spolaryzowanym społeczeństwie oraz posłuszeństwo i uległość wobec autorytetów. Wykładowcy i prowadzący warsztaty pokażą, jak w nauce i życiu codziennym, funkcjonują takie pojęcia i zjawiska, jak „siła woli”, mądrość, wiedza. Porozmawiają o zmorze dzisiejszych czasów, czyli depresji, a także o chorobie dwubiegunowej afektywnej i o tym, co wynika ze spotkania nauki z praktyką. Niewątpliwą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia „na żywo” słynnej maszyny z eksperymentu Stanleya Milgrama i wypróbowania na sobie samym mocy szoków elektrycznych, którymi rażono badanych podczas eksperymentu.

Ideą Festiwalu Książki Psychologicznej jest popularyzacja osiągnięć tej dziedziny. Motorem napędowym jest zaś pasja zdobywania wiedzy, odkrywania i promowania najlepszych wydawnictw psychologicznych oraz popularnonaukowych, które ukazują się na polskim i światowym rynku. Inicjatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa specjalizujące się w publikacjach psychologicznych. Współorganizatorem jest Uniwersytet SWPS. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób książki wybitnych psychologów tłumaczą mechanizmy rządzące współczesnym światem. I dowieść, że nauka, która zaczyna się w laboratoriach i gabinetach naukowców, cenna wiedza, pochodząca z badań, są podstawą rozumienia zachowań społecznych i postaw indywidualnych.

Festiwal Książki Psychologicznej, 26-27 października, Sopot
Organizator: Wydawnictwo Smak Słowa
Współorganizator: Uniwersytet SWPS
Partnerzy: Biblioteka Sopocka i Sopot Centrum
Miejsce: Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14
Patronat honorowy: Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu

Na wybrane spotkania i warsztaty będą obowiązywały zapisy.

Więcej informacji na stronie internetowej Festiwalu: www.festiwalksiazkipsychologicznej.pl

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/283916205552939

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

26.10, piątek – LUDZKIE  SŁABOŚCI – prowadzenie Piotr Bucki

13:00-14:00      „Między grupami” – kilka prawd o uprzedzeniach warsztat Nataszy Kossakowskiej-Berezeckiej i Tomasza Besty (UG Gdańsk)

14.00-14.30       Czas na dyskusję i podpisywanie książek.

miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

15:00-16:00      „Siła woli” – samokontrola w świetle badań wykład dr hab. Romany Kadzikowskiej-Wrzosek (USWPS Sopot)             

16.00-17.00       Czas na dyskusję i podpisywanie książek   

miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

17:00-18:00      „Trening poznawczy” – spotkanie nauki z praktyką Piotr Bucki rozmawia z prof. Edwardem Nęcką (UJ Kraków, PAN)           

18.00-19.00       Czas na dyskusję i podpisywanie książek   

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

19:00-20:00      „Homo nie całkiem sapiens” rozmowa prof. Bogdana Wojciszke (USWPS Sopot) z Marcinem Rotkiewiczem (Polityka)

20.00-21.00      Czas na dyskusję i podpisywanie książek   

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

27.10, sobota – W POSZUKIWANIU MĄDROŚCI –  prowadzenie Piotr Bucki  

11:00-12:00       Rodzina wobec choroby dwubiegunowej afektywnej wykład lek. psychiatry Wojciecha Pączka (USWPS Sopot)

12.00-13.00       Czas na dyskusję i podpisywanie książek   

miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

13:00-14:00       Ocenianie rozwoju ucznia na podstawie książki „Jak pomagać (a                                nie szkodzić) uczniom ocenianiem szkolnym” wykład prof. Bolesław                               Niemierko (USWPS Sopot)

14.00-15.00       Czas na dyskusję i podpisywanie książek          

miejsce: SOPOTEKA, ul. Tadeusza Kościuszki 14, Sopot Centrum

12:00-13:00       Jak być tolerancyjnym w trudnych czasach? wykład prof. Małgorzaty                              Kossowskiej (UJ Kraków)                                               

