Baner z okładką książki Blogi Naukowe – Science-Based Medicine

Blogi Naukowe – Science-Based Medicine

Science MedicineŚwiat medycyny to arena walki między terapiami, które przeszły rygorystyczne testy skuteczności i szamanami, którzy obiecują wyleczyć różnymi sposobami ze wszelakich chorób. Przeciętnemu człowiekowi ciężko odnaleźć się w takiej rzeczywistości i oddzielić ziarno od plew. Przeto nieraz daje się nabrać hochsztaplerom, zamiast korzystać z pomocy sprawdzonej naukowo.

Twórcy bloga Science-Based Medicine (tj. Medycyna oparta na nauce) stawiają sobie za cel właśnie ewaluację różnych terapii zarówno od strony ich zgodności ze stanem wiedzy naukowej, jak i przejścia testów klinicznych. Uważają oni, że testowanie kuracji, których sposób działania stoi w jawnej sprzeczności z nauką, jest wyrzucaniem cennych środków w błoto. Tym różnią się od ruchu evidence-based medicine (tj. medycyny opartej na dowodach).

Twórcą bloga i jego obecnym redaktorem naczelnym jest Steve Novella, neurolog kliniczny pracujący w Yale University School of Medicine. Oprócz niego swoje teksty publikują tam: dr David Gorski, chirurg onkolog z Barbara Ann Karmanos Cancer Institute, Kimball Atwood IV, anestezjolog i internista, Mark Crislip, specjalista chorób zakaźnych oraz znana jako The SkepDoc Harriet Hall, emerytowana lekarz rodzinna. Oprócz tego na blogu pojawiaj się również teksty autorów gościnnych.
Bogactwo specjalizacji, którymi pochwalić mogą się autorzy bloga, pomaga im identyfikować i demaskować zagrożenia wynikające z pseudomedycyny i dzielić się nimi ze swoimi czytelnikami. A sama liczba autorów i fakt, że blog ten ma już swoje lata, powoduje, że jest on prawdziwą kopalnią wiedzy medycznej.

Blog i social media

Blog – Science-Based Medicine http://wwwsciencebasedmedicine.org/
Twitter @ScienceBasedMed
Facebook https://www.facebook.com/ScienceBasedMed

Nasze wrażenia

Pierwsze wrażenie: #TRUDNESPRAWY #NIEDOOGARNIĘCIA

Drugie spojrzenie: #WOW #PRZYDATNE #GODNEPOLECENIA #PRECZZPSEUDOMEDYCYNĄ

Analiza: #WAŻNEKWESTIE #TYJESTEŚJAKZDROWIE

Konkluzje: #SUPERBLOG #PRZYDATNY #CHCEMYTAKIBLOGPOPOLSKU

Author

Z wykształcenia archeolog klasyczny. Z natury miłośnik nauki i literatury popularnonaukowej (szczególnie biologicznej i fizycznej). Z potrzeby człowiek zainteresowany kwestiami edukacji oraz upowszechniania nauki. Współautor raportu "Dydaktyka cyfrowa epoki smartfona. Analiza cyfrowych aspektów dydaktyki gimnazjum i szkoły średniej"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content