Baner z okładką książki Blogi naukowe – Profesorskie gadanie

Blogi naukowe – Profesorskie gadanie

Wzorem autora bloga „Profesorskie gadanie” postanowiłem napisać krótko i treściwie. Ale jak tu opisać w kilku zdaniach te fascynujące zasoby przemyśleń o nauce, edukacji, świecie, ludziach, przyrodzie, sztuce? Znalazłem jednak sposób, aby tego dokonać. Cytując myśli autora bloga chcę pokazać jego przenikliwość, oryginalność tematów i wiedzę.

„Pisanie pomaga mi myśleć” – formułuje motto swego bloga prof. Stanislaw Czachorowski, biolog, ekolog, nauczyciel i miłośnik filozofii przyrody. I mi jego pisanie także pomaga (i to bardzo) myśleć!
Oto wybrane cytaty (śródtytuły PŻ). Znajdźcie swoje ulubione słowa i zdania na czachorowski.blox.pl

O tym, że umiemy podzielić, a trudniej nam łączyć
Szkoła uczy nas dobrze analizy, dzielenia na „niepodzielne” atomy (części) i poznawanie tych części. Gorzej jest z ponowną syntezą, uogólnianiem, poszukiwaniem analogii i podobieństw między wieloma zjawiskami czy elementami.

O powstawaniu wielkiej wiedzy
Darwin nie pracował na uczelni, nie miał impact factor. Miał własne źródło utrzymania … więc pracował i myślał tak jak chciał. I wymyślił coś, co na długie lata zaabsorbowało nie tylko biologów ale i filozofów.

O wyższości rozmowy przy pracy nad panelem dyskusyjnym
Cudnie się dyskutuje o historii, filozofii czy ekologii przy… lepieniu garnków. Albo malowaniu starych butelek. Sytuacja jest taka, że nie ma prezydium, nie ma ważnej i najważniejszej osoby, nie ma rzutnika i ekranu. Są ludzie przy stole. I coś robią. Dogodna sytuacja do rzeczywistego dialogu, bez tremy, bez obawy. Cisza nie boli, nie trzeba jej mordować czczą paplaniną. Nie trzeba się spinać na uczoną mowę.

O pozbywaniu się ograniczeń w nauce
Jestem naukowcem. Ale nie przeszkadzają mi pokemony, studenckie gazetki, przydrożne kapliczki, opisy Pacanowa obok modeli sukcesji, definicji ekosystemu, charakterystyk owadów z rzędu Trichoptera. To nie tylko nie umniejsza naukowości, ale ją ubogaca. To jest pełna wiedza o człowieku.

O tym, że nauka jest wszędzie
Wolna i nieskrępowana wiedza. Wolna od zabobonów „naukowości”, zarozumiałych prymusów, zawłaszczających prawo do wypowiadania się. A zatem… Weź notes, aparat fotograficzny i swoją ciekawość świata. Wybierz się na wycieczkę po swojej ulicy czy okolicy bliższej lub dalszej. Zobacz, co tam jest, zapisz w notesie, wypytaj „miejscowych”, zrób dokumentację fotograficzną.

O psychoterapii Rosjan
Trudno zapobiec wojnie, bo trudno szybko i sprawnie zrobić psychoterapie dla wielomilionowego narodu (Rosjanie). Wynarodowieni, wykorzenieni i wymieszani w czasach ZSRR nie pamiętają niczego dobrego…. oprócz tego, że ZSRR był wielkim krajem i liczono się z nim w świecie (nie pamiętają, dlaczego, że nie z miłości, ale ze strachu). Teraz militarną agresją na Ukrainę próbują odzyskać dobre samopoczucie.

O drapieżnej kontemplacji
Modliszka zwyczajna swoją łacińską i polska nazwę zawdzięcza ułożeniu odnóży pierwszej pary – niczym modląca się mniszka. Zwłaszcza, że jako owad drapieżny często zastyga w bezruchu, czekając na ofiarę. Niczym zagłębiona w głębokiej modlitwie i kontemplacji.

O tym, że nastała odpowiednia pora, aby…
Odpocznij, poleż sobie. Pora pourlopować.

Blog – Profesorskie gadanie
http://czachorowski.blox.pl

Wrażenia

Pierwsze wrażenie: #FELIETONY #ZIELSKOIROBAKI #ONAUCE #WARMIA #LITEROWKI

Drugie spojrzenie: #LITREOWKITONIC #PASJA #PRZYDATNE #NATURA #SWIATJESTOK #ODSKOCZNIA

Analiza: #FILOZOFIACODZIENNOSCI #PIEKNOTUITERAZ #NAUKA-KULTURA #WAŻNEKWESTIE #MISTRZOPOPULARYZACJI #KAŻDYZROZUMIE #NAWETHUMANISTA #MNÓSTWOWARTOŚCIOWEJTREŚCI #ORYGINALNE

Konkluzje: #SUPERBLOG #TEŻBYMTAKCHCIAŁ #WIELKAPRZYGODA #POLECAMPRZEZDUZEP

Author

Socjolog. Odpowiedzialny za promocję nauki na UJ. Redaktor i współautor wydawnictw: Promosaurus. Poradnik promocji nauki, Futuronauta – najlepsze teksty futurystyczno-naukowe oraz Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ? Inicjator i organizator przedsięwzięć promujących naukę i popularyzujących wiedzę m.in Szkoła Promocji Nauki, Forum Nowej Nauki, Cafe Nauka. Ze "spraw naukowych" szczególnie pasjonują go: ewolucja, historia starożytności oraz konsumpcjonizm.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content