13.00-14.00        Czas na dyskusję i podpisywanie książek         

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

14:00-15:00      „Posłuszni do bólu” po polsku – wykład dr hab. Tomasza Grzyba (USWPS Wrocław) o znaczeniu eksperymentu Milgrama

15.00-16.00       Czas na dyskusję i podpisywanie książek   

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

16:00-17:00       Czy toniemy w morzu niemądrości? wykład prof. Wiesława Łukaszewskiego (UZ Zielona Góra)

17.00-18.00       Czas na dyskusję i podpisywanie książek   

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

18:00 – 20:00 Wiarygodność psychologii a jej społeczna użyteczność w czasach niepewności – dyskusja panelowa (prowadzenie: Marcin Rotkiewicz , uczestnicy: prof. Bogdan Wojciszke, prof. Wiesław Łukaszewski, prof. Małgorzata Kossowska, dr hab. Tomasz Grzyb)

miejsce: SALA GŁÓWNA (I piętro, Sopot Centrum)

20:30                   Wieczór integracyjny

 

Biogramy gości:

Tomasz Besta – psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Bada zagadnienia z pogranicza psychologii społecznej i psychologii osobowości, koncentrując się na procesach grupowych i relacjach międzygrupowych. Jest zaangażowany w krajowe i międzynarodowe projekty badawcze. Publikuje w prestiżowych polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest członkiem zespołu redakcyjnego czasopism „Current Issue in Personality Psychology” i „Psychologia Społeczna”. Współorganizował zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego. Jego teksty popularnonaukowe ukazywały się m.in. w czasopiśmie „Charaktery”. Autor książki: Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią (współautorstwo z Nataszą Kosakowską-Berezecką)

Piotr Bucki – architekt, który nigdy nie pracował w zawodzie, aktor, któremu nie do końca wyszło aktorstwo. Swoją drogę odnalazł w uczeniu siebie i innych oraz w szlifowaniu kompetencji. Od 17 lat pomaga ludziom projektować lepszą komunikację. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS, a także w Wyższej Szkole Bankowej, Szkole Głównej Handlowej i na Akademii Górniczo-Hutniczej. Lubi wszystko sprawdzać empirycznie, a dobrych pomysłów szuka podczas długich marszów nordic walking. Autor książek: Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym (współautorstwo z Wojciechem Pączkiem), Porozmawiajmy o komunikacji.

Tomasz Grzyb – psycholog społeczny, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej Filii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, visiting lecturer w NATO School w Oberammergau w Niemczech, konsultant przy projektach NATO dotyczących operacji psychologicznych. Naukowo zajmuje się psychologią wpływu społecznego, technikami wpływu i propagandą. Publikował w „Journal of Applied Social Psychology”, „Basic and Applied Social Psychology”, „Social Psychological and Personality Science”, „Personality and Individual Differences” i wielu innych czasopismach naukowych polskich i zagranicznych. Autor książek: Eksperyment terenowy w psychologii społecznej i Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama (współautorstwo z Dariuszem Dolińskim).

Romana Kadzikowska-Wrzosek – psycholog, doktor habilitowana w Zakładzie Psychologii Ogólnej Uniwersytetu SWPS Wydziału Zamiejscowego w Sopocie. Jej zainteresowania naukowe obejmują psychologię osobowości oraz psychologię emocji i motywacji. Autorka prowadzi badania dotyczące istotnych funkcji osobowości według podejścia społeczno-poznawczego: planowania działań oraz kierowania ich przebiegiem. Napisała wiele artykułów naukowych, a także prac popularyzujących wiedzę psychologiczną, poświęconych takim zagadnieniom, jak proces samoregulacji, kontrola działania, wytrwałość, skuteczność działania oraz dobrostan psychofizyczny. Autorka książki: Siła woli. Autonomia, samoregulacja i kontrola działania.

Natasza Kosakowska-Berezecka – psycholog, wykładowczyni akademicka, pracuje w Zakładzie Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Bada mechanizmy sprzyjające równości i docenianiu różnorodności. Jest doświadczoną trenerką komunikacji międzykulturowej, mediatorką i konsultantką ds. różnorodności. Kierowała międzynarodowym konsorcjum badawczym PAR Migration Navigator (www.migrationnavigator.org). Opublikowała wiele prac naukowych i popularnonaukowych. Jest redaktorką w czasopismach „Frontiers in Psychology” oraz „Health Psychology Report”, a także aktywną członkinią International Association for Cross-Cultural Psychology. Autorka książki: Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią (współautorstwo z Tomaszem Bestą).

