Baner z okładką książki 10 książek – na start do nauki!

10 książek – na start do nauki!

Bez-nazwy-1Jak często zdarzała się Wam sytuacja, gdy nagle rozpalona naukowa ciekawość spotykała się z wielkim rozczarowaniem i to za sprawą lektury? Za trudnej, źle wybranej lub po prostu źle napisanej?
Dlatego polecamy „10książek – na start do nauki” program Biblioteki Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, w którym bibliotekarze zbierają od uznanych specjalistów propozycje najlepiej napisanych, najbardziej wciągających lektur do ich dziedzin nauki.
W imieniu autorów zapraszamy do komentowania, dodawania swoich lektur i polecania tych zestawień.

Więcej o projekcie „10 KSIĄŻEK” czyli narzędziu dla poszukujących wiedzy!

10 książek na start do nauki: Architektura

1. Christopher Alexander i in., Język wzorców. Miasta – budynki – konstrukcja, przeł. Aleksandra Kaczanowska, Karolina Maliszewska, Małgorzata Trzebiatowska, Sopot 2008
  2. Alain de Botton, Architektura szczęścia, przeł. Krzysztof Środa, Warszawa 2010
  3. Le Corbusier, W stronę architektury, przeł. Tomasz Swoboda, Warszawa 2012
  4. Rem Koolhaas, Deliryczny Nowy Jork, przeł. Dariusz Żukowski, Kraków 2013
  5. Marta Leśniakowska, Co to jest architektura?, Warszawa 1996
  6. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, D.O.M.E.K., Warszawa 2008
  7. Ayn Rand, Źródło, przeł. Iwona Michałowska-Gabrych, Poznań 2007
  8. Steen Eiler Rasmussen, Odczuwanie architektury, przeł. Barbara Gadomska, Warszawa 1999
  9. Witold Rybczyński, Dom. Krótka historia idei, przeł. Krystyna Husarska, Gdańsk-Warszawa 1996
  10. Kazimierz Wejchert, Elementy kompozycji urbanistycznej, Warszawa 1980

Autorem wyboru pozycji z architektury jest Grzegorz Piątek, krytyk architektury i kurator, współtwórca Centrum Architektury.

Jak autor zestawienia komentuje swój wybór?

„Lista jest oczywiście jest mocno subiektywna i pewnie za jakiś czas byłaby trochę inna (cały czas przybywa ciekawych publikacji), ale starałem się też wybrać publikacje na różnym poziomie wtajemniczenia. Jest tu i książka dla dzieci (DOMEK) i powieść (Ayn Rand), która przekazuje dość wykrzywiony obraz profesji architekta, natomiast jestem pewien, że przeczytana w odpowiednio młodym wieku może wywołać zainteresowanie architekturą.“

Autorzy projektu polecają każdą z lektur! A Wasze propozycje?

Katalog projektu „10 książek”