XX jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie: wrzesień 2014

XX jubileuszowy Festyn Archeologiczny w Biskupinie: wrzesień 2014

plakat_f_14Połowa września to tradycyjnie czas największego w Polsce festynu archeologicznego w Biskupinie. Tegoroczny odbędzie się w dniach od 13 do 21 września. Jubileuszowy XX Festyn Archeologiczny został zorganizowany pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo”. Warto tam być!

Tegoroczny festyn będzie dla miłośników przeszłości niezwykłą okazją do odbycia „podróży” przez wszystkie trzy epoki: kamienia, brązu i żelaza.

Niesamowity charakter biskupińskich festynów polega nie tylko na niesamowitym miejscu, w którym się one odbywają, ale przede wszystkim na mnogości prezentowanych tutaj corocznie atrakcji. Także w tym roku będą wśród nich zajęcia edukacyjne, prezentacje, pokaz mody z epoki kamienia, brązu i żelaza, konkursy organizowane przez animatorów na rozmaitych stanowiskach czy pokazy walk dawnych wojów. Organizatorzy przygotowali także żywą rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej wioski. Dodatkowym, ciekawym elementem festynu będą występy zespołów grających muzykę z dawnych czasów – na scenie wystąpią zatem takie zespoły jak Percival, Ęzibaba i białoruski Lutaś zaś stare, litewskie pieśni zaprezentuje zespół Laiminguo.

Współorganizatorem wydarzenia jest tradycyjnie Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegółowy program festynu znajduje się na stronie internetowej muzeum w Biskupinie.

„To unikalna szansa, aby spotkać się z łowcą mezolitycznym, który posługiwał się narzędziami krzemiennymi, jak i z brązownikiem, wykonującym pierwsze narzędzia z brązu, a także kowalem, aby zobaczyć, jak udało mu się opanować kucie żelaza” – czytamy w zaproszeniu organizatorów.

Zespół badaczy pracujący w biskupińskim muzeum zaprasza także do zwiedzenia nowej atrakcji przygotowanej w Biskupinie – zrekonstruowanej osady neolitycznej, która jest przykładem działalności pierwszych rolników, którzy zamieszkiwali okolice Biskupina około 6 tys. lat temu. Dzięki temu można się dowiedzieć jak orano pola przy użyciu zaprzęgów wołów, jak opiekowano się domowymi zwierzętami, skąd czerpano wodę czy jak wyrabiano gliniane naczynia. Rekonstrukcja powstała na miejscu gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty z epoki neolitu. Z kolei stale odbudowywana przez muzealników wieś wczesnośredniowieczna składa się z budowli o charakterze mieszkalnym i gospodarczym, wykonywanych techniką zrębową i słupową. Z okazji festynu przygotowano także specjalną wystawę pt. „Epoka pierwszych rolników”.

W tym roku biskupińscy muzealnicy będą także świętowali inny jubileusz. 80 lat temu rozpoczęto profesjonalne badania archeologiczne w Biskupinie. Z tej okazji archeolodzy przygotowali drugą specjalną, retrospektywną wystawę poświęconą historii tych badań, którą będzie można zwiedzać w pawilonie ekspozycyjnym.

Spot promocyjny ubiegłorocznego Festynu Archeologicznego w Biskupinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+