Małgorzata Kossowska – psycholog, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Centre for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka ponad 60 artykułów opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Autorka (i współautorka) siedmiu książek poświęconych poznaniu społecznemu, między innymi najnowszej Tolerancja w czasach niepewności (współautorstwo z Ewą Szumowską i Pauliną Szwed). Bada procesy (poznawcze, motywacyjne) leżące u podłoża złożonych zjawisk społecznych. Identyfikuje czynniki sprzyjające zamkniętości umysłowej, sztywności i niezmienności poglądów.

Wiesław Łukaszewski – profesor psychologii, wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów. Autor książek Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii oraz Mądrość i różne niemądrości.

Edward Nęcka – profesor psychologii w Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje również z Uniwersytetem SWPS. Specjalizuje się w problematyce z pogranicza psychologii poznawczej i psychologii różnic indywidualnych. Prowadzi badania na temat poznawczego podłoża cech osobniczych, takich jak kreatywność, inteligencja i samokontrola. Oprócz licznych artykułów zawierających opis wyników badań, opublikował osiem książek – podręczników i monografii. Jest współautorem (z J. Orzechowskim i B. Szymurą) podręcznika Psychologia poznawcza, a także autorem książek Trening twórczości i Trening poznawczy. Od roku 2001 jest członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Bolesław Niemierko – profesor, pedagog i wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Autorytet w dziedzinie pomiaru dydaktycznego, autor ponad 100 publikacji z tego zakresu. Założyciel i kierownik seminarium doktoranckiego pomiaru dydaktycznego, oceniania osiągnięć uczniów i diagnostyki edukacyjnej, a także Podyplomowego Studium Pomiaru Dydaktycznego i Podyplomowego Studium Ewaluacji Dydaktycznej; stypendysta Fulbrighta, IREX i Fundacji Kościuszkowskiej, laureat Nagrody Wydziału I PAN (dwukrotnie). Autor książek: Jak pomagać (a nie szkodzić) uczniom ocenianiem szkolnym, Diagnostyka edukacyjna. Podręcznik akademicki, Kształcenie szkolne. Podręcznik skutecznej dydaktyki.

Wojciech Pączek – absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od 2017 roku specjalista psychiatra. Obecnie praktykuje zarówno w szpitalu, jak też w poradniach zdrowia psychicznego i we własnym gabinecie. Wykładowca Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Prywatnie od kilku lat mąż i ojciec, amator i kolekcjoner fotografii przedwojennego Gdańska, zafascynowany burzliwymi dziejami grodu nad Motławą. Autor książki: Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym (współautorstwo z Piotrem Buckim).

Marcin Rotkiewicz – dziennikarz naukowy, od 2001 roku pracuje w tygodniku „Polityka”. Absolwent dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz stypendysta Knight Science Journalism Program w Massachusetts Institute of Technology (USA). Popularyzuje wiedzę przede wszystkim na temat biotechnologii, ewolucji człowieka i neuronauki. Interesuje się również teoriami pseudonaukowymi i spiskowymi. Trzykrotnie otrzymał wyróżnienie w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych na najlepszy artykuł popularnonaukowy. Opublikował wywiad rzekę z prof. Jerzym Vetulanim Mózg i błazen oraz książkę W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki, za którą otrzymał nagrodę Redaktorów Portalu „Mądre Książki”.

Bogdan Wojciszke – profesor psychologii, członek rzeczywisty PAN, pracownik Uniwersytetu SWPS (Sopot), stypendysta Fundacji Humboldta i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Zainteresowania badawcze: spostrzeganie ludzi, wartości, dynamika związków interpersonalnych, psychologia moralności. Opublikował 10 książek, m.in.  Teoria schematów społecznych, Procesy oceniania ludzi, Psychologia miłości, Psychologia społeczna, Agency and Communion in Social Psychology i ponad 160 artykułów naukowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content