XVIII edycja stołecznego Festiwalu Nauki!

XVIII edycja stołecznego Festiwalu Nauki!

uid_d87163a4d04b30735f1fb6827d4ee34d1284989110558_width_800_play_0_pos_700_gs_0Już wkrótce rozpocznie się kolejne, ciekawe wydarzenie popularyzatorskie – XVIII stołeczny Festiwal Nauki. Organizatorzy zapowiadają ponad pół tysiąca wykładów i debat oraz ponad dwieście lekcji dla młodzieży. Festiwal obędzie się w dniach 19 – 28 września br.

Jak co roku kluczowym elementem festiwalu są tzw. debaty główne. W tym roku jednej z nich, zatytułowanej „Euro czy złoty”, będzie patronował Narodowy Bank Polski. Inne spotkania zaplanowane rzez organizatorów będą poświęcone tematyce historycznej i będą dotyczyły np. I wojny światowej oraz przebiegu transformacji ustrojowej. Przygotowano także debaty na temat medycyny i astronomii.

Innym ważnym elementem Festiwalu będą popularyzatorskie, różnotematyczne lekcje dla dzieci i dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Zdaniem organizatorów będą one stanowiły pomoc dla młodych ludzi w wyborze kierunku dalszej edukacji.

Wydarzenia, które odbędą się w ramach festiwalu zostały przygotowane przez Centrum Astronomiczne PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Kampinoski Park Narodowy i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował dla publiczności specjalny pokaz, dzięki któremu uczestnicy poznają procesy psychofizjologiczne zachodzą w naszym organizmie w sytuacjach stresowych. Chętni słuchacze będą mogli także wziąć udział w lekcji dykcji, która została przygotowana przez Collegium Civitas a także w warsztatach muzycznych, które odbędą się w Teatrze Syrena.

Kolejnym cyklem, który pojawi się w ramach stołecznego Festiwalu Nauki będą spotkania „Wieczory z Nauką”. Ich tematyka będzie dotyczyła m.in. pojęcia ”gender” i różnic pomiędzy płcią kulturową a płcią biologiczną. Zainteresowani słuchacze będą mieli szansę dowiedzieć się także, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony własności intelektualnej w dobie szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii. Natomiast Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH zaprasza wszystkich zainteresowanych na spotkanie poświęcone różnym aspektom zachodnich filmów pornograficznych.

Ponieważ w tygodniu czasami trudno znaleźć czas na uczestniczenie w wydarzeniach festiwalowych, organizatorzy przygotowali także warsztaty i wykłady weekendowe. Działa już także serwis internetowy, dzięki któremu można zapoznać się z programem tegorocznej edycji.

Warto wspomnieć, że pierwszy Festiwal Nauki odbył się w 1997 roku z inicjatywy prof. Davida Shugara, biologa molekularnego. Był on twórcą polskiej szkoły biofizyki molekularnej. Od 2006 roku organizacją festiwalu zajmują się Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk przy wsparciu Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content Google+